Początek filmu – podniosły, patetyczny, niezwykle wzniosły i uduchowiony.

I tu szybki zarzut; D-ca majora Hubala ze znaczącą częścią oddziału idzie bić Rosjan, natomiast Hubal sprzeciwia się tej decyzji, odłącza i wraz ze swoimi zwolennikami pozostaje, by walczyć dalej z Niemcami. I tu ,,zarzuty” (konieczne w dobie PRLu, by nakręcić jego historię) kończą się szybko, a zaczynają same pochwały.
Dalszą historię niemałego i w pełni umundurowanego oddziału polskiego zna każdy, kto miał okazję delektować się emisją tego wspaniałego i patriotycznego dzieła z roku 1973 w reż. Bohdana Poręby. Obraz cechuje wyraziste przesłanie, bardzo dramatyczny sposób ukazywania tematu – tutaj jak najbardziej właściwy – i równie dramatyczne, a profesjonalne kadry, cały sposób operowania kamerą.
Niezwykła muzyka Wojciecha Kilara była jednym z najpiękniejszych przeżyć mojego kinowego doświadczenia.

Hubal jest filmem długim, jest jednak także w nim sporo akcji. Nie to jednak jest w nim najważniejsze, a ponadczasowe przesłanie; walcz o swój kraj i godność munduru żołnierza polskiego, a honor ten i godność przetrwają wszystko i wbrew wszystkiemu. Zostaną ponad i niepodważalne.
Niemcy skrupulatnie próbowali zabić legendę majora Hubala i jego oddziału – jednak zupełnie im się to nie udało.
Warto częściej przypominać ikonę odwagi, przedwojennego i patriotycznego wychowania w umiłowaniu ojczyzny, ikonę honoru oficera/żołnierza polskiego i warto przypominać ten film o – pod koniec historii oddziału – garstce polskich Spartan.

Major Hubal był jak mądry i surowy ojciec, bo taki być musiał, bez taryfy ulgowej – a mimo to był szanowany i kochany przez ludzi.
Aż dziw, że film ten do dziś dnia – w dobie ,,Szeregowców Ryanów”, ,,Bękartów Wojny” i ,,Czołgów” – nie doczekał się zgrabnego remake 'u
z dobrymi efektami specjalnymi.
Chyba dobrze by było młodzieży przypomnieć niezwyczajną historię naszych zielonych herosów.
hubal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Test AntySPAMowy *