Wystawa rzeźb Józefa Wilkonia w Limited Edition
Brązy Wilkonia

Od 15 października 2018 galeria sztuki Limited Edition zaprasza na wystawę pt. „Brązy Wilkonia” poświęconą unikalnym rzeźbom Józefa Wilkonia, wykonanym w technice brązowych odlewów prezentowaną w Atelier Limited Edition. Uzupełnieniem rzeczywistej wystawy jest wirtualna ekspozycja dostępna od 5 października na www.limitededition.pl.

Wydarzenie mFotografia Józefa Wilkonia z panterą w brązie, fot. Tomek Kowalskiające na celu pokazanie twórczości Józefa Wilkonia w nowej niepowtarzalnej odsłonie, dotyczy niezmiennego od lat przymierza twórcy ze światem przyrody. Artysta w swoim dorobku posiada przede wszystkim psychologiczne portrety zwierząt. Pełne optymizmu przestrzenne ilustracje, które zasłużyły sobie na miano wilkoniowatych, znajdują się w ponad 200 publikacjach w Polsce i zagranicą.

Na wystawie online oraz w przestrzeni galerii Limited Edition, będzie można zobaczyć te wizerunki w wersji limitowanej kolekcjonerskiej. Organizatorzy po raz pierwszy zaprezentowali te prace niespełna tydzień wcześniej, podczas 16. edycji Warszawskich Targów Sztuki. Warto dodać, że 5 czerwca 2018 r. w Muzeum Historii POLIN w Warszawie po raz 23 zostały wręczone najważniejsze nagrody miesięcznika „Zwierciadło”. Nagrodę Specjalną odebrał wówczas Józef Wilkoń „za wierność sobie i wartościom, zwłaszcza w czasach, kiedy było to bardzo trudne. Za bycie mistrzem dla młodego pokolenia twórców, kształtowanie wyobraźni pokoleń. Za
talent, pasję i autorytet.”

WłaścicielkaWłaścicielka galerii Iwona Staroszczyk z artystą Józefem Wilkoniem, 2018, fot. Tomek Kowalski galerii oraz Józef Wilkoń zapraszają do atelier oraz na www.limitededition.pl. Złożony charakter zaplanowanych działań skupionych wokół wybitnego nazwiska to wydarzenie uniwersalne i godne polecenia zwłaszcza dlatego, że umożliwia spotkanie z tak zasłużoną dla sztuki osobowością.

BRĄZY WILKONIA

Józef Wilkoń od nieomalże sześćdziesięciu lat uprawia z wielkim powodzeniem sztuki wizualne. Malarz, rzeźbiarz, scenograf, ilustrator swoim talentem i pracowitością uplasował się w gronie najwybitniejszych polskich twórców. Wykreował on rozpoznawalną rzeczywistość, pełną niespotykanej wrażliwości na otaczający nas świat przyrody. Powołał do życia wizerunki głównie zwierząt, tworząc ich psychologiczne portrety. Pełne optymizmu i poczucia humoru postacie.

„Brązy Wilkonia” to wspólny projekt Józefa Wilkonia i Galerii Limited Edition, w wyniku którego powstała seria unikatowych rzeźb w brązie, w kolekcjonerskiej, sygnowanej i numerowanej ręcznie edycji limitowanej 8 sztuk. Są to obecnie jedyne rzeźby w brązie tego Artysty, jakie istnieją na rynku komercyjnym. Są one dostępne wyłącznie w Galerii Limited Edition.

W trakcie niniejszej wystawy zostanie zaprezentowanych 10 starannie wyselekcjonowanych obiektów, które do tej pory nie były dostępne w sprzedaży. Obiekty te zostały wykonane w drewnie lub w blasze, a następnie odlane w brązie. Szlachetność materiału nadała tym rzeźbom zupełnie nowego wymiaru, znakomitego wyrazu oraz trwałości, dzięki czemu zadowolą one najbardziej wybrednych kolekcjonerów.

JÓZEF WILKOŃ

Ilustrator, malarz, rzeJózef Wilkoń - podczas pracy nad rzeźbami do wystawy Brązy Wilkonia, fot. Tomek Kowalskiźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym.

W latach 1947-1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W roku 1950 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom otrzymał w 1955 roku). Jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra w 1954 roku.

Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Prace Józefa Wikonia zobaczyć można m.in. w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. W dorobku artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, w tym: Galeria in der Biberstrasse (Wiedeń, 1964), MAG Gallery (Zurych, 1980), Centrum Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration w Troisdorfie (Berlin, 2000), Museum of Illustration (Toyama, Oshima 2001), Narodowa Galeria sztuki Zachęta (Warszawa, 2006/2007).

Wśród wielu nagród szczególne miejsce zajmuje Deutsche Jugendbuchpreiss (1966), czy japońska Owl Prize (1984), którą przyznaje dziecięco-dorosłe jury. Artysta otrzymał również wiele nagród na międzynarodowych spotkaniach m.in. Nagroda Honorowa w konkursie na ilustrację do Don Kichota w Buenos Aires (1965), złoty medal oraz Nagroda Honorowa na BIB w Bratysławie (1969, 1973), Premio Grafico w Bolonii (1974, 1991), Andersen Premio w Genewie (1998).

LIMITED EDITION (www.limitededition.pl)
Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa, Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagalla, Joana Miró; rodzimych klasyków, Beaty Czapskiej, Tadeusza Dominika, Stefana Gierowskiego, Janusza Stannego, Józefa Wilkonia; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na świecie m.in. Marcina Ryczka, Paula Bika, Szymona Brodziaka.
Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac – malarstwa, grafiki, fotografii kolekcjonerskiej i rzeźby w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych – łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością.

Wystawa najnowszych rzeźb autorstwa Józefa Wilkonia
– wystawa online połączona z wystawą w Atelier Limited Edition
(ul. Boboli 6/12, Mokotów, Warszawa)
Kuratorka wystawy: Wiesława Wideryńska
Galeria Limited Edition (www.limitededition.pl)

Dodaj komentarz