kulturoznawca

Kulturoznawca to osoba, która znajduje zatrudnienie w wielu zawodach związanych z szeroko pojętą kulturą. Sprawdźmy jakie predyspozycje oraz kwalifikacje należy posiadać, aby móc związać swoją przyszłość w tejże branży.

W jakich zawodach może pracować kulturoznawca?

Praca po studiach związanych z kulturoznawstwem pozwala podjąć pracę w zawodach z szerokiej gamy różnorakich branż. Najczęściej dotyczy to jednak pracy w ośrodkach kultury, a więc muzea, teatry, galerie sztuki. Praca jako animator, manager lub edukator to bardzo często wybierane stanowisko przez osoby, które uzyskały wyższe wykształcenie. Bez większych trudności można zwłaszcza znaleźć na przykład pracę w kulturze w Poznaniu, gdzie działa bardzo wiele placówek takiego typu.

Dość często prywatne firmy działające w branżach handlowych przywiązują dużą wagę do właściwej komunikacji społecznej. Dział marketingu oraz Public Relations to świetne miejsce do tego, aby kulturoznawca zaczął tam właśnie swoją karierę. Wielkie korporacje związane na przykład z bankowością nieustannie potrzebują specjalistów odpowiedzialnych za kontakty społeczne. Są to dobrze płatne stanowiska w których największe szanse na zatrudnienie znajdują właśnie osoby z szeroką wiedzą o kulturze.

Stanowiska pracy oferują także firmy produkujące filmy. W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc doświadczonego kulturoznawcy, który będzie w stanie zaoferować szeroką wiedzę w określonej tematyce. Tym samym będzie w stanie dostosować realia filmowe w taki sposób, aby historycznie lub współcześnie nie odbiegały od określonych przesłanek kulturowych.

Kulturoznawców potrzebują firmy, które pośrednio lub bezpośrednio uczestniczą w różnego typu badaniach związanych z określoną społecznością. Osoba po takich studiach może więc w pełni poświęcić się poszerzaniu własnej wiedzy oraz dokonywać przełomowych odkryć, które na stałe zapiszą się w annałach historii dotyczącej określonych okresów historycznych.

Warto zauważyć, że media takie jak telewizja, radio lub prasa chętnie przyjmują osoby, które wykazują się biegłą znajomością kultury oraz są gotowe, aby nieustannie rozwijać taką umiejętność. Przydaje się to zwłaszcza przy propagowaniu różnego rodzaju wydarzeń o takim podłożu oraz tworzeniu publikacji audiowizualnych poruszających te tematy. Nie ma wątpliwości co do tego, że cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem wśród odbiorców, więc zawsze będzie istnieć zapotrzebowanie na dobrych fachowców.

Edukacja to kolejna sfera w której znaleźć można wiele osób, które ukończyły studia kulturoznawstwa. Po tym jak ukończą dodatkowe kursy pedagogiczne mogą pracować jako nauczyciel.

Dla kogo zawód kulturoznawcy?

Najczęściej zawód ten wybierają osoby, które przejawiają chęć badania zjawisk występujących w życiu kulturalnym i społecznym. Jest to idealny kierunek rozwoju dla kogoś kto jest wrażliwy na aspekty związane z tym co dzieje się w poszczególnych społecznościach. Potrafi też analizować i wyciągać konkretne wnioski. Nie ma też wątpliwości co do tego, że jest to świetna praca dla osób, które czują się humanistami, a więc uwielbiają przedmioty takie jak język polski, historię oraz naukę o społeczeństwie.

Czy w zawodzie kulturoznawca można liczyć na dobry zarobek?

Zarobki w zawodzie kulturoznawcy zależą w dużej mierze od konkretnego stanowiska. Zależy również od regionu kraju oraz wielkości miasta, a także kondycji finansowej placówki w której znajdziemy zatrudnienie. Przykładowo praca w Poznaniu jest zwykle znacznie lepiej płatna niż w mniejszych miejscowościach. W państwowych placówkach zarobki jako pracownik kultury mogą kształtować się w głównej mierze od zakresu obowiązków. Przykładowo animator kultury w dużym i znanym obiekcie może już na starcie zarobić nieco ponad średnią krajową. Inaczej prezentuje się kwestia w przypadku pracowników naukowych na uczelni lub w ośrodkach badawczych. Mogą oni liczyć na początek na zarobki przekraczające kwotę minimalnej krajowej. Natomiast najwięcej można zarobić w mediach i reklamie w przypadku stanowisk dziennikarskich i public relations.

Dodaj komentarz