Zatrzymaj wojnę! – zachęca Tymon Tymański & The Transistors.
Premiera nowej płyty, singla i teledysku.

Tymon_wojna_okładkaZatrzymaj wojnę! to tytuł kolejnej płyty i jednocześnie singla zespołu Tymon & The Transistors, która ukazuje się 28 lutego nakładem wydawnictwa yMusic. Album zawiera ideowy i literacki przekaz – zestaw mocnych i osobistych manifestów antywojennych, napisanych przez wybitnych polskich i rosyjskich artystów z pogranicza świata rocka i piosenki autorskiej. Płytę promuje singiel Zatrzymaj wojnę! do którego powstał intrygujący teledysk.

Zatrzymaj wojnę! nie jest zwykłym popowym albumem – składają się nie niego piosenki opatrzone zaangażowanymi tekstami, których celem jest zwrócenie uwagi na bezsens, absurd i anachronizm działań wojennych. „Zatrzymaj wojnę!” jest wyrazem naszego zrównoważonego, głęboko przemyślanego stanowiska w sprawie pogłębiających się nastrojów prowojennych. Działania wojenne cechuje imperializm, chciwość, brak empatii, chęć wzbogacenia się każdym kosztem, a celem aktywnego pacyfizmu jest powstrzymanie wojny tu i teraz.  – mówi Tymon Tymański.

Płytę promuje singiel o tym samym tytule, który wyraża przesłanie całego albumu. Jak zatrzymać wojnę? Na pewno najprościej jest zatrzymać ją we własnej głowie, tam, gdzie się rodzi – w samym jej zarodku, przez obserwację i wyciszenie własnych emocji: złości, gniewu, chciwości. O tym jest singiel, który wysyłamy w świat z nadzieją, że nie pozostawi odbiorcy obojętnym – dodaje Tymon Tymański. Do singla powstał teledysk, którego twórcą jest Elvin Flamingo.

Autorami muzyki i tekstów są: Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki, Borys Griebienszczikow, Leonid Fiodorow, Dymitri Ozierski, Grzegorz Ciechowski, Tomasz Adamski, Robert Brylewski, Tomasz Lipiński i Tymon Tymański.

Stylistycznie płytę cechuje muzyczna wszechstronność i różnorodność. Ulubionymi twórcami Tymona Tymańskiego są The Beatles, David Bowie czy Frank Zappa, a jego zespół rekrutuje się ze środowiska trójmiejskich muzyków jazzowych. Stąd, naturalnym jest, że w twórczości zespołu Tymon & The Transistors obok rockowych riffów znaleźć można jazzowe tematy i improwizacje, a obok cyber punka i synth popu funkcjonuje funk, soul, free czy ballada rockowa.

Tymon i The Transistors to aktualnie septet. Na płycie Tymon Tymański i Marcin Gałązka śpiewają i grają na gitarach elektrycznych i akustycznych. Szymon Burnos śpiewa i obsługuje instrumenty klawiszowe. Arkadiusz Kraśniewski gra na gitarze basowej i kontrabasie, a Roman Ślefarski na bębnach i perkusjonaliach. Zespół uzupełnia sekcja dęta: Michał Ciesielski (saksofony i klarnet) i Dawid Lipka (trąbka, flugelhorn i puzon wentylowy) oraz występujący gościnnie Ireneusz Wojtczak (saksofony, klarnet basowy). Dodatkowo w nagraniu piosenek udział wzięli wokaliści: Natalia Pikuła, Olaf Deriglasoff, Daniel Hertzov i Roman Puchowski.

Płyta została sfinansowana przez Narodowe Centrum Kultury.

Dodaj komentarz