WALKIRIA”, DRUGIE OGNIWO TETRALOGII RICHARDA WAGNERA „PIERŚCIEŃ NIBELUNGA”,  W MULTIMEDIALNEJ INSCENIZACJI ROBERTA LEPAGE I W NOWEJ OBSADZIE BĘDZIE TRANSMITOWANA DO KIN NA ŻYWO Z THE METROPOLITAN OPERA JUŻ 30 MARCA.

Photo: Die Walküre
Richard Wagner; dress rehearsal photographed: Monday, March 15, 2019; 10:30 AM at The Metropolitan Opera; New York, NY. Photograph: © 2019 Richard Termine
PHOTO CREDIT – Richard Termine

Monumentalna opera Wagnera w równie monumentalnej inscenizacji. Robert Lepage zrealizował dla The Metropolitan Opera cały „Ring”, czyli wszystkie cztery części „Pierścienia Nibelunga”, z wykorzystaniem nowoczesnej scenografii i multimediów. Arcytrudne do wykonania dzieła Wagnera niezbyt często goszczą na światowych scenach, tym większa zasługa Met, że co jakiś czas nie tylko prezentuje całą tetralogię, ale i transmituje jej części do kin w cyklu „The Met: Live in HD”. Tym razem widzowie na całym świecie będą mogli obejrzeć „Walkirię” w nowej obsadzie. W tytułową rolę walkirii Brunhildy wcieli się Christine Goerke.

W postaci Zyglindy i Zygmunta, bliźniąt rozdzielonych przez los, a później połączonych kazirodczą miłością, wcielą się pochodząca z Holandii sopranistka Eva-Maria Westbroek i australijski tenor Stuart Skelton. W roli króla bogów Wotana wystąpi amerykański bas-baryton Greer Grimsley, a jego małżonką Fryką będzie również urodzona w Ameryce mezzosopranistka Jamie Barton. Obsadę dopełni austriacki bas Günther Groissböck jako Hunding. Spektaklem dyryguje Philippe Jordan.

THE METROPOLITAN OPERA: LIVE IN HD

Walkiria” Richarda Wagnera | Prowadzenie podczas transmisji: Deborah Voigt

Wystawienie opery Richarda Wagnera to zawsze wielkie wydarzenie. Nie tyle z powodu ogromu jego wielogodzinnych dzieł, co przede wszystkim trudności wykonawczych, jakie postawił przed artystami. To dlatego na światowych scenach nie goszczą one na co dzień, a specjalna kategoria śpiewaków wagnerowskich jest wprost rozchwytywana. „Walkiria” – drugie ogniwo tetralogii „Pierścień Nibelunga” – opowiada o spotkaniu rozdzielonych bliźniąt: Zygmunta i Zyglindy. Zraniony podczas walki wojownik trafia do domu Zyglindy i zakochuje się w niej z wzajemnością, choć kobieta jest mężatką i okazuje się być jego siostrą. Śmiertelnicy są jednak tylko pionkami w grze bogów: Wotana i jego żony Fryki. Zaś tytułowa walkiria, Brunhilda, jedna z córek Wotana, sprzeciwia się woli ojca… Multimedialna inscenizacja Met nawiązuje do historii wykonań tej opery i podkreśla ponadczasowość dzieła Wagnera.

Przedstawienie trwa około 5 godzin i 20 minut (w tym 2 przerwy).
Przedstawienie w języku oryginału (niemieckim) z polskimi napisami.

Dodaj komentarz