Już w najbliższy piątek, 30.09, w stołecznej Kinotece rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera.

Organizatorzy podali właśnie rozkład projekcji i imprez towarzyszących. Festiwal rozpocznie dzieło zanzibarskiego reżysera Amila Shivjiego pt. „Próba sił” („Tug of War”). Akcja filmu rozgrywa się w ostatniej dekadzie panowania kolonialnego Wielkiej Brytanii na Zanzibarze, w której znaczną część mieszkańców wyspy stanowiła społeczność hinduska. W kolejnych dniach zobaczymy m.in. wspomnianą TUTAJ „Żonę grabarza”, dokument o królowej morny, Cesárii Évorze, w reżyserii Kabowerdyjki Any Sofii Fonseki, animacje pochodzącego z Martyniki Alaina Bidarda oraz film zamknięcia – „Grawitację” („La gravité”) Cédrika Ido, który może okazać się innym spojrzeniem na życie w podparyskich suburbiach niż to, co pokazał Ladj Ly w „Nędznikach”.

AfryKamera to także imprezy towarzyszące. W tym roku będzie to m.in. koncert muzyki klubowej pod nazwą „AFreaks by AfryKamera” w Klubie DZiK na Belwederskiej, wystawa ilustracji Marty Baczewskiej-Ologele oraz obrazów Kubańczyka znanego z progów Galerii Konesera Orlando Lazaro Ortegi, a także warsztaty taneczne i spotkania z Kołem Filozofii Postkolonialnej Uniwersytetu Warszawskiego.
Pełen program warszawskiej edycji festiwalu znajduje się TUTAJ.

Dodaj komentarz