PROJEKT KOFFTA – recital: Aneta Todorczuk-Perchuć

„Projekt Koffta” to koncert złożony z kilkunastu utworów Jonasza Kofty. Aktorka wybrała te najbardziej emocjonalne i kobiece. Jonasz Kofta doskonale rozumiał płeć piękną, przez co jego teksty brzmią niezwykle uniwersalnie; odbiera się je tak, jakby napisane były wczoraj.

Założeniem „Projektu Koffta” było takie dobranie utworów, aby ich wydźwięk był mocno współczesny. Tomasz Krezymon zaaranżował na nowo kompozycje, nadając im brzmienie elektroniczne. Napisał też muzykę do trzech, dotąd nie śpiewanych wierszy Kofty, w dość oryginalnym, współczesnym stylu.

Koncert jest też poniekąd przekrojem twórczości poety i kabareciarza. Mamy tu utwory liryczne, dowcipne, mądre i zjadliwie inteligentne. Trafiające w kobiecą, wrażliwą i delikatną część natury każdego z nas. Oczywiście dorobku Kofty nie da się przedstawić w pigułce, ale zarówno koncert jak i płyta dają szansę spotkania się z jego poezją i wspólnego doświadczenia emocji w niej zawartych.

Aneta Todorczuk-Perchuć o płycie i recitalu:

Dlaczego akurat Kofta? Bo jestem w nim zakochana od kilkunastu lat. Utwory będą bardzo nowoczesne, w stylu muzyki elektronicznej. Wszyscy, którzy słuchają tych piosenek w trakcie prób, pytają: czy to naprawdę Kofta? Jego teksty kojarzą się bardziej klasycznie. Na płycie znajdą się takie kompozycje jak: „Z Tobą chcę oglądać świat”, znana z twórczości Zbigniewa Wodeckiego, czy „Jej portret”, który pewnie wszyscy kojarzą.

To moja wypowiedź o tym, co drzemie w mojej duszy, sercu, mózgu. To zbiór utworów artysty, którego teksty brzmiały w mojej głowie od lat. Kofty, który mnie zachwycał, powalał na łopatki, przy którym płakałam i wzruszałam się, kiedy byłam niedojrzała. Kofty, którego podziwiałam za odwagę i inteligencję, kiedy byłam już dojrzalsza. Ta płyta opowiada o mnie. Gdybym umiała pisać, pewnie sama bym to napisała. Ale zrobił to za mnie Jonasz Kofta i bardzo mu za to dziękuję.

Aneta Todorczuk-Perchuć – aktorka i wokalistka. Ukończyła Liceum Muzyczne w klasie skrzypiec oraz Akademię Teatralną w Warszawie na Wydziale Aktorskim. Jeszcze przed ukończeniem studiów zadebiutowała w sztuce Jana Englerta na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Później zaczęła występować w największych polskich teatrach oraz wcielać się w wiele ról filmowych, serialowych i dubbingowych. W ostatnim czasie, widzowie mieli okazję zobaczyć ją w serialach: ”Rodzinka.pl”, ”Singielka” czy ”Druga szansa”.

Tomasz Krezymon – kompozytor, aranżer, pianista. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracuje na stałe z Michałem Bajorem. Jako aranżer współpracował m.in. z Festiwalem Zaczarowana piosenka, Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi, Big Bandem BBC z Londynu, a także z Telewizją Polską i ambasadą USA. Producent muzyczny i aranżer płyty Piosenkowa Spiżarnia, wydanej przez Polskie Radio w 2011 r. Jako kompozytor współpracował z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia, Teatrem Jaracza w Łodzi, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku czy Teatrem Muzycznym w Gdyni. Od 2018 roku jest także kierownikiem muzycznym Teatru im. Jaracza w Olsztynie.

O POWSTANIU PŁYTY:

PROJEKT KOFFTA – 22 grudnia, godz. 20.00
Teatr WARSawy
Rynek Nowego Miasta 5/7, Warszawa

śpiew: Aneta Todorczuk-Perchuć

Kompozycje i aranżacje – Tomasz Krezymon

Zespół w składzie:

Tomasz Krezymon – fortepian

Paweł Stankiewicz – gitara

Szymon Linette – perkusja

Kornel Jasiński – bas

Dodaj komentarz