Niespełna miesiąc temu w wieku 57 lat zmarł Martin Eloh Kwack, lepiej znany jako Wes Madiko, wykonawca przeboju „Alane”, do którego napisał także tekst w języku duala. Utwór „Alane” okazał się jednym z przebojów roku 1997 w Europie, osiągnąwszy pierwsze miejsca na listach hitów w Austrii, Belgii, Francji i Holandii. Nad Loarą sprzedano 750 tys. sztuk singli z tym nagraniem, co dało 18 miejsce na liście najlepiej sprzedających się piosenek wszech czasów. Kim był tajemniczy Kameruńczyk, który w chwili debiutu miał już 34 lata?

Martin Eloh Kwack przyszedł na świat w 1964 r. w wiosce Mouataba, w departamencie Moungo, w rodzinie z grupy etnicznej Duala. Już jako dwulatek, dzięki dziadkowi, zaczął zapoznawać się z grą na kalimbie, czyli instrumencie składającym się z deseczki, do której przymocowane są trzcinowe języczki. Zresztą dziadek odegrał w dzieciństwie małego Martina kluczową rolę. To właśnie on skłonił chłopca do zainteresowania się historią i religią swoich przodków. Echa edukacji dziadka będą pobrzmiewać w utworach wykonywanych przez Wesa Madiko w przyszłości.

10-letni Martin został liderem wioskowej grupy muzycznej Kwa Kwassi (w wolnym tłumaczeniu: myśl dobrze). Zespół ten łączył historię ze sztuką dając rodzaj przedstawień, na które przybywała okoliczna ludność.

W 1988 r. pełnoletni już M.E. Kwack, już pod nazwiskiem Wes Madiko (w języku duala: korzenie ziemi przodków), który mieszkał w Europie, założył wraz z Senegalczykami, Benjaminem Valfroyem i Jo Sene zespół Fokol. Grupa występowała w kilku krajach Europy Zachodniej, największe sukcesy odnosząc w Holandii. Jednocześnie Wes postawił także na działalność oświatową – zaczął odwiedzać szkoły we Francji, aby opowiadać o historii i kulturze Afryki.

Na początku lat 90. XX w. w krótkim odstępie czasu zmarł brat Wesa Madiko, Jacques, oraz ich ojciec. Kruchość życia, którą obserwował Wes, spowodowała to, że zwrócił się on w kierunku medytacji.

Debiutanckim solowym krążkiem artysty z Kamerunu była wydana w 1992 r. w Stanach Zjednoczonych płyta „Sun of the Ancestors”. Album nie zdobył rozgłosu, ale podczas jednego z koncertów promujących płytę Madiko zetknął się z Michelem Sanchezem, współtwórcą formacji Deep Forest. To właśnie Sanchez był producentem krążka Wesa „Welenga”, na którym znalazł się przebojowy utwór „Alane”.

Sukces piosenki „Alane” przerósł najśmielsze oczekiwania twórców. Publiczna telewizja francuska TF1 okrzyknęła ten numer letnim nagraniem roku 1997. Natomiast podczas rozdania X World Music Awards w Monaco Madiko otrzymał nagrodę za największą ilość sprzedanych płyt przez artystę afrykańskiego. W 1998 r. Wes wystąpił w czasie gali otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej we Francji. Sukces utworów „Alane” oraz kolejnego singla, „Awa Awa”, spowodował to, że kameruńskiego artystę zaczęto zapraszać na koncerty na całym świecie. Australia, Japonia, ale także Czechy czy Polska – a krajów tych było znacznie więcej.

Wbrew pozorom to nie nagranie „Alane” było najczęściej wykorzystywane w innych projektach, a drugi singiel z „Welengi”, numer „Awa Awa”. W 2002 r. skorzystano z niego w animowanym filmie „Dzika rodzinka” („The Wild Thornberrys Movie”), w reżyserii Cathy Malkasian i Jeffa McGratha, obok utworów m.in. Youssou N’Doura, Angélique Kidjo czy grup Baha Men i Las Hijas del Sol. „Awa Awa” pojawiła się także w jednym z odcinków niemieckiego tasiemca serialowego „Ein Fall für zwei”.

Po wydaniu swojej czwartej płyty „Melowe” Wes skupił się bardziej na sprawach duchowości. Miał w planach wydanie książki na temat rodzimych wierzeń, a także napisanie swojej autobiografii. Nie zdążył. Zmarł w nocy w szpitalu w Alençon, w Normandii, na skutek infekcji, która wdała się po przeprowadzonej u niego operacji. W chwili śmierci miał 57 lat.

Na dole dzisiejszego wpisu prezentuje najbardziej znane nagranie Wesa Madiko, utwór „Alane”.

Wes Madiko
Prawdziwe nazwisko: Martin Eloh Kwack
Ur. 15.01.1964 r. – Mouataba, Departament Moungo, Kamerun.
Zm. 25.06.2021 r. – Alençon, Normandia, Francja.
Żona: Katia (do 25.06.2021, jego śmierć), 5 dzieci.
Wydane płyty: „Sun of the Ancestors” (1992), „Welenga” (1996), „Sinami: The Memory” (2000), „Melowe” (2010).
Ważniejsze utwory: „Alane” (1997), „Awa Awa” (1997), „Midiwa Bol (I Love Football)” (1998), „Doutou” (1999), „Keli Maye” (2000).
Strona internetowa: TUTAJ

Dodaj komentarz