Zbliża się koniec roku. Sylwestrowa noc tuż, tuż. Stacje telewizyjne, jak co roku, proponują nam zabawę na świeżym powietrzu przy rytmach tych samych gwiazd (+ Luis Fonsi, który za 450 tys. zł zaśpiewa dla TVP w Zakopanem). Ileż razy można słuchać i oglądać Marylę Rodowicz, Beatę Kozidrak czy zespół Enej, że o Zenku Martyniuku i Sławomirze Zapale dyplomatycznie nie wspomnę.
Toteż na tę ostatnią noc w roku przygotowałem zestaw utworów i wykonawców znacznie mniej opatrzonych, co nie znaczy, że gorszych. Królować będzie Afryka, ale nie tylko.
Przyjemnego odbioru!

small2

Luis Fonsi i jego „Despacito” będzie w Zakopanem. Natomiast warto posłuchać wersji tego nagrania, która moim zdaniem prześcignęła oryginał. Na pianinie gra Węgier Bence Péter.

small2

Na taneczny parkiet zapraszają bracia bliźniacy z Nigerii, Peter i Paul Okoye, czyli duet PSquare. To jeden z najpopularniejszych współczesnych dance’owych zespołów afrykańskich. W ich wykonaniu kawałek zatytułowany „Shekini”.

small2

Uważajmy, bądźmy ostrożni. Może niekoniecznie na parkiecie, ale na pewno w życiu. Śpiewa o tym w swoim najnowszym przeboju gwiazda muzyki world Youssou N’Dour.

small2

Bedaya Singuila N’Garo, znany po prostu jako Singuila, przyszedł na świat na południu Francji, ale jego rodzice pochodzą z Konga i Republiki Środkowoafrykańskiej. Piosenka „Ay Mama” była tegorocznym hitem nad Loarą.

small2

Eddy Kenzo (urodzony jako Edrisa Musuuza) zalicza się do najpopularniejszych wokalistów ugandyjskich. Nie ma co się dziwić, skoro nagrywa on takie utwory, jak „Mbilo Mbilo”.

small2

Orlando Julius to nestor afro-popu. Ten urodzony w 1943 r. Nigeryjczyk zaczynał karierę w połowie lat 60. XX w. Kilka lat później światło dzienne ujrzał utwór „Disco Hi-Life”, przy którym nie sposób nie ruszyć choćby nogą.

small2

Skoro była muzyka high life to może być i… afrykańska cha-cha. Baloji to urodzony w Lubumbashi (dzisiejsza Demokratyczna Republika Konga) raper mieszkający na co dzień w Belgii. Nagranie „Indépendance Cha-Cha” jest połączeniem francuskojęzycznego hip-hopu z kongijską muzyką soukous.

small2

Z Demokratycznej Republiki Konga, czyli dawnego Zairu, pochodzi także Pitcho (prawdziwe nazwisko: Pitcho Womba Konga), który połączył siły z popularnym w sąsiednim Kongu wokalistą Fredym Massambą, czego efektem jest utwór „Enfants du pays” („Dzieci swego kraju”).

small2

Zmarły pół roku temu Wilson das Neves był jednym z najpopularniejszych współczesnych artystów sambowych, choć nie stronił również od bossa novy. W klimacie samby utrzymany jest również utwór zatytułowany „Que é Isso Menina?” („Kim jest ta dziewczyna?”).

small2

Urodzona 32 lata temu w stolicy Wysp Zielonego Przylądka Neuza jest na najlepszej drodze do zostania nową Cesárią Évorą, zwłaszcza, że tak jak wielka diwa z Mindelo, zanim śpiewanie zapewniło jej dochody, musiała się imać innych zajęć.

small2

Z wysp skaczemy na wyspę, a dokładniej na Jamajkę. O Rudi, która wychodzi za mąż śpiewa król muzyki ska Laurel Aiten.

small2

„Take a Stand” to klubowa propozycja duetu Gato Preto (wokalistka i raperka Gata Misteriosa z Mozambiku oraz producent Lee Bass z Ghany). Zespół swoją twórczość określa jako afrofuturistic sounds. W poniższym utworze pomagają panowie z formacji Crooked Bois oraz nigeryjska piosenkarka Iche.

small2

Algierczyk Khaled dał się poznać m.in. z przeboju „Aïcha”. Ale popularność tego utworu została przebita przez wydany kilka lat temu singiel „C’est la Vie”.

small2

Najlepszą albańską orkiestrę dętą, Fanfare Tirana, mogliśmy podziwiać podczas ostatniej edycji Festiwalu Skrzyżowania Kultur. Warto posłuchać melodyjnego utworu „Te Lutem Mu Pergjigj”.

small2

Ale i Polacy nie gęsi, więc na koniec tego przeglądu prezentuję skoczną piosenkę pochodzącego z Lubelszczyzny zespołu Rokiczanka, o tym, że duża różnica wieku między przyszłymi małżonkami nie zawsze jest dobra.

Dodaj komentarz