zakoFilm od początku cieszył się dużym zainteresowaniem po ,,Obecności 2’’, gdzie po raz pierwszy mogliśmy mieć styczność z demonem, który ukazuje się w filmie pod postacią zakonnicy. Valak – bo tak się nazywa w demonologii wygląda całkiem inaczej niż ukazano go w ,,Zakonnicy’’. Demon ten ukazany jest pod postacią dziecka ze skrzydłami anioła, które ujeżdża dwugłowego smoka, natomiast w filmie widzimy go jako zakonnice z żółtymi źrenicami i szkaradną twarzą.

Valak określany jako prezydent piekła zarządzający 38 legionami duchów, chociaż w innych źródłach jest mowa o 30. Demon ten jest bardzo potężny i niebezpieczny. Świętokradca, profanator, markiz węży – tak nazywa Valaka Lorraine Warren w ,,Obecność 2’, ale dopiero w ,,Zakonnicy’’ ukazane jest jego połączenie z wężami. By przywołać tego demona potrzebna jest jego pieczęć. W filmie dowiadujemy się jak został uwolniony.

,,Zakonnica’’ zaczyna się od sceny w klasztorze w Rumunii, gdzie od razu ma miejsce brutalna scena, gdy jedna z sióstr nie chcąc dopuścić, aby demon posiadł jej ciało popełnia samobójstwo. Zwłoki znajduje mężczyzna, który później zaprowadzi księdza oraz nowicjuszkę w to miejsce. Wydarzenia te dzieją się w roku 1952. Okoliczni mieszkańcy wystrzegają się tamtych obszarów obawiając się, że są przeklęte. Docierają do klasztoru i zostają tam na noc, podczas której przyjdzie im się zmierzyć z demonem. Siostra Lorraine nie przyjęła jeszcze ślubów, jednak Watykan postanowił właśnie ją wysłać na tę misję. Wszystko zostaje wyjaśnione w dalszym ciągu filmu. Cała historia dzieje się przed wydarzeniami w kolejnych częściach ,,Obecności’’. Poznajemy wydarzenia sprzed kliku lat i mamy okazje zobaczyć, jak demon zdołał wydostać się z piekła. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie w filmie relikwii z krwią Jezusa Chrystusa. Ukryto ją za drzwiami z napisem ,,Tu nie ma Boga’’ co trochę gryzie się z logiką, skoro jest to artefakt o tak niesamowitej mocy to, dlaczego nie przepędza demona i nie chroni klasztoru od wszelkiego zła?

W filmie wprowadzono elementy humoru co widzimy już na początku, gdy Francuzik próbuje flirtować z zakonnicą.

Postacią, na którą warto zwrócić uwagę jest z pewnością ojciec Burke, znany z egzorcyzmów. Nękają go wyrzuty sumienia, ponieważ na wskutek przeprowadzonych przez niego niegdyś działań zmarł mały chłopiec o imieniu Daniel. Pod postacią dziecka demon próbuje nękać księdza i usunąć go ze swojej drogi.

Po filmie oczekiwano większej dawki strachu niż było to w ,,Obecności’’ i ,,Annabzadelle: Narodziny zła’’ i uważam, że tutaj spotkamy się z rozczarowaniem. Sama postać Zakonnicy, w którą wcieliła się Bonnie Aarons napawa strachem, dzięki świetnej charakteryzacji, ale w filmie mało jest scen, gdy na naszej skórze występuje gęsia skóra. Valak jako demon sam w sobie daje duże pole do popisu w wywołaniu grozy u widzów, ale uważam, że nie wykorzystano całego potencjału w jakim w nim tkwi. Film bardziej bawił niż straszył. Ostateczna walka z demonem również pozostawia wiele do zarzucenia. Demon sięgnął po krew Chrystusa i zaatakował zakonnice, która miała relikwię na szyi co przeczy samo w sobie w ogromną moc jaką podobno miała ta krew posiadać. Valak pragnie opętać młodą zakonnicę, ale spotyka się z niepowodzeniem, zanim jednak zostaje pokonany udaje mu się opętać Francuzika za pomocą węża co zostanie ukazane pod koniec filmu i jednocześnie jest początkiem ,,Obecności 2’’.

Demony od lat pasjonują ludzi. Opętania i egzorcyzmy, wymyślanie coraz to nowszych historii ludzi, którzy mieli z nimi styczność lub opieranie ich na wydarzeniach, które faktycznie miały miejsce i podkoloryzowaniu ich na potrzeby filmu tak jak w tym przypadku. Zabrakło strachu i napięcia, nieoczekiwanych zwrotów akcji, ale na pochwałę zasługuję cała wykreowana scenografia. Okolice, jak i sam klasztor oddają prawdziwe oblicze horroru. Ponure miejsca, ciemne zaułki, pradawne sarkofagi i pomniki z ciekawą przeszłością są doskonałe dla tego typu filmów. Klasztor jest obszernym budynkiem, który został uszkodzony podczas bombardowania w czasie wojny, co wiąże się z uwolnieniem Valaka, ponieważ pieczęć zatrzymująca go w piekle ulega zniszczeniu.

Tworząc film oparty na wydarzeniach, które rzeczywiście miały kiedyś miejsce można liczyć na duże zainteresowanie ze strony ludzi. Klasztor, który widzimy istnieje naprawdę w Transylwanii. Cieszy się złą sławą przez wzgląd na wiele krwawych konfliktów, które miały w nim miejsce. Jeśli można byłoby coś bardziej rozbudować w ,,Zakonnicy’’ to z pewnością egzorcyzmy, które tutaj nie doczekały się zbytniej uwagi ze strony twórców.

Chodzą pogłoski, że prace do drugiej części ,,Zakonnicy’’ już się rozpoczęły, ale informacja ta nie doczekała się jeszcze potwierdzenia przez producentów. Film warto obejrzeć, aby poznać historię, która to wszystko zapoczątkowała i dowiedzieć się kim była wcześniej Lorraine Warren.

Cały czas jednak na pierwszym miejscu w tej kategorii filmu góruje u mnie ,,Obecność’’, ponieważ najbardziej przerażała i oddawała ogromną moc i potęgę demonów. Film ukazał się w kinach 7 września 2018 roku i zetknął się z dużą falą krytyki. Jak widać dużo po nim oczekiwano i myślano, że będzie to najlepsza część opowiadająca o demonach i opętanych, ale spotkano się z dość dużym rozczarowaniem. Latem w 2019 roku w kinach ukaże się trzecia część o opętanej lalce Annabelle, która jest uniwersum ,,Obecności’’. Poprzednie dwie części spotkały z się ze sporym zainteresowaniem, pozostaje trzymać kciuki, żeby ,,Annabelle 3’’ przerażała mocniej niż ,,Zakonnica’’.

zakonnica

Dodaj komentarz