wszwechswiat-w-twojej-dloni-christophe-galfard-recenzjaCzy zmęczony życiem siadasz czasami w parku lub ogrodzie na ławce i spoglądasz na nocne niebo? Co możesz tam ujrzeć? Miliony małych świecących punkcików, które dla jednych układają się w konstelacje, a dla innych stanowią inspirację dla twórczości. Po której stronie się opowiadasz?

Być może jesteś z jeszcze innego rodzaju ludzi. Z tego, który obraz nad głową traktuje jako źródło wiedzy o świecie. Spoglądasz i zastanawiasz się, jak stworzony jest wszechświat – co się na niego składa, co trzyma go w całości, jakie niebezpieczeństwa mu grożą oraz czy jest coś większego od niego. Właśnie w takich chwilach zastanawiając się nad sensem całości istnienia jest ten malutki ułamek sekundy, kiedy trzymasz wszechświat w swojej dłoni.

Christophe Galfard wyszedł nam, szarym ludziom, naprzeciw. Wyciągnął pomocną dłoń i rzekł „Nie obawiaj się, fizyka wcale nie musi być trudna” (tak naprawdę to tego nie powiedział, jednak takie przesłanie niesie książka). Na początku, jeszcze przed pierwszym rozdziałem, autor stawia nas przed faktem – na kartach tej powieści odnajdziecie tylko jeden wzór. Już w tym momencie zdziwienie sięga zenitu, bowiem jak można wyjaśnić fizykę, astronomię tylko i wyłącznie przy użyciu jednego wzoru i niezwykłej historii? Otóż można i Galfard to udowodnił.

Daj się porwać w niezapomnianą podróż. Nie ruszając się z fotela, przemierzysz miliony lat świetlnych i poznasz najskrytsze zakamarki kosmosu. Nie musisz mieć żadnej wiedzy, zacznij przygodę od razu i pozwól wyobraźni i autorowi ponieść Cię i pokazać, że wszechświat-w-twojej-dłoni-zazyjkultury-plfizyka wcale nie musi być trudna i może stać się twoim sprzymierzeńcem.

We wrześniu w Warszawie odbyło się spotkanie z doktorem Galfardem, podczas którego został przewodnikiem po wszechświecie. Zabrał nas w przestrzeń kosmiczną i było to jedno z najbardziej niesamowitych oraz niezapomnianych doświadczeń w moim życiu. Sposób wypowiedzi sugerował wielką pasję, a przystępność językowa pozwalała w mig zrozumieć najbardziej skomplikowane tajemnice wszechświata. Owe spotkanie będę wspominać przez kolejne lata i zachowam je w pamięci jako pamiątkę na całe życie.

Więc do dzieła! Nie obawiaj się. Otwórz umysł, użyj wyobraźni i zwiedzaj, poznawaj nieznane! Uwierz, że warto. Jedyne co Cię powstrzymuje przed cenną wiedzą to twoje wątpliwości. Odrzuć wszystkie opory i złap wszechświat w swoją dłoń!

wszechswiat-okladka-ksiazki

 

Dodaj komentarz