Aż dziwne, że na kilkanaście wspisów zamieszczonych w ramach „Muzyki world od A do Z” nie było do tej pory żadnego wykonawcy z Jamajki. Co prawda wiedza większości naszych rodaków na temat muzyki jamajskiej kończy się na Bobie Marleyu, ale tak naprawdę ta mała wyspa na Karaibach to prawdziwa kopalnia ciekawych artystów. Rocksteady, ska, ragamuffin’, dancehall i oczywiście reggae, to gatunki czysto jamajskie. Jeśli chodzi o dancehall to jak to zwykle na Karaibach jest i król tego stylu muzycznego. Nazywa się Anthony Moses Davis, ale świat zna go jako Beenie Man.
Beenie Man urodził się na przedmieściach Kingston. Nie dorastał w biedzie, natomiast zewsząd otaczała go muzyka. Jego wujek, Sidney „Wolf” Knowles, był perkusistą zespołu towarzyszącemu Jimmy’iemu Cliffowi. W 1981 r. 8-letni Anthony wygrał lokalny konkurs muzyczny Tastee Talent. Wtedy też przybrał ksywkę Beenie Man i zaraz potem nagrał pod okiem Henry’ego „Junjo” Lawesa swój pierwszy singel. Dwa lata później na rynku muzycznym ukazała się debiutancka płyta młodzieńca – „The Invincible Beenie Man: The Ten Year Old DJ Wonder”. W następnym roku Beenie zaczął nagrywać z legendą muzyki ragamuffin, Barringtonem Levym, ale właśnie wtedy kariera 11-latka przyhamowała, najpierw musiał skończyć szkołę.
Nasz bohater powrócił na początku lat 90. i szybko wskoczył na najwyższą półkę zajmowaną przez artystów jamajskich. Fani polubili jego muzyczną wymianę zdań z innym gwiazdorem raga, Bounty Killerem. Panowie na kolejnych płytach zamieszczali utwory skierowane do siebie nawzajem. Na pewno na samej muzyce się nie skończyło, gdyż ładnych parę lat później Beenie poślubił wieloletnią dziewczynę Bounty Killera. W 1994 r. Beenie Man stał się rastafarianinem pełną gębą, choć jak sam twierdzi, oficjalny chrzest przeszedł już w wieku 10 lat. W tym samym czasie na amerykańskie listy przebojów weszła płyta artysty zatytułowana „Blessed”, pierwszy większy sukces komercyjny Beenie Mana na skalę światową. Kolejne dwa albumy, w tym jeden nagrany razem z Mad Cobrą, potwierdziły talent wokalisty. Fani okrzyknęli go Królem Dancehallu. Ale Beenie Man zyskał także inne przydomki: „The Doctor” i „Girls Dem Sugar” (były to tytuły jego wielkich przebojów).
Od 1999 r. artysta pracuje dla amerykańskiej wytwórni Virgin. Już pierwsza płyta nagrana w tym labelu, „Art & Life” zdobyła szerokie uznanie słuchaczy oraz zrozumienie krytyków, czego efektem była statuetka Grammy dla… Najlepszego Albumu Reggae. Ostatnim wielkim przebojem Ras Mosesa (to już rastafariańska ksywka wokalisty) było nagranie „Gimme Gimme Gimme”, wielki dancehallowy hity, który nawet dotarł do… mainstreemowej polskiej stacji TVN (jedna z uczestniczek programu „Mam talent”, Ula „Afro” Fryc, tańczyła pośladkami właśnie do tego utworu). „Gimme Gimme Gimme” zamieszczam na końcu wpisu.
Ale za Beenie Manem ciągnie się także ponura sława homofoba, wobec czego w wielu miejscach jest on bojkotowany. Co prawda 3 lata temu artysta wyjaśniał, że personalnie nie ma nic do gejów i lesbijek i szanuje wszystkich ludzi niezależnie od preferencji seksualnych, ale wiadomo jak jest ze środowiskiem LGBT, które rzadko kiedy przyjmuje sensowne argumenty.
Beenie Man trzy razy wystąpił w Polsce, za każdym razem omijając niestety stolicę. W grudniu 2011 r. był gwiazdą Reggae Live Show we wrocławskim klubie Alibi. Ponad pół roku później, 24. sierpnia 2012 r., Król Dancehallu wystąpił podczas Regałowiska w Bielawie. Natomiast 22.11.2014 r., na dzień przed urodzinami piszącego te słowa (sic!), Beenie Man uświetnił swym występem One Love Sound Fest, imprezę, która również odbyła się we Wrocławiu. Teraz czekamy wreszcie na odwiedziny Warszawy.
Beenie Man
Prawdziwe nazwisko: Anthony Moses Davis
Ur. 22.08.1973 r. – Kingston, Jamajka.
Żona: Michelle „D’Angel” Downer (22.08.2006-2011, rozwód), syn Marco Dean (ur. 01.11.2006).
Wybrane płyty: „The Invincible Beany Man – The 10 Year Old D.J. Wonder” (1983), „Blessed” (1995), „Beenie Man Meets Mad Cobra” z Mad Cobrą, (1995), „The Doctor” (1999), „Art & Life” (2000).
Ważniejsze utwory: „The Doctor” (1999), „Girls Dem Suger” z Mýą (2000), „Feel It Boy” z Janet Jackson (2002), „Bossman” z Lady Saw i Seanem Paulem (2003), „Gimme Gimme Gimme” (2008)
Strona internetowa: http://ww35.beeniemanmusic.com/