„Fatima, Portugalia, 1917 rok Matka Boska objawia się trójce pastuszków i przekazuje im trzy tajemnice. Dwie z nich Kościół wkrótce ujawnia całemu światu. Trzecią tajemnicę, spisaną i ukrytą w Tajnym Archiwum, poznają jedynie kolejni papieże. Dopiero w 2000 roku Jan Paweł II przekazuje całemu światu jej treść, która wielu wiernym wydaje się niejednoznaczna. Rodzi się pytanie, czy Kościół prawidłowo zinterpretował wszystkie słowa Matki Bożej.
Watykan, dzień dzisiejszy Monsiniore Colin Michener, osobisty sekretarz papieża, niepokoi się stanem jego zdrowia. Wie, że dręczą go sprawy powiązane z fatimskimi objawieniami. Nie wie natomiast, że watykański sekretarz stanu, kardynał Alberto Valendrea, bezwzględny hierarcha, który za wszelką cenę pragnie zostać głową Kościoła, od wielu lat ukrywa szokującą prawdę, która teraz może wyjść na jaw. 
Papież Klemens wysyła Michenera do Rumunii w poszukiwaniu sędziwego księdza, Ojca Tibora, który jest ostatnim człowiekiem na Ziemi wtajemniczonym w fatimską zagadkę. Odtąd musi borykać się z problemami całkowicie obcymi przeciętnemu kapłanowi – musi wytropić mordercę, oczyścić się z zarzutu zakazanego związku z kobietą i odbudować swą wiarę w nieomylność papieża. Trafia do Bośni, a w końcu do Niemiec, do rodzinnego miasta Klemensa. Tam poznaje nie tylko wstrząsającą prawdę o swoim mentorze, lecz także dowiaduje się, że trzecia tajemnica może zmienić losy Kościoła – losy, które nagle znalazły się w jego rękach”.

Steve Berry mieszka na wybrzeżu Georgii. Z wykształcenia jest prawnikiem, wciąż praktykującym. Angażuje się też w politykę. Jego przygoda z pisaniem zaczęła się w 1990 roku. Zadebiutował powieścią Bursztynowa komnata, która natychmiast stała się bestsellerem. Kolejne książki jego autorstwa – Trzecia tajemnica, Przepowiednia dla Romanowów oraz Dziedzictwo Templariuszy – kontynuują świetną passę. Pojawiły się na rynkach wydawniczych 43 krajów, przetłumaczono je na 41 języków.

Trzecia tajemnica stała w mojej biblioteczce wiele miesięcy. W zasadzie nie pamiętam, jak się nawet tam znalazła. Nigdy nie przyciągnęła mojej uwagi na dłużej. Pewnego dnia poszukując czegoś do czytania… w końcu po nią sięgnęłam i tak zaczęła się moja tajemnicza przygoda z Watykanem.

Zaczynając czytać tę książkę, powinniśmy sobie postawić jedno, ale jakże ważne pytanie: czy objawienia Maryjne mogą być prawdziwe?
A może ludzie, którzy ich doznają, mają po prostu problemy psychiczne? Ponieważ to właśnie wokół objawień Maryjnych kręci się cała historia.

Kiedy słyszymy hasło „Watykan” pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl to stolica apostolska. Wyobrażamy sobie, że jest to miejsce celebracji boga, wolne od wszelakich intryg, za to pełne miłości i zrozumienia. Czy aby na pewno? W „trzeciej tajemnicy” mamy przedstawiony Watykan, jako miejsce pełne korupcji oraz intryg. Nie możesz być pewien, kto jest twoim wrogiem, a kto przyjacielem. Tutaj dopiero poznajemy prawdziwe znaczenie słów „ściany mają uszy”.  Wszystko za sprawą jednego człowieka, który bardziej niż czegokolwiek innego pragnął zostać papieżem. Kardynał Valeandrea gotowy był zrobić wszystko, aby tylko objąć stanowisko głowy stolicy apostolskiej.

Powieść ta opowiada losy papieża Klemensa XV oraz jego współpracowników. Historia zaczyna się od momentu, w którym Klemens dostaje obsesji na punkcie trzeciej tajemnicy fatimskiej. Wysyła, więc swojego osobistego sekretarza Colina, aby zawiózł list do Rumunii. Tam spotyka ojca Tibora. Człowieka, który przełożył na język włoski wszystkie trzy tajemnice fatimskie. Jest również ostatnią z osób żyjących, które w pełni poznały je wszystkie. W tym momencie historia zaczyna się na dobre. Zapytacie, jaka? Musicie przekonać się sami.

Trzecia tajemnica jest powieścią pełną akcji, ciągle trzymającej w napięciu. Autor ani przez chwilę nie pozwala nam się nudzić. Pełno nagłych zwrotów akcji. Ciągle autor zaskakuje nas swoimi pomysłami.  A sami bohaterowie zostali w bardzo dobry sposób zarysowani. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że nawet jeśli bardzo bym chciała, to nie mam nawet do czego się przyczepić.  Widać, że do napisania tej powieści autor przygotował się najlepiej jak tylko mógł. Wszystko zostało w pełni dopracowane i przemyślane.

Zachęcam was do sięgnięcia po tę lekturę. Skonfrontujcie swoje poglądy z tymi przedstawionymi tutaj i przede wszystkim postawcie sobie pytanie „Czy tak właśnie to wszystko wygląda?”.  Nie bójcie się stawiać pytań i szukać na nie odpowiedzi. Czasami warto spojrzeć na coś z innej strony.

Aleksandra

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/
źródło opisu autora: http://lubimyczytac.pl/autor/14053/steve-berry
źródło okładki: pochodzi z własnych zasobów

DSC_0484

 

Dodaj komentarz