To co się teraz dzieje, to tylko wiatr historii

POWIDOKI

Ostatni film zdobywcy Oscara® i Złotej Palmy w Cannes – Andrzeja Wajdy.

 Polski kandydat do Oscara®

Niezwykła opowieść o ostatnich latach życia malarza Władysława Strzemińskiego.

W roli głównej Bogusław Linda.

_pressroom_materialy_0_Powidoki_-_DVD_2DAndrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara® za całokształt twórczości, przedstawia historię człowieka niezłomnego – Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy. Ostatni film reżysera „Powidoki”, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy, zadebiutuje na Blu-ray™ i DVD już 17 maja.

„Powidoki” to kolejny po „Nowym świecie” film wyprodukowany przez Akson Studio, za którego dystrybucję na DVD, Blu-ray odpowiedzialny jest Galapagos Films, lider na polskim rynku rozrywki domowej. Równolegle z premierą „Powidoków” na DVD i Blu-ray zadebiutuje ekskluzywna kolekcja DVD ostatnich filmów Reżysera w zupełnie nowej, artystycznej szacie graficznej. Kolekcja „Andrzej Wajda: Antologia filmów XXI wieku” obejmie filmy: „Tatarak”, „Katyń”, Wałęsa. Człowiek z nadziei” oraz „Zemsta”.

– Współpraca z Akson Dystrybucja przy okazji premiery filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki” to wielki zaszczyt i wielkie wyzwanie dla Galapagos. Jesteśmy dumni, że w naszej ofercie obecne będą filmy jednego z największych twórców światowego kina  – mówi Andrzej Łudziński, Prezes Galapagos Sp. z o.o.

– Jesteśmy niezwykle podekscytowani premierą DVD i Blu-ray pożegnalnego filmu Mistrza Andrzeja Wajdy „Powidoki”, a także ekskluzywnym wydaniem pozostałych tytułów wielkiego reżysera, wzbogaconych o nowatorską i bardzo oryginalną szatę graficzną oraz niezwykle ciekawe materiały dodatkowe. Współpraca z Galapagos to dla nas nobilitacja, bardzo wysoko cenimy ogromne doświadczenie tej firmy na rynku home video w Polsce, a także najwyższą jakość produktów, które wydają – mówi Olga Kwiecińska, Dyrektor Zarządzająca Akson Dystrybucja.

"Powidoki" rez. Andrzej Wajda
Fotosy: Jaroslaw Sosinski
+48 502 702 022„Powidoki” są zapisem ostatnich lat życia Władysława Strzemińskiego – malarza, pedagoga i teoretyka sztuki, przedwojennego pioniera awangardy. Akcja filmu dzieje się w Łodzi w okresie 1948 – 1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Wielki malarz, twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim Ministra Kultury Włodzimierza Sokorskiego (Szymon Bobrowski).

Strzemiński w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu, nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala, aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR – „właściwy tor w sztuce to opisywać historyczny wysiłek narodu pod kierownictwem Partii oraz istotę socjalistycznych przeobrażeń społecznych i cywilizacyjnych”. Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków. Władza postanawia zniszczyć Strzemińskiego i konsekwentnie to realizuje.

„Powidoki” to opowieść o wielkim artyście, wiernemu własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Ostatni film Andrzeja Wajdy jest intymnym zapisem ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka.  Reżyser w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami,  świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

_pressroom_materialy_0_20151001_AnnaWloch_1655-1-11_duze_podpisW obsadzie „Powidoków” obok Bogusława Lindy znaleźli się: Zofia Wichłacz („Miasto 44”), Bronisława Zamachowska, Andrzej Konopka („Belfer”), Krzysztof Pieczyński („Jack Strong”), Mariusz Bonaszewski („Jeziorak”), Szymon Bobrowski („Lekarze”), Paulina Gałązka („Bodo”) oraz Irena Melcer („#wszystkogra”), Adrian Zaremba („Wołyń”) oraz Tomasz Włosok („Jestem mordercą”).

Za kamerą stanął nominowany do Oscara® wybitny operator Paweł Edelman, muzykę skomponował Andrzej Panufnik, a scenografię zaprojektował Marek Warszewski. Producentem „Powidoków” jest Michał Kwieciński, jeden z najważniejszych polskich producentów filmowych. W prowadzonej przez niego firmie producenckiej Akson Studio powstały m.in. „Katyń”, „Miasto 44” oraz „Bodo”. Razem z Andrzejem Wajdą współpracował przy filmach „Zemsta”, „Katyń”, „Tatarak” i „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

O realizacji obrazu o Władysławie Strzemińskim Andrzej Wajda myślał od kilkudziesięciu lat. − Minęło 20 lat, odkąd po raz pierwszy przymierzyłem się do filmu o Władysławie Strzemińskim, wielkim malarzu, który zmagał się z komunistycznym systemem. Dopiero teraz dojrzałem do tego, by ten film nakręcić – mówił Andrzej Wajda na krótko przed rozpoczęciem zdjęć do „Powidoków”.

 

Początkowo miałem pomysł, by zrobić kino psychologiczne, opowieść o trudnych relacjach małżeństwa pary artystów: Władysława Strzemińskiego i jego żony, wybitnej rzeźbiarki Katarzyny Kobro. Pomyślałem jednak, że aby to pokazać w sposób przekonujący, musiałbym mieć Dostojewskiego za scenarzystę, albo co najmniej za autora opowiadania. Zrozumiałem, że aby zrobić rzecz prawdziwą, muszę tę parę rozdzielić. Zrobiłem więc film polityczny o artyście, który wchodzi w konflikt z władzą i  zostaje usunięty z uczelni pod zarzutem „nierespektowania norm doktryny realizmu socjalistycznego”. Broni się do samego końca i nie odpuszcza, mimo nędzy i upokorzeń – wyjaśniał Wajda.

Scenariusz „Powidoków” na podstawie pomysłu Andrzeja Wajdy napisał Andrzej Mularczyk, wielokrotnie nagradzany pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych i scenarzysta, współtwórca kultowego serialu „Dom” i autor filmowej trylogii o zabawnych perypetiach rodzin Kargulów i Pawlaków zapoczątkowanej kultową komedią „Sami Swoi”.

 

O Władysławie Strzemińskim mówi się, że był jedną z najtragiczniejszych postaci polskiej sztuki, podobnie jak jego żona, rzeźbiarka Katarzyna Kobro. Władysław Strzemiński to postać-ikona, jeden z najradykalniejszych twórców związanych z awangardą dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Strzemiński, uczeń rosyjskiego malarza Kazimierza Malewicza, był pionierem konstruktywistycznej awangardy w dwudziestoleciu międzywojennym, malarzem i teoretykiem. Stworzył teorię unizmu, w którym dążył do tego, by obraz oddziaływał na widza nie przez odwzorowywanie rzeczywistości, ale przed tzw. czystą plastykę – m.in. kolory i kształty. Nie trzymał się jednak długo tej teorii i po namalowaniu kilku obrazów, zwrócił się ku studiom z natury.

W 1945 r. był współzałożycielem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie przez pewien czas był wykładowcą. W 1950 r. na polecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki, wyrzucono Strzemińskiego z pracy na uczelni, ponieważ lekceważył realizm socjalistyczny.

Rolę Władysława Strzemińskiego reżyser zdecydował się powierzyć Bogusławowi Lindzie, aktorowi, z którym wcześniej współpracował już na planie „Pana Tadeusza”. – To była rola, której Bogusław nie chciał, ale która na niego czekała – mówił Andrzej Wajda na spotkaniu z widzami podczas ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni.

Dla mnie to najtrudniejsza z ról. Musiałem pokonać fizyczność, która odgrywała ogromną rolę w procesie zrozumienia tego bohatera. Strzemiński nie miał jednej ręki i nogi, a potrafił wejść na Śnieżkę ze swoimi studentami. Co to jest za psychiczna siła woli! Przeszedł przez tyle i wiedział, że się nie załamie przy żadnym rządzie ani cenzurze. On walczył z samym sobą o wiele bardziej niż z tym, co na zewnątrz – mówił Bogusław Linda w rozmowie z Anną Tatarską.

Prace na planie „Powidoków” rozpoczęły się w październiku 2015 roku. Zdjęcia do filmu były realizowane w Łodzi i w Warszawie. Światowa premiera „Powidoków” odbyła się we wrześniu 2016 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, gdzie obraz pokazany został w sekcji „Mistrzowie”. W tym samym miesiącu specjalny pokaz filmu miał miejsce na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie otrzymał pozakonkursową Nagrodę Jury. Na ekrany kin „Powidoki” weszły 13 stycznia 2017 roku, trzy miesiące po śmierci Andrzeja Wajdy.

„Powidoki” zostały ciepło przyjęte przez krytyków. „>>Powidoki<< są filmem, który trzeba zobaczyć. I zostawić pod powiekami ślad. Zakończonej ostatecznie i nieodwołalnie epoki polskiego kina” – wtórował mu Dariusz Pawłowski na łamach „Dziennika Łódzkiego”.

 

WYDANIE BLU-RAY™ I DVD

Film „Powidoki” na Blu-ray™ i DVD zadebiutuje już 17 maja!

W wydaniach nie zabraknie również dodatków specjalnych:

  • Wywiad z Andrzejem Wajdą
  • Materiały z planu: Andrzej Wajda – reżyser, Bogusław Linda – Strzemiński, Bronka Zamachowska – Nika, Młodzi aktorzy, Efekty specjalne, Oprawa muzyczna, Wizualna strona filmu
  • Zwiastun filmu
  • Galeria zdjęć
  • Obrazy młodych

„Powidoki” to kolejny po „Nowym świecie” film wyprodukowany przez Akson Studio, za którego dystrybucję odpowiedzialny jest Galapagos Films, lider na polskim rynku rozrywki domowej. Równolegle z premierą „Powidoków” na DVD i Blu-ray zadebiutuje ekskluzywna kolekcja DVD ostatnich filmów reżysera w zupełnie nowej, artystycznej szacie graficznej.  Kolekcja „Andrzej Wajda: Antologia filmów XXI wieku” obejmie filmy: „Tatarak”, „Katyń”, Wałęsa. Człowiek z nadziei” oraz „Zemsta”.

 

Dodaj komentarz