Jak eksponować antyki we wnętrzu?

clock-2663148_1280To oczywiste, że antyków nie kupuje się po to, aby zamykać je w szafie. Wielką sztuką jest jednak wyeksponowanie ich w ten sposób, aby uwydatnić wiekowe piękno obiektów, nie zamieniając przy tym własnego mieszkania w swoiste muzeum. Jak zrobić to umiejętnie?

Jedną z najczęściej stosowanych reguł przez dekoratorów wnętrz i art consultantów jest grupowanie antyków według ich kolorystyki. Tak swobodny rodzaj kategoryzacji pozwala domowi na dobrą organizację naszych obiektów artystycznych w przestrzeni mieszkalnej bez konieczności wprowadzania sztywnych, muzealnych zasad podziału według medium, tematyki czy okresu powstania. Dobrym pomysłem na stworzenie tego typu kolorystycznej kompozycji antyków jest na przykład zestawienie ze sobą dostępnego w serwisie Auxioner.com, pochodzącego z lat 60. flakonu o barwie ultramaryny z utrzymaną w błękicie akwarelą pt. „Statek” autorstwa Jerzego Teodorowicza, oferowaną przez ten sam portal aukcyjny.

Przestrzeń instytucji sztuki charakteryzuje się między innymi tym, że w jej obrębie występują równomiernie rozmieszczone artefakty. Aby uniknąć przekształcenia naszego domowego wnętrza w swoiste muzeum, posiadane przez nas antyki warto eksponować poprzez organizowanie ich w kilka niewielkich grupek. Wybierzmy parę określonych punktów w naszym pomieszczeniu, po czym skoncentrujmy w tych miejscach wybrane obiekty z naszej kolekcji. Kilka ustawionych obok siebie na kawowym stoliku terakotowych wazonów z Sosenko Home Decor z pewnością wyglądałoby bardzo efektownie.

Dekoratorzy wnętrz i art consultanci polecają również, aby, zamiast eksponować posiadane przez nas rzeźby czy obiekty rzemiosła artystycznego na specjalnie przeznaczonych do tego cokołach, naturalnie wkomponować je w scenerię przestrzeni mieszkalnej. Dostępne na Auxioner.com dekoracyjne szkło w stylu Murano umieścić można na przykład na regale w otoczeniu książek, natomiast srebrną cukiernicę oferowaną przez Artykwariat- na stoliku kawowym.

Wiele osób wyobraża sobie, że idealnymi przestrzeniami dla ekspozycji antyków są utrzymane w klasycznym stylu rozległe wnętrza rodzinnych dworków czy starych kamienic. Tymczasem sztuka minionych stuleci lub stare obiekty rzemiosła artystycznego równie mogą doskonale sprawdzić się w nowocześnie urządzonym mieszkaniu. Tworzenie kontrastujących zestawień na bazie stare-nowe jest tym bardziej intrygujące. Wyobraźmy sobie tylko, jak efektownie mogłoby wyglądać umiejscowione wśród minimalistycznych w formie, współczesnych mebli lustro w ozdobnej, drewnianej ramie w stylu rokoko, które znaleźć można na Auxioner.com.

Antonina Rostowska

 

Dodaj komentarz