Co najmniej na półtora roku zniknie z repertuaru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej  „Jezioro łabędzie” – światowy szlagier baletowy z muzyką Piotra Czajkowskiego w oryginalnej inscenizacji Krzysztofa Pastora. Wypierają go czasowo inne tytuły wciąż przygotowywane przez Polski Balet Narodowy. Dlatego gorąco zachęcamy tych, którzy nie trafili jeszcze na to urzekające przedstawienie, sięgające nie tylko do wielkiej tradycji choreograficznej tego baletu, ale też opowiadające romantyczną historię, jaka wydarzyła się pod koniec XIX wieku na dworze rosyjskim w Sankt Petersburgu.

Oto bowiem, kiedy carewicz Niki (późniejszy cesarz Mikołaj II) uparcie pielęgnuje w sobie chłopięcą miłość do heskiej księżniczki Alix, przeciwny temu ociec Aleksander kieruje jego uwagę na młodą balerinę Matyldę Krzesińską. Niki poddaje się jej wdziękom, ale wciąż marzy o Alix, która jawi mu się we śnie jako zaklęta w łabędzia Odetta z baśni podarowanej przez ukochaną. Carewicz trwa w uczuciowej rozterce między romantycznym marzeniem i realnym romansem z piękną Polką, a my śledzimy tę wzruszającą historię w warszawskim spektaklu „Jeziora łabędziego”, w pięknej ponadczasowej oprawie muzyki Piotra Czajkowskiego. Orkiestrą TW-ON dyryguje maestro Alexei Baklan.

Ostatnie przedstawienia Krzysztofa Pastora przed przerwą odbędą się 25 i 26 września oraz od 1 do 6 października. Specjalną atrakcją w dniach 1, 3 i 5 będzie udział Ksenii Ovsyanick – rosyjskiej gwiazdy baletu berlińskiego, która wystąpi gościnnie w głównej roli Matyldy Krzesińskiej. Partnerować jej będzie nasz czołowy solista Vladimir Yaroshenko w roli Carewicza Nikiego. W pozostałych przedstawieniach wystąpią w tych rolach wymiennie: Yuka Ebihara, Mai Kageyama i debiutująca Melissa Abel z partnerami Dawidem Trzensimiechem i Patrykiem Walczakiem.

Ksenia Ovsyanick – Fot. Jason Ashwood
Yuka Ebihara (Księżniczka Alix-Odetta) i Dawid Trzensimiech (Carewicz Niki), fot. Ewa Krasucka
Kristóf Szabó (Porucznik Węgierski), Vladimir Yaroshenko (Carewicz Niki), Maksim Woitiul (Huzar Wołkow) oraz Polski Balet Narodowy (Gwardziści)
Yuka Ebihara (Księżniczka Alix-Odetta) i Dawid Trzensimiech (Carewicz Niki), fot. Ewa Krasucka

Gorąco polecamy!

Dodaj komentarz