Książki autorstwa Pauliny Świst swoją specyficznością wzbudzają wiele kontrowersji wśród czytelników. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Nie ma nic pośrodku. Ja również nie jestem wyjątkiem od tej reguły. Paulina Świst wraz ze swoim „Prokuratorem” zaskarbiła sobie specjalne miejsce w moim czytelniczym sercu. Lekka, przyjemna historia ze zwariowanymi bohaterami była tym czego właśnie potrzebowałam. Dlatego, kiedy nadarzyła się okazja do przeczytania DSC_7578 — kopiakolejnej powieści Świst, to nie wahałam się ani chwili. Byłam przekonana, że również okaże się świetną książką.

 „-Wiesz czemu boję się wódki z sokiem? Bo po wódce z sokiem nie boję się niczego.

Po lekturze „Komisarza” myślałam, że nie do końca polubię się z Danielem Wyrwą. Wtedy wydał mi się on takim typowym bandziorem, który dba tylko i wyłącznie o swoje dobro. Więc jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy odkryłam, że Siwy jest niesamowicie troskliwym i kochającym ojcem, a zarazem silnym i odważnym mężczyzną, gotowym poświęcić wszystko dla dobra swoich bliskich. Zupełnie nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Myślałam, że autorka przedstawi go tak samo jak w poprzednim tomie i co najwyżej wytłumaczy dlaczego takim się stał. Tymczasem Paulina Świst bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Dzięki temu zabiegowi (i nie tylko) „Podejrzanego” czytało mi się jeszcze przynajmniej niż poprzednie części. W zasadzie pochłonęłam go naprawdę błyskawicznie, bo zaledwie w ciągu kilku godzin. Nie ma zresztą co się dziwić, ponieważ mamy tutaj wartka akcja, ciekawa fabuła, przezabawne dialogi i świetnie wykreowanych bohaterów, którzy nie pozwalają oderwać się od lektury nawet na chwilę. W tej części naprawdę widać, że autorka ciągle się rozwija i doskonali swój warsztat.

„Stań tu. – Zimny wskazał Marysi miejsce.
-Nie zmieszczę się.
-Wjechałbym tam jelczem z naczepą – rzuciłem usłużnie z tylnego siedzenia.
-Rzecz jasna! Jest coś, w czym nie jesteś absolutnie doskonały, milordzie?

„Podejrzany” jest lekką i niezobowiązująca lekturą idealnie nadającą się na jeden z letnich wieczorów. Można się z nim odprężyć, pośmiać i naprawdę miło spędzić czas. Polecam go jednak przede wszystkim osobą, które mają już za sobą dwa poprzednie tomy. Ponieważ Paulina Świst nawiązuje tutaj do wydarzeń tam rozgrywających się, przez co osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tą serią mogą czuć się odrobinę zdezorientowane.

 

Aleksandra Piasna

Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Podejrzany” autorstwa Paulina Świst.

okładka

 

Dodaj komentarz