W dniach 14-20 grudnia w warszawskim Kinie Iluzjon odbędzie się 15. edycja Festiwalu Filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie, wydarzenie przeniesie się do sieci i kin w największych miastach Polski.


Miło nam poinformować, że w tym roku ZażyjKultury.pl będzie jednym z patronów medialnych imprezy.

Tegoroczny program filmowy festiwalu to między innymi blok filmów dokumentalnych o tańcu w Afryce „Africa Moving” oraz blok „Chinafryka”, czyli filmy poruszające kwestię wpływu Chin na afrykańskie państwa. Ponadto podczas festiwalu odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych, organizowane we współpracy z rwandyjskim Mashariki African Film Festival, które jak w soczewce pokazują przemiany społeczne i kulturowe w Rwandzie. Ruandyjskie kino fabularne reprezentować będzie m.in. film „Maria Panna Nilu” („Notre-Dame du Nil”) w reżyserii Afgańczyka Atiqa Rahimiego. Scenariusz tej produkcji powstał na podstawie wydanej także i w Polsce książki autorstwa Scholastique Mukasongi.

Po zakończeniu festiwalu w kinie, w dniach 21-30 grudnia filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne w sieci na platformie www.mojeekino.pl. Ponadto w grudniu, styczniu i lutym festiwalowe filmy zostaną zaprezentowane publiczności w największych miastach Polski.


Opracowano na podstawie informacji od organizatorów

Dodaj komentarz