AUTORSKI WYKŁAD, SPOTKANIE Z GWIAZDĄ I KLUB FESTIWALOWY
DRUGA EDYCJA
THE WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL 2016
RUSZA JUŻ ZA TYDZIEŃ

Organizatorzy drugiego Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich zapraszają na wydarzenia towarzyszące tegorocznej selekcji. W programie obok filmów festiwalowych znalazły się m.in. wykład o fenomenie współczesnego kina koreańskiego przygotowany specjalnie dla uczestników festiwalu oraz możliwość udziału w spotkaniu z wyjątkowym gościem – reżyserem super produkcji Królewski Krawiec.

Lee Won SukWzrost znaczenia kultury południowo koreańskiej zwane Hangul czyli Koreańską falą obserwuje się od początku lat 90tych ubiegłego wieku. Wtedy to Korea Płd. odnowiła gospodarcze stosunki z Chinami. Droga na zachód okazała się żyzną glebą dla kultury koreańskiej – początkowo głównie muzyki pop, zwanej K-popem, później także seriali telewizyjnych i przemysłu filmowego. Władze w Korei szybko zauważyły potencjał dyplomatyczny – swoiste soft power swojego kraju – wynikający z większego zainteresowania Europejczyków rodzimą kulturą i znacznie zwiększyły wydatki przeznaczane corocznie na wsparcie przemysłu filmowego i rozrywkowego. Kino koreańskie zaczęło się dynamicznie rozwijać, odnosząc sukcesy na festiwalach w Cannes, Wenecji oraz na licznych międzynarodowych festiwalach filmów azjatyckich. Wraz z wielkim sukcesem Oldboy’a Park
Chan-wooka w 2003 roku, świat zwrócił oczy w stronę kinematografii koreańskiej.
O południowokoreańskich filmowców upomniało się także Hollywood. Oldboy doczekał się swojej amerykańskiej wersji w 2013 roku , a w 2015 roku Park Chan-wook nakręcił swój hollywoodzki debiut Stoker.

Filmy z kraju kimchi biją w swojej ojczyźnie rekordy frekwencyjne, nierzadko są oglądane przez wielomilionową widownię. Podczas drugiej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich zobaczymy m.in. Weterana z 2015 roku, jeden z największych hitów w historii kinematografii koreańskiej, który obejrzało ponad 13 mln widzów. Dla porównania, Listy do M, najchętniej oglądany film w Polsce w tym samym roku, zgromadził 2.8 mln widzów.

Założeniem festiwalu jest promowanie kultury koreańskiej w Polsce. Dlatego oprócz filmowych pokazów organizatorzy zapraszają również do Klubu Filmowego The Warsaw Korean Film Festival 2016. Program spotkań towarzyszących pozwala poznać wciąż nieodkrytą dla Polaków Koreę, a w szczególności lepiej zrozumieć język pochodzących z tego rejonu świata filmowców.

Program KLUBU FILMOWEGO WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL 2016

Spotkanie z Lee Won-Sukiem, reżyserem „Królewskiego Krawca” / „The Royal Tailor”
27.10 (czwartek), godz. 21:15, Kino Kultura

Królewski Krawiec To historia dworskiej intrygi, skrywająca się za pięknymi strojami z czasów królestwa Joseon ( XIV – XIX w.). Film podbił serca międzynarodowej publiczności na festiwalu kina azjatyckiego we włoskim Udine oraz zdobyła koreańskie nagrody Wielkiego Dzwonu za najlepszą reżyserię i kostiumy. Reżyser podkreśla, że produkcja była dla niego artystycznym wyzwaniem i walką z samym sobą – często boję się, że zostanę zastąpiony przez kogoś młodszego. To był główny powód, dlaczego zdecydowałem się zrobić ten film. Co czyni ludzi konserwatywnymi? Zawiedzione sny i marzenia.

Wykład prof. Andrzeja Pitrusa „Nowe Kino Korei: Codziennie Inna Twarz”
28.10 (piątek), godz. 17:30, Kino Kultura

Spotkanie poświęcone różnorodności koreańskiego kina – jego refleksyjnej naturze, oraz masowym odbiorze. Andrzej Pitrus, opowie również o europejskich inspiracjach literackich wśród koreańskich filmowców, czego rezultatem są filmy wywodzące się z różnych, często bardzo od siebie odległych konwencji i wrażliwości.


The Warsaw Korean Film Festiwal / Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich
powstał w 2015 roku. Jest wydarzeniem non – profit mającym na celu prezentację kina koreańskiego w Polsce. Organizatorem jest Ambasada Republiki Korei, Centrum Kultury Koreańskiej oraz Korean Film Council, przy honorowym patronacie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Radę programową festiwalu tworzą: Joanna Łapińska – przewodnicząca rady i członkini Europejskiej Akademii Filmowej, Hyunjun Kim – dyrektor Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei oraz Magdalena Bartczak – tłumaczka , dziennikarka filmowa i podróżniczka.
http://zazyjkultury.pl/siedem-filmow-siedem-spojrzen-siedem-portretow/

 

Dodaj komentarz