Już tylko 9 dni pozostało do rozpoczęcia kolejnej odsłony Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2022. Lada dzień poznamy program tegorocznej edycji, a tymczasem niecierpliwcy będą mogli poczuć festiwalowy klimat już z najbliższy czwartek, tj. 22.09., bo właśnie wtedy w lokalu barStudio, w Pałacu Kultury i Nauki, wyświetlony zostanie film „Space is the Place” z 1974 r. Dzieło autorstwa Hermana Poole’a Blounta, znanego jako Sun Ra, to przykład kina afrofuturystycznego, będącego skrzyżowaniem wyobraźni, technologii, wizji przyszłości i wolności czarnego człowieka w Ameryce.

Sun Ra osiedla się wraz ze swoją załogą, zwaną Arkestrą, na nieznanej planecie w kosmosie, żyje tak sobie kilka lat, aż nagle postanawia wrócić na Ziemię i otworzyć w Oakland, w Kalifornii, Agencję Zatrudnienia w Przestrzeni Kosmicznej (Outer Space Employment Agency). To zaledwie początek tego niesamowitego, niepodobnego do innych, filmu, okraszonego typową dla Sun Ra muzyką, będącą czymś w rodzaju jazzu eksperymentalnego. Reżyserii dzieła podjął się John Coney, wszystko wyprodukował Jim Newman, ale to Sun Ra jest marką „Space is the Place”.

Wstęp do filmu poprowadzą osoby z Koła Naukowego Filozofii Postkolonialnej przy Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zaś muzycznie zagra Buba Trio (Gambijczyk Buba Badjie Kuyateh na korze, argentyński perkusista Did Lez oraz polski basista Pendofsky). Oprawą dj-ską zajmie się DJ TryCollins.

Start o godz. 19:00.

Wstęp za free.

Link do wydarzenia: TUTAJ.

Dodaj komentarz