Festiwal Literatury dla Dzieci znów w Gdańsku!

To już czwarta edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci, która odbędzie się w Gdańsku. Od 6 do 10 listopada na młodych czytelników i czytelniczki czeka moc literackich atrakcji: czytanki po zachodzie słońca w nietypowych miejscach, warsztaty z animacji, ilustracji, teatralne i gra miejska. Współorganizatorem wydarzenia w Gdańsku jest Instytut Kultury Miejskiej, organizatorem: Fundacja Burza Mózgów z Krakowa.

Nie sztuka powiedzieć: uczmy dzieci miłości do literatury. Sztuką jest przekuć to w czyn, zwłaszcza teraz, gdy stara poczciwa książka musi rywalizować z bezlikiem urządzeń, o których nie śniło się filozofom. I Gutenbergowi też. Twórcy Festiwalu Literatury dla Dzieci, niesieni falą licznych wyrazów sympatii ze strony młodych i trochę starszych uczestników, znów zakasali rękawy i szykują program jakiego jeszcze nie było!

– Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. W tym roku na festiwalu, nowościom z najwyższej półki będzie towarzyszyć nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej. Jak się okaże, zapominania zupełnie niesłusznie – mówi Łukasz Dębski z Fundacji Burza Mózgów.
Na wydarzenia obowiązują zapisy. Informacje o miejscach dostępne są na: http://fldd.pl/2018/program/id,688-wydarzenia_festiwalowe_gdansku.html.

Jakie wydarzenia i atrakcje czekają na miłośników literatury w Gdańsku?

Cykl czytanki po zachodzie słońca zabierze dzieci i młodzież na Stadion Energa Gdańsk, do Opery Bałtyckiej czy Sztuki Wyboru we Wrzeszczu. W każdym z tych miejsc zanurzymy się w pasjonującej lekturze. 7 listopada o godz. 19.00 Włodzimierz Machnikowski, dziennikarz sportowy Radia Gdańsk przeczyta wybrane fragmenty pierwszej polskiej antologii tekstów sportowych od Bahdaja do Podsiadły. 8 listopada przeniesiemy się do Opery Bałtyckiej, gdzie posłuchamy książki Adama Święcickiego o przygodach Kacpra w operze. 9 listopada w Sztuce Wyboru staniemy przed trudnym wyborem 10 najciekawszych wierszy dla dzieci.

Festiwalowe spotkania zagoszczą także w Instytucie Kultury Miejskiej na Długim Targu. Odbędą się tu m.in. spotkanie z Jackiem Frąsiem na temat książki Balbina i Bambak w lesie,o Amorach, zalotach i podbojach w zwierzęcym świecie z Szymonem Drobniakiem czy Anną Dziewit-Meller na temat książki Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy.

Finałem Festiwalu jest literacka gra miejska – Łata Pirata. Morska gra miejska na suchym lądzie. Start: 10 listopada o godz. 12.00, zakończenie o godz. 15.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

W samo południe wyruszycie na nieznane i burzliwe wody Głównego Miasta w Gdańsku w poszukiwaniu części potarganej mapy Wyspy Skarbów. Ową mapę narysował dawno temu kapitan Golas na niezbyt czystych gaciach pewnego majtka, w nadziei, że nikt jej tam nie znajdzie. Ale przed prawdziwymi wilkami morskimi nic się nie ukryje.

– W trzygodzinnych poszukiwaniach mogą wziąć udział 3-4-osobowe załogi Piratów bez Gaci, dowodzone przez co najmniej jednego kapitana w wieku 6-12 lat. Cel rejsu: zdobyć i zeszyć fragmenty mapy tak, by ustalić miejsce ukrycia skarbu, a przy okazji… zacerować gacie. Po drodze czeka Was wiele przygód – od wizyty w tawernie „Pod Zdechłą Meduzą”, po zdobywanie fortu i spotkanie burta w burtę z prawdziwym Wilkiem Morskim. Prócz łat, będziecie gromadzić szlachetne kamienie i dziwne przedmioty, kupować i sprzedawać łupy oraz toczyć bitwy z innymi załogami, oczywiście grając w statki – zapowiadają organizatorzy gry.

Zgłoszenia do udziału w wyścigu po skarb należy wysłać do 6 listopada włącznie, mailem na adres gra_gdansk@fldd.pl. Regulamin wyprawy znajdziecie na stronie fldd.pl, ale szczegóły poznają tylko osoby zaokrętowane. Zapisy: gra_gdansk@fldd.pl, regulamin: Pobierz.

Organizator: Fundacja Burza Mózgów

Współorganizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Dodaj komentarz