BH

Kilkanaście dni temu świat obiegła wiadomość o śmierci Johnny’ego Kempa, znanego wokalisty pop-soulowego z Bahamów, który w połowie lat 80. XX w. święcił sukcesy na rynku amerykańskim. Wydawało się, że Kemp na długo będzie jedynym rozpoznawalnym artystą z Bahamów. Na szczęście te przewidywania się nie sprawdziły, bo mniej więcej 15 lat później Stany Zjednoczone (i cały świat) oszalały na punkcie przeboju „Who Let The Dogs Out?”
(„Kto wypuścił psy?”). Utwór wykonywał zespół o nazwie Baha Men (w wolnym tłumaczeniu: Ludzie z Bahamów). Kawałek z chwytliwym, wykrzyczanym refrenem zrobił niesamowitą furorę. Zarówno piosenka, jak i zespół aspirowali do miana odkrycia roku. Nie była to jednak do końca prawda, bo po pierwsze „Who Let The Dogs Out?” jest coverem przeboju „Doggie” trynidadzkiego wokalisty Anslema Douglasa. Po drugie zaś, grupa Baha Men miała już na swoim koncie siedem wcześniejszych płyt, w tym trzy nagrane pod nazwą High Voltage. Mało tego, po nagraniu czwartego krążka, „Junkanoo”, nazwano tak cały styl muzyczny wykonywany na Bahamach. Oczywiście do przeciętnego Kowalskiego, czy raczej przeciętnego Smitha te informacje nie miały jak trafić, muzyki junkanoo nie grano poza wyspami. Potrzeba było właśnie bomby w postaci „Who Let The Dogs Out?” by muzyka z Bahamów trafiła do stacji radiowych na całym świecie. Zresztą utwór spotkał się z diametralnie różnym odbiorem.

Gros osób utwór porwał do tańca, jednak byli też tacy, głównie tzw. krytycy muzyczni, co zaliczyli tę piosenkę do 20 Najgorszych Utworów Wszech Czasów. No cóż, jak pisał Tadeusz Boy-Żeleński „Krytyk i eunuch z jednej są parafii. Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi”.
Inna sprawa, że Baha Men nie mieli już nigdy kawałka na miarę przeboju o wypuszczonych psach. Tak, w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że mimo nagrania 11 płyt studyjnych Bahamczycy okazali się wykonawcami jednego przeboju. Co prawda trafił im się jeszcze w miarę niezły krążek „Move It Like This” z żywiołowym kawałkiem „The Best Years of Our Lives” („Najlepsze lata naszego życia”), ale to już nie było to.

5 minut Baha Men bezpowrotnie minęło. Czy za 15-20 lat doczekamy się następnej gwiazdy z Bahamów? Kto wie, może tak.
Póki co warto jeszcze raz posłuchać sobie „Who Let The Dogs Out?” (piosenkę tę zamieszczam na końcu wpisu).


Baha Men

Obecni członkowie: Leroy „Breaka” Butler, Patrick „Pat” Carey – ur. na Bahamach, Richard „Rik” Carey – ur. 1977 r. – Nassau, Bahamy, Jeffery Chea, Anthony „Monks” Flowers, Colyn „Moe” Grant, Dyson Knight – ur. Nassau, Bahamy, Herschell Small, Isaiah Taylor – ur. na Bahamach.
Byli członkowie: Ryan „Trydeh” Andrews (1979-14.07.2009), Nehemiah „Flash” Hield, Jr. – ur. 1963 r. na Bahamach, Omerit Hield, Marvin Prosper Knowles, Cedric Poitier.
Wybrane płyty: „Junkanoo” (1992), „Kalik” (1994), „Who Let The Dogs Out?” (2000), „Move It Like This” (2002), „Holla!” (2004).
Ważniejsze utwory: „Who Let The Dogs Out?” (2000), „You All That” z Imani Coppolą (2000), „The Best Years of Our Lives” (2002),”Holla!” (2004), „Go!” (2011).
Strona internetowa: www.bahamen.com

Dodaj komentarz