Wrzesień w Warszawie pod względem kultury zapowiada się pasjonująco. Na prawdziwą ucztę powinni być przygotowani przede wszystkim kinomani studyjni, nielubiący amerykańskiej papki filmowej albo rzewnych komedii romantycznych spod znaku TVN. Ale również fani muzyki znajdą coś dla siebie, zwłaszcza jeżeli słuchają artystów spoza playlist prezentowanych przez polskie stacje muzyczne.

Już 9. września w Kinie Muranów ruszają Konfrontacje Filmowe 2022. Warto wiedzieć, że to festiwal filmowy mający starszy rodowód niż przereklamowany moim zdaniem WFF (który bojkotuję od lat). Konfrontacje Filmowe pozwalały w krótkim czasie obejrzeć najgłośniejsze i nagradzane na świecie tytuły. W tym roku, dzięki firmie Gutek Film, zobaczymy aż 14 tytułów, z bardzo dobrym „Bohaterem” Asghara Farhadiego na czele. Ale nie będzie to jedyna propozycja irańskiego reżysera. Mieszkający od 20 lat w Szwecji Ali Abbasi nakręcił prawie dwugodzinne dzieło zatytułowane „Holy Spider”, które także zostanie pokazane w czasie Konfrontacji. Film ten oparty jest na faktach i przedstawia historię seryjnego mordercy, który w 2000 i 2001 roku zabił w Maszhadzie, w północno-wschodnim Iranie, 16 prostytutek. Na uwagę zasługują także inne filmy Konfrontacji: południowokoreańska „Podejrzana” (헤어질 결심) reżysera „Zemsty”, „Oldboya” i „Służącej” Parka Chan-wooka, „Tori i Lokita” braci Dardenne oraz opowiadający historię sióstr June i Jennifer Gibbons oraz „Silent Twins”.

Cały wykaz filmów znajduje się TUTAJ

Tego samego dnia, 9. września, w Teatrze Dramatycznym rozpocznie się trzydniowe święto muzyki – Festiwal Skrzyżowanie Kultur. W tym roku organizatorzy mocno postawili na Europę, zapraszając artystów z Ukrainy, Białorusi, Włoch, Grecji i Estonii. Polskę reprezentować będzie Kapela Maliszów. Jednak najciekawszymi wykonawcami tegorocznej edycji będą z pewnością Amazonki z Afryki (Les Amazones d’Afrique) oraz Koreańczycy z Gyeonggi Sinawi Orchestra wykonujący tradycyjną muzykę ze swego kraju. W przypadku Amazonek do końca nie wiadomo, które artystki przyjadą do Polski. Zespół zakładały 3 słynne Malijki: Mamani Keita (była w 2007 r. w Polsce na rewelacyjnym koncercie w warszawskiej Stodole), Oumou Sangaré (jej przedstawiać nie trzeba) i niewidoma Mariam Doumbia (połowa duetu Amadou & Mariam), ale przy drugiej płycie formacji brało udział aż 17 kobiet.

Pełen harmonogram koncertów znajduje się TUTAJ

Wreszcie, pod koniec września zacznie się 17. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. Impreza odbędzie się w dn. 30.09-09.10.2022 r. w Kinotece, w Pałacu Kultury i Nauki, a jedynym potwierdzonym jak dotąd filmem jaki będzie można obejrzeć jest „Żona grabarza”. To jednak nie byle jaka produkcja, gdyż film ten zdobył aż 4 nagrody Africa Movie Academy Awards 2021 w Lagos! Dla najlepszego filmu (reż. Khadar Ayderus Ahmed), najlepszego aktora (Omar Abdi), za najlepszy make-up (Nadine Boucher) i najlepszą produkcję. Według mnie będzie to prawdziwy hit filmowy tego roku w Polsce, coś równego zeszłorocznemu przebojowi AfryKamery, czyli „Lingui” Czadyjczyka Mahamata-Saleha Harouna.

Dodaj komentarz