Empik rozdaje tysiące książek. Znamy laureatów konkursu „Tysiąc powodów by czytać”

Rekordowa liczba ponad  560 tysięcy oddanych głosów i 400 zgłoszonych podstawówek to bilans tegorocznej edycji największej w Polsce akcji wspierającej szkolne biblioteki. W internetowym plebiscycie już po raz trzeci wyłoniono szkoły, które otrzymają po 1000 wybranych przez uczniów książek. W tym roku ciężarówki wypełnione wymarzonymi lekturami pojadą do: Kobyli, Rudnika, Dulczy Małej, Międzyrzecza, Słowikowa, Tarnowa, Będzina, Jerzmanowic, Łodzi, Niepołomic, Błonia oraz do Wysokiej.

W konkursie „Tysiąc powodów by czytać” zgłoszenia są podzielone na dwie kategorie: placówki powyżej 120 uczniów i z mniejszą liczbą dzieci. W każdej kategorii wygrało po sześć szkół, które zdobyły największą liczbę głosów. Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu, który ma zachęcić rówieśników do sięgania po książki i rozwijania czytelniczej pasji wśród młodych odbiorców literatury. Niesamowita wyobraźnia i kreatywność dzieci zaowocowały setkami posterów, wykonanych rozmaitymi technikami. Obok rysunków, kolaży i grafik pokazujących radość i przyjemność, jakie daje czytanie, wśród zgłoszeń nie zabrakło także wyklejanek czy prac malowanych farbami. Zachwycały także opisy plakatów, w których dzieci dzieliły się z innymi emocjami i skojarzeniami, jakie wywołują w nich zarówno pasjonujące lektury, jak i fakt spędzania czasu w bibliotece pośród ulubionych książek i ich bohaterów.

Nagrody dla wszystkich zgłoszonych

Empik otrzymał już od zwycięskich szkół listy czytelniczych marzeń. Zgodnie z ideą konkursu to uczniowie tworzą zestawienia tytułów, które chcą czytać i to od ich decyzji zależy, jakie książki wzbogacą szkolne zbiory. Na początku 2019 roku Empik dostarczy do każdej z podstawówek tysiąc powodów, by czytać – czyli tysiąc nowych pozycji do czytania. Poza tysiącami książek, które kolorowa ciężarówka przywiezie do laureatów, do co 50. zgłoszonej w konkursie biblioteki, powędruje zestaw 10 książek Wydawnictwa Wilga. W każdym z nich znajdą się klasyki literatury dziecięcej. Dodatkowo, wszystkie szkoły, które zgłosiły się do akcji, otrzymają fotoksiażkę ufundowaną przez Empikfoto.

Mój Empik, twoja szkoła

Tysiąc powodów by czytać” to program współtworzony przez klientów Empiku. Każdy zakup z kartą Mój Empik wspomaga tę wyjątkową w skali kraju akcję. – Co roku konkurs wzbudza dużo pozytywnych emocji. Społeczności bardzo się angażują i wykonują ogrom pracy, by zdobyć jak największą liczbę głosów. W tym roku było ich rekordowo dużo! Zaangażowanie młodych ludzi oraz dopingujących ich przyjaciół każdorazowo daje ogromną satysfakcję, że książki są i pozostaną dla nich tak ważnemówi Mira Dobek, dyrektor marketingu Empiku. O ile na bibliotecznych półkach nie brakuje lektur ujętych w kanonie, o tyle do rąk młodych czytelników rzadziej trafiają książki związane z rozwijaniem pasji: sportem, sztuką, modą czy podróżami. Mniejszą reprezentację mają również nowinki z rynku wydawniczego najlepsza literatura dziecięca i książki z gatunku young adult. A to one najbardziej zachęcają do odwiedzenia szkolnej biblioteki i inspirują do pogłębiania zainteresowań.

Szkoły, które wygrały w konkursie:


Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kobyli (woj. śląskie)

Szkoła Podstawowa im. Abp. Józefa Gawliny w Rudniku (woj. śląskie)

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Dulczy Małej (woj. podkarpackie)

Szkoła Podstawowa nr 4 w Międzyrzeczu (woj. lubuskie)

Szkoła Podstawowa w Słowikowie (woj. wielkopolskie)

Niepubliczna Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa HILARIS w Błoniu (woj. mazowieckie)

Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach (woj. małopolskie)

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Tadeusza Kościuszki w Tarnowie (woj. małopolskie)

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II w Będzinie (woj. śląskie)

Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach (woj. małopolskie)

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Łodzi (woj. łódzkie)

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wysokiej (woj. dolnośląskie)

Dodaj komentarz