Tak, jak już informowaliśmy, kolejna edycja <strong>Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera odbędzie się w tym roku w dn. 12-17 grudnia. Organizatorzy uchylili rąbka tajemnicy i podali już kilka tytułów filmów, jakie będziemy mogli zobaczyć w warszawskiej Kinotece.

I tak, obejrzymy m.in.:

  • „Cztery córki” (بنات ألفة/„Banat Olfa”, Tunezja, reż. K. ben Hania, 2023). To piękna, prawdziwa i przejmująca historia matki oraz jej czterech córek. Dwie z nich dołączyły do Państwa Islamskiego i filmie zastąpiły je aktorki. Zabieg ten w niezwykły sposób wzmocnił prawdziwość i dramatyczność całej opowieści.
  • „Shimoni” (Kenia, reż. A.W. Wamai, 2022). Historia Goeffreya, który po siedmiu latach opuszcza więzienie i trafia do parafii w wiosce pod Nairobi, w której się wychował. Po wyjściu na wolność nigdzie nie może znaleźć sobie miejsca. Nie jest w stanie zapomnieć o traumie doznanej w dzieciństwie i wybaczyć sobie popełnionej zbrodni – zabicia brzemiennej żony.
  • „Al Djanat – raj pierwotny” („Al Djanat (Paradis originel)”, Burkina Faso, reż. Ch.A. Boro, 2022). Nagrywany przez 5 lat dokument, w którym reżyserka przedstawia historię swojej rodziny po śmierci najstarszego z rodu. Wujek Ousmane Coulibaly przewodził wspólnocie rodzinnej żyjącej przez lata na jednej ziemi. Teraz część rodziny chce jej sprzedaży i podziału zysków, jednak okazuje się, że ziemia należy do państwa.

Oficjalny plakat 18. AfryKamery stworzyła Marta Baczewska-Ologele.

Więcej informacji TUTAJ

27.11 w Domu Kultury Prom na warszawskiej Saskiej Kępie wystąpi 28-letni afroamerykański bluesman Jamiah Rogers. Pochodzący z przedmieść Chicago artysta, którego idolami byli m.in. B.B. King, Howlin’ Wolf, Muddy Waters, ale także Bob Marley i Jimi Hendrix, zaczynał od gry na perkusji, lecz jego ulubionym instrumentem jest oczywiście gitara, bez której nie ma dobrego utworu bluesowego. Jamiah Rogers wydał wraz z ojcem dwie płyty, natomiast 6 lat temu ukazała się jego solowa płyta zatytułowana „Blues Superman”, oparta na koncepcji superbohatera mającego utrzymać przy życiu bluesa. W Warszawie Rogersowi towarzyszyć będą Aidan Epstain na gitarze basowej oraz Jalon Allen na perkusji. Bilety można kupić TUTAJ

09.12 w Centrum Promocji Kultury na ul. Podskarbińskiej 2 na Pradze Południe odbędzie się premiera spektaklu „LUXA” Agaty Życzkowskiej i Kariny Szutko z kolektywu HOTELOKO movement makers. „LUXA” to najnowszy projekt poszukiwań performatywnych wokół lukusu dla dziewczn i kobiet w kontekście społecznym w ujęciu ekofeministycznym. W niedawnym wywiadzie dla ZażyjKultury Agata Życzkowska tak mówiła o spektaklu „LUXA”: „Bardzo się cieszę, że otrzymałam stypendium artystyczne miasta stołecznego Warszawy na przygotowanie tego spektaklu. Realizuję go wspólnie z Kariną Szutko, która prywatnie jest moją córką. To pierwszy nasz wspólny spektakl tylko w duecie, dlatego jest dla mnie bardzo ważny, osobisty i wielowymiarowy. Prezentowałyśmy już pierwsze pokazy tej pracy work in progress w Düsseldorfie, w Palermo oraz w Warszawie, ale premiera dopiero przed nami. Czuję się bardzo szczęśliwa i podekscytowana, tym bardziej, że spektakl już został wyróżniony jako jeden z 30 najlepszych polskich spektakli w preselekcji do Polskiej Platformy Tańca 2024”.

Dodaj komentarz