PERSPEKTYWA wieku dojrzewania_MJ 2Retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy, oprowadzanie kuratorskie Andy Rottenberg i spotkania warsztatowe dla rodzin z dziećmi. Znamy program wydarzeń towarzyszących przygotowanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach w ramach wystawy sezonu.

Retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy odbywa się w katowickim Kinie Kosmos. Uzupełnieniem wystawy „Perspektywa wieku dojrzewania” będą pokazy kultowych filmów reżysera: „Samson” (29 sierpnia, g. 19:30), „Wszystko na sprzedaż” (5 września, g. 18:00) i „Krajobraz po bitwie” (12 września, g. 18:00). Seans filmu „Samson” rozpocznie się od spotkania z kuratorką wystawy – Andą Rottenberg. Bilety w cenach 12 i 14 zł dostępne są online na stronie Kina Kosmos.

29 sierpnia (środa) o godzinie 18:00 po ekspozycji oprowadzać będzie kuratorka – Anda Rottenberg. Wstęp na oprowadzanie kosztuje 7 zł.

1 września o godzinie 11:00 Muzeum Śląskie zaprasza dzieci z opiekunami na warsztat rodzinny „Skala”. W czasie spotkania poruszone zostaną tematy zmieniającego się z wiekiem ciała. Kiedy rośniemy najszybciej? Kiedy przestajemy rosnąć? Czy człowiek może maleć? Czym właściwie jest wiek dojrzewania? Zajęcia odbędą się w przestrzeni wystaw czasowych Muzeum Śląskiego, bilet dla opiekuna z dzieckiem kosztuje 7 zł.

W Stolarni Muzeum Śląskiego w Katowicach odbędą się dwa wykłady towarzyszące. 4 września o godzinie 18:00 Małgorzata Wiktorko, kuratorka Muzeum Sztuki w Łodzi, analizować będzie twórczość Aliny Szapocznikow w kontekście przemian kobiecego ciała. 18 września również o 18:00 Marta Dziewańska, kuratorka oraz kierownik działu badań Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i współkuratorka wystawy „Andrzej Wróblewski: Recto/Verso. 1948–1949, 1956–1957” przybliżać będzie postać Andrzeja Wróblewskiego. Wstęp na spotkania jest wolny.

22 września co godzinę między 12:00 a 18:00 trwać będą performatywne czytania listów Aliny Szapocznikow: „Alina Szapocznikow, Ryszard Stanisławski. Kroją mi się piękne sprawy. Listy 1948-1971”. Czytania organizowane są we współpracy z wydawnictwem Karakter, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Teatrem Śląskim.

Wystawę „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow. Wróblewski. Wajda” można oglądać do 30 września 2018 roku.

Perspektywa wieku dojrzewania.
Szapocznikow – Wróblewski – Wajda
Muzeum Śląskie
Ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Wystawa: do 30 września 2018 r.
Kuratorka: Anda Rottenberg
Koordynatorka: Magdalena Czerny-Kehl

Specjalne podziękowania dla: Isabelli Czarnowskiej, Herve Loevenbruck, Marty Wróblewskiej, Krystyny Zachwatowicz-Wajda, Piotra Stanisławskiego, Fundacji Andrzeja Wróblewskiego.

Obiekty pochodzą z: Fundacji Andrzeja Wróblewskiego, Galerie de France Catherine Thieck w Paryżu, Galerii Isabelli Czarnowskiej w Berlinie, Galerii Starmach z Krakowa, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie – o. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki oraz z kolekcji: dr Wernera Jerke, Marin Karmitz, Olgi Stanisławskiej, Piotra Stanisławskiego / dzięki uprzejmości Galerie Loevenbruck w Paryżu i ze zbiorów prywatnych.

Dodaj komentarz