Nudne?

Główny bohater jest informatykiem i wiedzie nudne życie u boku żony.
Do czasu… Do czasu, gdy na ulicy zauważa Ją – piękną kobietę o pewnym siebie spojrzeniu. To jest oczywiste, że to kobieta, o której marzy każdy mężczyzna. Jednak który ma u Niej szansę?
Naszemu głównemu bohaterowi nie pozostaje nic innego, jak tylko obserwować Jej życie. Z czasem zna już na pamięć Jej plan dnia,
co pozwala mu przynajmniej na grzeczne uprzejmości, jak na sąsiada przystało. Jednak pewnego dnia za namową losu, a może przeznaczenia pisze do Niej maila. I wtedy jego życie wywraca się do góry nogami. Czy kobieta w czerwonych szpilkach jest zwykłą flirciarą?
Czy osoba, która nie umie się odnaleźć w świecie, zasługuje na miłość?

„Osiem

Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce. „Osiem” – tytuł, który nie mówi nic. W dodatku hipnotyzująca okładka.
Wiecie, że raczej nie zwracam na takie rzeczy uwagi, a już na pewno się do tego nie przyznaję. Jednak tutaj uległam przyciąganiu, zaufałam swojemu czytelniczemu instynktowi. Warto było? Po latach zaczytania w fantastyce otworzyłam drzwi na nowe gatunki.
I w tym przypadku była to jedna z moich najlepszych czytelniczych decyzji.
Od razu co rzuciło mi się w oczy to specyficzność głównego bohatera. Od pierwszej strony zwracał on uwagę na rzeczy, o których typowy człowiek nawet nie pomyśli. Podobało mi się to. Delektowałam się obserwacją jego zachowań i sprawiało mi to wielką przyjemność.
W dodatku z czasem okazało się, że bohater ma nie tylko specyficzny sposób myślenia, ale również sam w sobie jest niepowtarzalny i…
wyjątkowy. To jest postać, która potrafi nieraz zirytować, jednakże nie w sposób wytracający nas z równowagi i zachęcający do odłożenia
powieści. On sprawiał, że chciało czytać się dalej i sprawdzić, czy nagle nie okaże się, że to my nie mamy racji i nie zauważyliśmy ważnych
rzeczy. W dodatku nie jest on jedynym bohaterem, który w wyjątkowy sposób się wyróżnia.
Powieść jak najbardziej można nazwać psychologiczną. Nie jest to typowa psychologia, która znajduje w książkach.
Ona jest jakby ukryta pod osłoną wydarzeń. Raczej czujemy to podświadomie i nie jesteśmy w stanie określić, co ona nam przekazuje.
Pozwala nam poznać wiedzę tak, żebyśmy nawet o tym nie wiedzieli.

Plusy.

Zauważyliście, że podkreślam specyficzność oraz nietypowość książki. To jest największy plus „Osiem”. Tutaj nie pojawia się ani na chwilę schematyczność. Wszystko musi być inne i wyjątkowe – styl autora, bohater, okoliczności i wszystko co w zasięgu wzroku.
Pojawia się również przewidywalność. Czytam recenzje innych ludzi i wiem, że jest to uważane za jedną z najgorszych wad.
Ale nie w tej książce! Ta przewidywalność pozwala nam zżyć się z bohaterami i przetrwać z nimi chwile dobre, czy złe.
Mimo że wiemy jak to się skończy, chcemy to przeżyć razem z nimi.

Minusy.

Jedyną wadą, która wyróżnia się na tle zalet jest… nazwę to falą. Pojawiały się fale, która sprawiały, że nie mogłam oderwać się od książki
i przede wszystkim pod żadnym pozorem nie chciałam. Jednak pojawiały się takie fale, gdy było po prostu nudno i trudno było mi
przebrnąć przez kilka stron. Taki brak stabilności.

Podsumowanie.

„Osiem”, jak wcześniej pisałam, jest wyjątkową książką. Ma swoje wady, ale one bledną na tle zalet i właśnie tej wyjątkowości.
Nie przejmujcie się również tym, że w większości wypadków jest przyporządkowana jako romans. To nie jest romansidło…
To jest życie. Książkę jak najbardziej polecam, jednakże ostrzegam, że nie jest to powieść dla każdego.
osiem

Dodaj komentarz