GRUPOWE KGW WIADRÓW (WSZYSTKICH  CZŁONKÓW KGW NIE MA NA NIM) - ZDJĘCIE Z LIPCA 2015 R

Obecnie KGW Wiadrów liczy 33 osoby (30 pań oraz 3 panów). Prężnie działająca organizacja uczestniczy prawie we wszystkich najważniejszych dla gminy i powiatu, a nawet województwa wydarzeniach, a oprawę muzyczną zapewnia zespół folklorystyczny „WIADROWIANIE” działąjący przy naszym KGW Wiadrów.

Wiadrów jest to malownicza wieś, położona w woj. dolnośląskim (pow. jaworski, gm. Paszowice). Wieś znajduje się w pobliżu drogi krajowej nr 3, między dwoma miasteczkami: Bolkowem a Jaworem. Pierwsza wzmianka o Wiadrowie pochodzi z 1371 roku. Miejscowość leży w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Chełmy. Ponadto należy do Pogórza Kaczawskiego i Krainy Wygasłych Wulkanów.

Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) w Wiadrowie powstało w 1953 r. Jego założycielką i zarazem pierwszą przewodniczącą była śp. Maria Ślęczka. Z biegiem lat przewodniczące zmieniały się, a były nimi: śp. Maria Giemza, Krystyna Jakimowicz, śp. Zofia Daszek, śp. Bronisława Krząstek. W 1980 roku rolę przewodniczącej objęła Józefa Jakimowicz, która pełniła tę funkcję nieprzerwalnie do 2010 r. Pani Jakimowicz nadal wspomaga w miarę swoich sił wiadrowskie KGW. Pięć lat temu KGW Wiadrów zyskało nową zarządzającą – Urszulę Majkut. W czerwcu 2015 r. podczas Walnego zebrania KGW została wybrana na kolejną kadencję. Zastępcą jest Łucja Niedzwiecka, sekretarzem Ewa Brzostowska, a skarbnikiem Małgorzata Rudy.

Obecnie KGW Wiadrów liczy 33 osoby (30 pań oraz 3 panów). Głównym celem koła od początku była pomoc najuboższym mieszkańcom miejscowości. W 1977 r. powstała żeńska drużyna piłkarska, która rozgrywała mecze na terenie gminy przy okazji różnych imprez (festyny, dożynki itp.). Panie doskonale radziły sobie w tej sekcji, ich przeciwnikami w meczach byli oczywiście panowie. Zdarzały się sukcesy i wygrane, ale i czasem przegrane – jak to w sporcie bywa. Niestety ta sekcja nie przetrwała do dziś.

ZESPÓŁ FOL;KLORYSTYCZNY WIADROWIANIE PODCZAS JEDNEGO Z%09WYSTĘPÓWW 1983 r. powstał (założony przez Józefę Jakimowicz) zespół folklorystyczny „Gosposie”, który występował na różnych imprezach okolicznościowych o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, a także na przeglądach kolędniczych i piosenek biesiadnych. Zespół liczył na początku 28 osób. Wydał płytę z piosenkami folklorystycznymi, która została nagrana w siedzibie Radia Wrocław.
Obecnie zespół funkcjonuje jako „Wiadrowianie”. KGW uczestniczy w imprezach kulturalnych, jak Kaczawski Jarmark Wielkanocny w Paszowicach, Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Krotoszycach, Jarmark Bożonarodzeniowy w Bolkowie, Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, Święto Chleba i Piernika w Jaworze, Święto Pierogów w Paszowicach, Dożynki Gminne, Dożynki Powiatowe oraz Dożynki wiejskie i inne.

KGW integruje się ze społecznością Wiadrowa podczas festynów i we wspólnym realizowaniu projektu pt. Działaj Lokalnie – „Przyjedź do Wiadrowa poznaj polską wieś od nowa”. Bierze również udział w warsztatach tematycznych, konferencjach (głównie we Wrocławiu), czy wyjazdach studyjnych.
Koło współpracuje z OSP Wiadrów, drużyną sportową LKS „Nysa Wiadrów”, Radą Sołecką, Radą Parafialną, Radą Kościelną Wiadrowa, Zespół Folklorystyczny na Naleśnikowej BibieGminnym Ośrodkiem Kultury w Paszowicach, Jaworskim Ośrodkiem Kultury w Jaworze, Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Wiadrowie, Urzędem Gminy Paszowice, DODR Wrocław (i oddział Jawor), Kółkiem RZRK i OR w Legnicy, Lokalną Grupą Działania LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo Kaczawskie” oraz okolicznymi sołectwami i innymi Kołami Gospodyń Wiejskich. Koło wspierają doradcy z DODR Wrocław (oddział Jawor) – wcześniej Ilona Trzyna a obecnie Katarzyna Wojciechowska.

W imprezach, których uczestniczy KGW Wiadrów gospodynie maja okazję zaprezentować swoje potrawy kulinarne i wypieki (domowe ciasta i smaczne jedzenie), które niejednokrotnie sprzedają na przygotowanym przez siebie stoisku. Dzięki temu maja okazję podtrzymywaćtradycje kulinarne regionu i nie tylko.

Gospodynie prowadzą kronikę, która odzwierciedla działalność koła od początku jego istnienia. Organizowane są także wycieczki (w 2013 r. wycieczkę do Ogródu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach, w 2014 r. wycieczka do Pragi, a w 2015 r. ponownie wycieczka do Ogrodu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach i do Opactwa Cystersów w Henrykowie).

Dwa lata temu KGW Wiadrów obchodziło swoje 60-lecie i to z wielką fetą. Impreza odbyła się 6 lipca 2013 r. w świetlicy wiejskiej. Zebrało się bardzo dużo osób nie tylko z Wiadrowa, ale i z okolicznych miejscowości. Wśród zaproszonych gości byli: wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, dyrektor GOK w Paszowicach Małgorzata Świderska, sołtys wsi Piotr Chruściel, Bronisław Chruściel, Ilona Trzyna z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Józefa Jakimowicz z mężem, państwo Mirosław i Krystyna Chałupka, Andrzej i Teresa Niedźwiedź, Maciej Suchorzewski z małżonką, Janina Miller z mężem, dyrektor Gimnazjum Adam Kijak, zespół „Kukułeczki” z Pogwizdowa. Były przemowy, odznaczenia. gratulacje oraz dużo dobrej zabawy, występów artystycznych, kulinarnych smakołyków i domowych ciast.

KGW Wiadrów ponadto co roku przygotowuje Wieniec Dożynkowy, który reprezentuje nas w Dożynkach Gminnych, Dożynkach Powiatowych a także w Dożynkach Wiejskich.

KGW Wiadrów w ostatnim czasie zarejestrowane jest w Portalu Ogólnopolskim dla Kół Gospodyń wiejskich www.mojeKGW.pl. KGW Wiadrów otrzymało certyfikat członkostwa w portalu, a takzę „ZŁOTY KŁOS” od portalu (jako jedyne KGW z okręgu legnickiego). Poza tym koło otrzymało pamiatkową statuetkę dla zdobywców „Złotego KŁOSA” oraz list gratulacyjny z czego są bardzo zadowoleni i dumni.

Jakiś czas temu zrodził się pomysł zorganizowania sekcji tematycznych i zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych z naszej miejscowości Wiadrów, a które to sekcje działały by przy naszym KGW Wiadrów – Kole Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie.

Przy sekcji muzyczno – teatralnej dla dzieci i młodzieży pod opieka Elżbiety Kusyk i Ilony Trybuły powstała grupa dziecięca „SMERFETKI” z Wiadrowa.

Grupa zrzesza dzieci (głównie dziewczynki z Wiadrowa), które pod opieką instruktorek bĘdzie przygotowywała pokazy muzyczne, układy taneczne i teatralne scenki.

Grupa dziecięca Smerfetki z Wiadrowa 3Grupa liczy, że będzie mogła się prezentować na lokalnych i regionalnych imprezach o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

Dla trochę starszej młodzieży i dorosłych KGW Wiadrów przygotowało sekcję kabaretowo – teatralną pod opieką Urszuli Majkut, Dariusza Trybuły i Ewy Brzostowskiej.
Wszystko dla mieszkańców Wiadrowa!

Właśnie przy tej sekcji powstał Kabaret „0 – 99” – działający przy naszym KGW Wiadrów.

Skupia on osoby z Wiadrowa (młodsze i starsze), które postanowiły w wolnym czasie spędzać miło czas na rozrywce i wspólnej zabawie, oraz pokusiły się o przygotowywanie artystycznych programów i skeczy, które będą bawiły publiczność nie tylko w Wiadrowie ale mamy nadzieję, że na terenie całej gminy KABARET 0 - 99 DZIAŁĄJĄCY PRZY kgw WIADRÓW. SKECZ MUZYCZNY. GRUPOWEPaszowice, powiatu jaworskiego i sąsiednich gmin i powiatów, a może i nawet … w skali województwa podczas róznych imprez, wydarzeń, festynów, dożynek, przeglądów artystycznych i innych.

Zapraszamy na stronę internetową Kabaretu „0 – 99” pod adresem www.kabaret099.blox.pl oraz na oficjalny fan page Kabaretu „0 – 99” na portalu facebook.com.

KGW Wiadrów planuje jeszcze wiele innych ciekawych działań (warsztaty, szkolenia i inne). Ponadto zespół folklorystyczny „Wiadrowianie” działający przy KGW Wiadrów występuje na różnych imprezach, przeglądach i innych wydarzeniach, odnosząc sukcesy. Opiekę nad zespołem folklorystycznym „WIADROWIANIE” sprawuje Łucja Niedźwiecka. Występować takze bedzie Kabaret „0 – 99” i grupa dziecieca „SMERFETKI” z Wiadrowa. O wszystkich nowościach KGW Wiadrów informuje na swojej stronie internetowej www.kgwwiadrow.blox.pl oraz oficjalnym fanpagu na portalu facebook.com, na profilu na stronie www.kobietynawsi.pl oraz w Ogólnopolskim Portalu Kół Gospodyń Wiejskich www.mojeKGW.pl.

KGW Wiadrów w najbliższej przyszłości chciało by reaktywować istniejącą kiedyś ŻEŃSKĄ DRUŻYNĘ PIŁKARSKĄ 🙂
Może wkrótce się to uda!

DARIUSZ TRYBUŁA

Zachęcam do kontaktu z KGW WIADRÓW – KOŁEM GOSPODYŃ WIEJSKICH W WIADROWIE!

DANE KGW WIADRÓW:

ADRES KORESPONDENCYJNY DO KGW WIADRÓW:

KGW WIADRÓW – Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie

Przewodniczaca Urszula Majkut
Wiadrów 24 A
59-411 PASZOWICE
woj. dolnośląskie

e-mail KGW: kgwwiadrow.blox@gazeta.pl
e-mail Urszuli Majkut (przewodniczącej KGW): urszula-majkut@wp.pl
e-mail do Dariusza Trybuły z KGW Wiadrów: dariusz.trybula_mistero@interia.pl
e-mail do Ewy Brzostowskiej (sekretarz KGW): ewa.brzostowska.brzostowska@gmail.com

KONTAKT Z KABARETEM „0 – 99” – DZIAŁAJĄCYM PRZY KGW WIADRÓW:

E-MAIL: kabaret0-99_rozrywka@wp.pl

Dodaj komentarz