Serial powstał na podstawie książki Jaya Ashera o tym samym tytule. Duże zainteresowanie książką już na początku zapowiadało sukces produkcji serialu.

O czym jest dzieło? Odpowiedź na to pytanie nie zamyka się w jednym słowie, serial przede wszystkim skupia się na samobójstwie nastolatki Hannah Baker( Katherine Langford). Poznajemy powody, dla których Hannah zdecydowała się odebrać sobie życie, a dzieje się to dzięki taśmom, które dziewczyna nagrała przed śmiercią. Przyjaciel nastolatki Clay (Dylan Minnette) podąża śladami ostatnich słów dziewczyny, próbując zrozumieć, co stało za tą tragiczną decyzją nastolatki. W serialu, jak i w książce, jest wiele innych wątków, między innymi nowych przyjaźni, które zostały zerwane, fałszywych nadziei, braku pomocy ze strony rówieśników, jak i dorosłych, miłości, która nie doczekała się szczęśliwego zakończenia, walki o to, na czym nam zależy. Z pewnością można z tej historii wyciągnąć wiele wniosków, powinno nam to uświadomić jak dużo problemów mieści się w głowach młodych ludzi i jak ważne jest obserwowanie zachowana innych. Hannah w serialu doznała wielu krzywd i rozczarować, miała też dobre momenty, jednak nawet one nie odmieniły jej decyzji. Dziewczyna jest zagubiona i nie bardzo wie w jakim kierunku powinna doszukiwać się pomocy. Historie bohaterów z taśm są podzielone na odcinki, 13 taśm – 13 odcinków, każdy z nich jest powodem samobójstwa Hannah. Mamy pozytywne postacie, jak i negatywne charaktery, dostrzegamy jak na życie młodych ludzi, uczących się w liceum, wpływa tragiczna decyzja ich rówieśniczki.

https://www.youtube.com/watch?v=JebwYGn5Z3E

Serial doczekał się drugiego sezonu, trzeci jest w trakcie realizacji.

Nie można odmówić produkcji ,,13 powodów’’ dobrych zwrotów akcji, wzruszających momentów i przede wszystkim szokującej sceny samobójstwa Hannah. Scena bardzo dobrze odegrana przez Langford, pokazuje wielką rozpacz dziewczyny i brak nadziei na to, że życie może potoczyć się dla niej w bardziej pozytywnym kierunku. Na pewno jest to coś, co warto zobaczyć, ponieważ oglądając ,,Trzynaście powodów’’ łatwiej będzie nam zapobiegać takim tragediom, jakie miały miejsce w fabule serialu. Oczekiwania na pierwszy odcinek serialu wciąż trwają, książka opisuje tylko pierwszy sezon. Z niecierpliwością zacieramy ręce na kolejny.

Anna Ostrowska

Dodaj komentarz