Wchodząc na różne portale możemy zauważyć jak wiele osób nie wie jak nazwać kilka książek tego samego autora, które łączą się w jedno. Seria, cykl a może trylogia? Czasem nawet zwyczajnie nie wiemy, co jest co. I nie ma, co się dziwić. Pozornie rzeczy oczywiste wcale nie są dla wszystkich takie oczywiste. Ba! Czasem samej zdarza mi się mylić, dlatego postanowiłam zebrać garść informacji i przekazać ją dalej.

Przyznam również, że czasem ta wiedza niewiele pomaga. Wiele „gatunków” łączy w sobie te same cechy. Bardzo łatwo o błąd. Czasem zdarza się to nawet najlepszym.

study-862994_1280

Cykl literacki – zbiór utworów pisanych przez tego samego autora. Każda z książek może być samodzielną historią, która np. za pomocą bohaterów lub innego czynnika łączy je w całość. Nie wszystkie cykle literackie muszą mieć tego samego autora.

Trylogia – zbiór dzieł składający się z trzech książek, utworów. Książki składające się na trylogie łączy ta sama tematyka.

Seria – zbiór książek o tej samej tematyce, tego samego autora lub o tych samych bohaterach. Seria może mieć nieskończoną ilość książek.

Saga – staroskandynawskie dzieło epickie o legendarnych lub historycznych bohaterach i wybitnych rodach.  Obecnie sagą nazywane są również utwory epickie opisujące losy rodziny lub pojedynczego bohatera.

Dylogia – cykl literacki składający się z dwóch utworów, z których każdy stanowi zamkniętą całość.

(Źródło: Część informacji pochodzi z Wikipedii)

Dodaj komentarz