Zbliża się koniec roku, czas więc na pierwsze podsumowania. Tygodnik „Billboard” już rozdał swoje nagrody. Inni się dopiero szykują. Ja także, jak co roku, podsumuję sezon kinowy w Polsce, jak zwykle przyznając swoje wirtualne Jacole. Dużą szansę na zdobycie nieistniejącej realnie statuetki będzie miał film dokumentalny Krystiana Kuczkowskiego i Michała Bandurskiego zatytułowany „Ania”, opowiadający o zmarłej w 2014 r. aktorce Annie Przybylskiej. Mimo, że to produkcja tendencyjnej ostatnimi laty Telewizji Polskiej, to jest to dobry film, podczas oglądania którego można uronić łezkę. Autorom udało się namówić do wypowiedzi matkę, siostrę i dzieci Anny Przybylskiej, a nawet jej partnera Jarosława Bieniuka, co jak zobaczymy poniżej, nie zawsze było takie proste. W „Ani” wypowiadają się także ci, którzy zawodowo blisko współpracowali z Przybylską, czyli jej odkrywca dla świata filmu, reżyser Radosław Piwowarski, Cezary Pazura, Jan Englert, Paweł Wawrzecki, Katarzyna Bujakiewicz (prywatnie przyjaciółka Przybylskiej) i Michał Żebrowski. Ten film należy koniecznie obejrzeć.
5 lat wcześniej, w 2017 r., na rynku wydawniczym ukazała się publikacja książkowa autorstwa Grzegorza Kubickiego i Macieja Drzewieckiego zatytułowana, a jakże „Ania”. To także kompendium wiedzy o życiu prywatnym i zawodowym gdynianki, podparte kolorowymi zdjęciami. Czy zatem lepiej obejrzeć film czy jednak przeczytać książkę? Według mnie najlepiej zaliczyć i film i publikację książkową. Przykładowo, w filmie nie ma nic na temat krótkiego i nieudanego związku małżeńskiego Anny Przybylskiej z tenisistą Dominikiem Zegrą. W książce jest o tym spory rozdział. Natomiast autorom książki nie udało się namówić do wypowiedzi Jarosława Bieniuka, a w reżyserom filmu tak. W dodatku koszt obejrzenia filmu z legalnego źródła i koszt zakupu książki (najtańsza opcja używana) na najpopularniejszym polskim serwisie aukcyjnym jest podobny (9,99zł film vs 9zł książka), więc niecałe 20zł to naprawdę atrakcyjna cena, dzięki której poznamy Annę Przybylską prywatnie i zawodowo.
Poniżej zamieszczam fragmenty książki. Ilustracją muzyczną na dole wpisu jest utwór „Pogodniej” w wykonaniu Andrzeja Piasecznego z serialu „Złotopolscy”, w którym gwiazdą była Anna Przybylska; zdj. Jacek Wojciechowski
O dzieciństwie:
„Ania długo nie chce zrezygnować ze smoczka, nazywanego w rodzinie korkiem. Babcia stara się wszelkimi sposobami oduczyć wnuczkę tego przyzwyczajenia. Solidnie macza smoczek w ostrej musztardzie. Ale ten pomysł nie wypala, Ania lubi przecież ostre smakołyki. Babcia posypuje więc smoczek solą – ale i sól daje się jakoś zlizać. Nie skutkuje też ocet”.
O pierwszej nagiej scenie filmowej zagranej w życiu:
„Panicznie się tej sceny bałam, choć zgodziłam się ją zagrać, bo była ważna dla filmu „Ciemna strona Wenus”. Mocno wspierała mnie przy niej Agnieszka Wagner. Nie byłam całkiem naga, miałam na sobie kuse majteczki, których nie widać w filmie. I zaraz po zakończeniu zdjęć zakładałam szlafrok”.
O trudnych relacjach Przybylskiej z paparazzi:
„W końcu Ania sama zaczyna robić zdjęcia gnębiącym ją paparazzim i publikować je na swoim Instagramie. Zdarza się, że protestują: „Czemu nam pani zdjęcia robi? Do sądu pójdziemy”. „A skąd ja mam wiedzieć, że pan jest z mediów, co? Pan na moje dzieci czatuje. Pan jest może pedofilem. Ludzie, uwaga, pedofil!” – odpowiadała wtedy”.
O nierównej walce z chorobą i zbliżającej się śmierci:
„W pewnym momencie Ania rzekła: „Patrz, mnie nie będzie, a życie będzie toczyć się dalej. Pewnie ludzie będą mówili: Przynajmniej już się nie męczy. A wiesz, ja bym chciała się jeszcze pomęczyć, byle tylko żyć…”.
Anna Przybylska
Pełne nazwisko: Anna Maria Przybylska
Ur. 26.12.1978 r. – Gdynia, Polska.
Zm. 05.10.2014 r. – Gdynia, Polska.
Mąż: Dominik Zygra (2000-2001, rozwód); 3 dzieci ze związku z Jarosławem Bieniukiem: córka Oliwia (ur. 18.10.2002) i 2 synów: Szymon (ur. 13.01.2006) oraz Jan (ur. 21.03.2011).
Ważniejsze role filmowe: „Ciemna strona Wenus” (reż. Radosław Piwowarski, 1997), „Kariera Nikosia Dyzmy” (reż. Jacek Bromski, 2002), „Superprodukcja” (reż. Juliusz Machulski, 2002), „Sęp” (reż. Eugeniusz Korin, 2012), „Bilet na księżyc” (reż. Jacek Bromski, 2013).
Wybrane role serialowe: „Złotopolscy” (różni reżyserzy, 1998-2010), „Daleko od noszy” (reż. Krzysztof Jaroszyński, 2003-2009), „Niania” (reż. Jurek Bogajewicz, 2007), „Synowie” (reż. Krzysztof Jaroszyński, 2009), „Klub szalonych dziewic” (reż. Robert Wichrowski i Kinga Lewińska, 2010).
Niektóre nagrody i wyróżnienia: „Plejada” Top Ten (2012), Diamentowy Klaps Filmowy (2012), odciśnięcie dłoni podczas 17. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach na Promenadzie Gwiazd (2012), Kobieta Dekady „Glamour” (2013), Najpiękniejsza Polka – Viva! Najpiękniejsi (2014).
Link do filmu: TUTAJ