karma dla psa

Podstawą prawidłowego rozwoju i funkcjonowania każdego psa jest zbilansowana dieta. Na rynku mamy do wyboru bardzo dużo różnych karm – suchych, mokrych, mieszanych, przekąsek… Każda z nich różni się składem, doborem dodatkowych składników, takich jak witaminy i minerały. Nie zawsze mamy pewność, która z nich będzie odpowiednia dla naszego zwierzaka. Najlepsza karma dla psa powinna zaspokajać jego wszelkie potrzeby żywieniowe i wspierać zdrowe rozwijanie się. Nasi czworonożni przyjaciele dają nam od siebie tyle dobrego, że zasługują na wszystko, co najlepsze. A przede wszystkim na karmę, która w składzie będzie miała same dobre rzeczy. Jaki w takim razie skład powinna mieć najlepsza karma dla psa?

Najlepsza karma dla psa – skład

Najlepsza karma dla psa powinna mieć w składzie dużą ilość mięsa, najlepiej świeżego. Analizując skład jednej z bardzo dobrych karm, obserwujemy następujący rozkład składników na początku listy:

  1. Kurczak – bez odpadów poprodukcyjnych, takich jak głowy, pióra i inne elementy niekoniecznie zdatne do spożycia. W składzie powinno być samo mięso, z ewentualną domieszką podrobów i kości. Dla psów kurczak to wprost doskonałe źródło białka pochodzenia zwierzęcego i przeróżnych, istotnych minerałów.
  2. Ryby śródziemnomorskie – ryby są lekkostrawne i zapewniają dobre źródło białka, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  3. Wątróbka wieprzowa – znowu składnik będący źródłem białka, ale nie tylko. Wątroba jest bogata w witaminę A oraz żelazo. Żelazo wspiera prawidłowy proces wzrostu psa, chroni naszego przyjaciela przed anemią i zapobiega nadmiernemu męczeniu się.
  4. Wołowina – nawet w procesie obróbki nie traci swoich cennych witamin i wartości.
  5. Kiełki roślin strączkowych – wspaniałe źródło witamin i minerałów, a także błonnika, a ten wspiera i reguluje pracę jelit psa.
  6. Jajka – szczególnie wartościowe dla psa jest… żółtko.
  7. Marchew – wzbogaca karmę w naturalne antyoksydanty. Dodatkowo zawiera duże ilości witamin A oraz C. Dzięki witaminie C psy są odporniejsze na choroby, a żelazo z pożywienia lepiej się wchłania.

Najlepsze karmy dla psów mają w składzie przewagę właśnie któregoś z wyżej wymienionych składników (z naciskiem na elementy mięsne).

Ranking najlepszych karm dla psów

Ranking najlepszych karm dla psów pokazuje, że nawet tanie propozycje mogą być dobre. Ranking karm dla psów zawiera następujące karmy:

  • karmy suche – nie mają w składzie zbyt wiele wody, za to obfitują w wartościowe składniki, korzystnie wpływające na zdrowie naszego pieska. Karma sucha to dobra tania karma dla psa – często sporo tańsza niż mokra wersja. Bardzo łatwo się ją przechowuje, więc można inwestować w duże, ekonomiczne opakowania po kilkanaście kilogramów. Sucha karma wymaga od psa więcej wysiłku podczas jedzenia, ale konieczność pogryzienia jej bardzo wspaniale wpływa na stan uzębienia czworonoga, a nawet może redukować kamień nazębny. Należy pamiętać, że karmiąc zwierzę w dużej mierze suchym pożywieniem, trzeba zapewnić mu stały dostęp do dużej ilości wody, oczywiście świeżej i czystej.
  • karmy mokre – tutaj na odwrót niż przy karmie suchej, ta zawiera sporo wody, a to przyczynia się do wspomagania pracy układu moczowego. To karma, która jakością przybliża się to tradycyjnego jedzenia, jest bogatsza w składniki odżywcze, a przy tym mniej kaloryczna. Karmy mokre to dobre karmy dla psa, ponieważ można je podawać zwierzakom w każdym wieku. Poradzi sobie z nią nawet szczenię i będzie prawdziwym przysmakiem dla psów dorosłych, jak i seniorów, które wielokrotnie mają problemy z uzębieniem i gryzienie karmy suchej byłoby dla nich po prostu trudne bądź zupełnie niemożliwe. Podawanie psu mokrej karmy to dobry sposób na urozmaicenie jego diety. Tak się składa, że w ofercie producentów mokrych karm mamy taki wybór, że aż trudno w to uwierzyć. Sami nie bylibyśmy w stanie wyczarować psu przysmaków z wątróbki, dziczyzny, gęsi, dorsza, pstrąga, królika, czy też jagnięciny lub kaczki. Wybór jest ogromny, dlatego warto eksperymentować, podsuwając psu coraz to nowe smaki, rozszerzając tym samym jego dietę w poszukiwaniu ulubionych składników.

Ranking karmy dla psa (https://najlepszy-ranking.pl/karmy-dla-psa/) zawiera karmy w wielu smakach i o wielu różnych konsystencjach. Nie brakuje tam też zdrowych przysmaków, które możemy podawać w formie przekąski między głównymi posiłkami. Są to różnorodnego rodzaju mięsne pałeczki do gryzienia, suszone kawałki skóry wołowej, smaczne kostki, kiełbaski, kawałki piersi drobiowej, a nawet przysmaki, których głównym zadaniem jest czyszczenie zębów czworonoga. Jednak najlepsze karmy dla psa to te, które mają nienaganny skład. Przeglądając ranking, właśnie na to trzeba zwrócić szczególną uwagę. Co jest na pierwszym miejscu listy? Czy karma nie ma zbyt dużej ilości zbóż? Czy zawiera mięso, czy tylko produkty pochodzenia zwierzęcego? To wszystko ma ogromne znaczenie. Kupujmy mądrze i odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz