Miasto skąpane w milionie barw.
Light. Move. Festival. zachwycił po raz siódmy

W ostatni weekend tłumy łodzian oraz turystów z Polski i zagranicy przemierzały 15-kilometrową trasę festiwalową pełną atrakcji: nowoczesnych mappingów, kolorowych iluminacji kamienic, awangardowych rzeźb świetlnych w parkach, woonerfach i pasażach, koncertów i wielu wydarzeń towarzyszących. Wstępne szacunki zakładają, że siódmą edycję Light. Move. Festival. obejrzało nawet 700 tysięcy osób.

20170930-DSC_5144Siódma edycja Light Move Festival właśnie dobiegła końca. Impreza, zwana potocznie Festiwalem Światła, już od kilku lat stanowi mocny akcent na mapie wydarzeń kulturalnych Łodzi. O jej wysokiej randze świadczy między innymi fakt, że prezydent Hanna Zdanowska pojawiła się w piątek na Placu Wolności podczas inauguracyjnej projekcji mappingów „Paradox” i „Światłem malowane” i wraz z Beatą Konieczniak, kreatorem artystycznym festiwalu zachęciły mieszkańców do zwiedzania zanurzonej w milionach kolorów Łodzi.

Przez cały weekend pogoda dopisywała. Całe rodziny wybrały się na wieczorny spacer i mogły bez przeszkód cieszyć się festiwalową atmosferą i kolorowymi atrakcjami, które robiły wrażenie nie tylko na najmłodszych.

Najbardziej emocjonującym momentem, od którego większość zwiedzających rozpoczynała nocną wędrówkę po centrum Łodzi, były mappingi 2D/3D wyświetlane na najbardziej charakterystycznych budynkach miejskich. W tym roku oprócz tradycyjnego pokazu na Placu Wolności, lista takich miejsc wzbogaciła się o Łódzki Dom Kultury i Cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Oba mappingi – „Dom Kultu” i „Zawiłości” – bardzo się podobałyDSC_4751 i wywołały wiele pozytywnych komentarzy wśród oglądających. Różnorodne instalacje i rzeźby świetlne także przyciągały uwagę gości festiwalowych. Do najpopularniejszych i najczęściej fotografowanych należały między innymi czerwone tygrysy „Digital Origami Tigers” prezentowane w Manufakturze, a także „Rezerwat” w Parku Staromiejskich, w którym przez cały festiwal pokazywano kubistyczne dzikie zwierzęta: niedźwiedzia, jelenia i wilka. Z kolei w Parku Sienkiewicza chwalono „Bramę do światła” Aleksandra Dynarka, która była najczęściej fotografowana przez zwiedzających.

Oczekiwania łodzian wobec festiwalu rosną z roku na rok, podsycane przez kolejne zaskakujące pomysły organizatorów. Absolutną nowością tegorocznej edycji były punkty muzyczne oraz koncerty przy ulicy Piotrkowskiej. Łączyły one wrażenia słuchowe z efektami wizualnymi i w rezultacie przyciągały ogromną liczbę odbiorców. Ogromnym sukcesem zakończył się koncert zespołu Kamp!, który był częścią trasy koncertowej ich trzeciej płyty.

DSC_4699 DSC_4741 Fot. Adrian Górski - cerkiew

Dodaj komentarz