Październik przywita Nas adaptacją pewnej pociągowej lektury, wgniecie w krzesła brudnym i brutalnym filmem Wojciecha Smarzowskiego, zauroczy i ugości w pewnym osobliwym domu Tima Burtona, zmierzy Nas z zagadką, którą rozwiążemy ramie w ramie z Tomem Hanksem, a z pomocą pewnego Doktora, zapozna Nas również z kompletnie innym wymiarem, nowym światem, który wraz z nim postaramy się uratować. Na małym ekranie zabierzemy się w wycieczkę po mrocznym i niebezpiecznym parku Anthony’ego Hopkinsa i po raz siódmy spróbujemy przetrwać zombie apokalipsę. Tak wiem, trochę tego jest. Ale jakby Wam było mało, to jeszcze więcej znajdziecie w październikowym zestawieniu najciekawszych premier miesiąca. 


FILMY 

Zestawienie obejmuje 10 filmów ułożonych w kolejności polskich dat premier!

 

Dziewczyna z pociągu – 7 października

Bohaterką amerykańskiego thrillera jest Rachel. Kobieta, która codziennie o tej samej godzinie wsiada do pociągu, jedzie do pracy, spotyka tych samych ludzi i obserwuje te same domy. Po pewnym czasie samotna alkoholiczka wpada w obsesje na punkcie pary mieszkającej w jednym z owych domostw, snując na jej temat fantazje i podglądając ją na każdym możliwym kroku. Gdy pewnego ranka rozegra się tam niewytłumaczalna tragedia, bohaterka będzie zmuszona zmierzyć się z makabryczną tajemnicą, której rozwiązanie może okazać się ponad jej siły.

Wołyń – 7 października

Film na który ja i zapewne wielu innych czekało od chwili zapowiedzi. Kontrowersyjny temat i szum medialny nie pomagał produkcji, której w pewnym momencie przez brak środków groziło fiasko. Wojciech Smarzowski jest mistrzem w pokazywaniu brudnego, brutalnego i kującego widza kina. Jego filmy nie są przyjemne, nie są wesołe i rzadko mają pozytywny wydźwięk. Są za to prawdziwe. Więc jeśli ktoś taki bierze się za temat Wołynia, trzeba iść do kina. Film pokazywano już w Gdyni i jeśli wierzyć recenzentom, spodziewajcie się kina nieidącego na kompromisy, pokazujące rzeczy takimi, jakie są, bez ubarwień, bez delikatności. Przygotujcie się na to, że po projekcji minie kilka minut zanim dojdziecie do siebie.

Osobliwy dom Pani Peregrine – 7 paździenika

Najnowszy film Tima Burtona. Dziadek szesnastoletniego Jake’a zostawia wnukowi wskazówki dzięki, którym młodzieniec odkrywa istnienie niezwykłego świata poza czasem i przestrzenią, a w nim niezwykłe miejsce, zwane „Osobliwym domem pani Peregrine”. Gdy poznaje moce mieszkańców domu, dowiaduje się, że i on obdarzony jest „osobliwością”, a gdy nowi przyjaciele znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, chłopak zostanie zmuszony, aby skorzystać ze swych tajemniczych zdolności.

Inferno – 14 października

Ron Howard po raz trzeci bierze w obroty książkę Dana Browna i wraz z Tomem Hanksem, idąc śladami Dantego, rozwiąże kolejną z tajemniczych i równie niebezpiecznych zagadek. Tym razem łamigłówka dotyczy symbolu znajdującego się w marynarce światowej sławy profesora. Sprawa skomplikowana jest tym bardziej że Robert Langdon budzi się z nim pogrążony w amnezji i nie pamięta skąd go ma, ani do czego służy. Jaki finał będzie miało najtrudniejsze zadanie z jakim do tej pory zmierzył się profesor Langdon? O tym dowiemy się już wkrótce.

Zaćma – 14 października

Rozgrywający się w latach 50. film, opowiada historię Julii Brystygierowej, zwanej inaczej „Krwawą Luną”. Jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła również z donosów do NKWD, nie oszczędzając nawet swoich partyjnych towarzyszy. Moralne brzmię, jakim jest obarczona sprawia że w pewnym momencie zaczyna szukać porady duchowej i ubiega się o audiencje u Kardynała Wyszyńskiego. Zanim jednak do tego dojdzie, kobieta musi przekonać do swoich racji niewidomego księdza i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę.

Prosta historia o morderstwie – 21 października

Film wyreżyserowany przez Arkadiusza Jakubika. W centrum wydarzeń znajduje się pewna policyjna rodzina. Najstarszy syn Jacek wstępuje do policji i za wszelką cenę stara się uchronić matkę i rodzeństwo przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem. Ten z powodu szemranych interesów w które jest zamieszany, zostaje zamordowany. Syn staje się głównym podejrzanym i żeby dowieść swojej niewinności, na własną rękę musi rozpracować skomplikowaną sieć intryg, w którą uwikłany był jego ojciec.

Ja, Daniel Blake – 21 października

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film brytyjskiego reżysera Kena Loacha opowiada historię mężczyzny, który w przypływie dobrej woli, decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Gdy jednak sam Daniel zacznie ubiegać się o rentę, utknie między trybikami bezdusznej, biurokratycznej machiny. Obojętni i pozbawieni empatii urzędnicy, to tylko jedna z wielu przeszkód, które będzie musiał pokonać na drodze do celu. Jak się okazuje, ta z pozoru dramatyczna sytuacja, dla bohaterów może stać się przyczynkiem do nowej przyjaźni i powtórnego odnalezienia radości z życia. Słodko – gorzka komedia Brytyjczyka to jedna z pozycji obowiązkowych w nadchodzącym miesiącu.

Historia Marii – 21 października

Historia Marii to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin. Czternastoletnia Maria mieszka w prowadzonym przez siostry zakonne specjalnym ośrodku. Między dziewczynką a jedną z opiekunek zawiązuje się szczególna relacja.

Doctor Strange – 26 października

Kolejne rozszerzenie Kinowego Uniwersum Marvela. Głównym bohaterem jest utalentowany chirurg – doktor Stephan Strange. Mężczyzna po tragicznym wypadku samochodowym nie może wykonywać już swojego fachu. Odnajduje jednak nowe życie podczas szkolenia na najwyższego czarnoksiężnika Ziemi. Po jakimś czasie Doktor Strange staje się pośrednikiem pomiędzy rzeczywistością, a tym co leży poza nią, wykorzystując przy tym nabyte podczas szkolenia umiejętności i artefakty, które mają uchronić od zagłady jego i całe znane nam Uniwersum.

Księgowy – 28 października

Ben Affleck zdejmuje wdzianko Batmana i przeobraża się w Christiana Wolffa – geniusza matematycznego. Żeby nadać życiu trochę ryzyka, pod osłoną nocy Christian pracuje dla najniebezpieczniejszych organizacji przestępczych na świecie. Tymczasem prowadzone przez Wydział ds. ścigania przestępstw Departamentu Skarbu śledztwo, okazuje się dotyczyć działalności wyżej wymienionego. Mężczyzna postanawia więc zacząć pracę dla legalnego klienta – firmy specjalizującą się w dziedzinie robotyki. Jednak jak to często bywa, bohater trafia z deszczu pod rynnę. Niezgodności finansowe, które wykryła dotychczasowa księgowa, znajdą swój finał w śmiertelnym łańcuszku zgonów, a gdy tylko Christianowi uda się uzyskać prawdziwy obraz sytuacji i zbliżyć się do odkrycia prawdy, ofiar robi się coraz więcej.

Pozostałe:

Belgica – 7 października (Belgia/ reż. Felix Van Groeningentrailer
Bociany – 14 października (USA/ reż. Nicholas Stoller i Doug Sweetlandtrailer
Absolutnie fantastyczne: Film – 14 października (Wielka Brytania/ reż. Mandie Fletcher) trailer
Zagubieni – 14 października (Czechy/ reż. Petr Zelenka) trailer
Jack Reacher: Nigdy nie wracaj – 21 października (USA/ reż. Edward Zwick trailer
Asy bez kasy – 21 października (USA/ reż. Jared Hess) – trailer
Śmierć w Sarajewie – 21 października  (Francja, Bośnia i Hercegowina/ reż. Danis Tanović) trailer
The Possessions Experiment – 28 października (USA/ reż. Scott B. Hansen) trailer

SERIALE

Zestawienie obejmuje 7 seriali ułożonych w kolejności amerykańskich dat premier!

 

Westworld – 2 października

Najciekawsza serialowa premiera miesiąca i prawdopodobnie najbardziej wyczekiwany serial roku. HBO w poszukiwaniu drugiej „Gry o tron” o pomoc poprosili J.J. Abramsa, Lise Joy i Jonathana Nolana. Serial opowiada o tytułowym – Westworld. Czym jest Westworld? To futurystyczny park rozrywki, który ma jedno jedyne zadanie – spełniać najskrytsze pragnienia i fantazję odwiedzających, bez ograniczeń. Właścicielem i pomysłodawcą parku jest Dr Robert Ford, który nie tylko jest wizjonerem, ale i bezwzględnym biznesmenem dla którego cel uświęca środki. Serial to istna mieszanka gatunkowa posiada elementy westernu, thrillera, oraz sci-fi. No i chyba wystarczającą reklamą jest fakt, że w roli głównej występuje tu nie kto inny jak dawno niewidziany Anthony Hopkins.

Belfer – 2 października

Polski serial wyprodukowany na zlecenie Canal +. W małej miejscowości ginie dziewczyna co wstrząsa lokalną społecznością. W tym samym czasie zjawia się Paweł Zawadzki. Niewiele o nim wiemy. Tak samo z resztą, jak nieufnie podchodzący do mężczyzny mieszkańcy. Paweł rozpoczyna własne śledztwo. A panująca wokół zmowa milczenia, nie pomoże mu w odkryciu prawdy.

Divorce – 9 października 

https://www.youtube.com/watch?v=–iP8RPaNvw

Po kilkunastu latach rozbratu z telewizją na mały ekran powraca znana z „Seksu w wielkim mieście” Sarah Jessica Parker. Grana przez nią bohaterka – Frances zaczyna coraz częściej rozmyślać nad o swoim życiu i do czego zmierza. Efektem tego jest brak wiary w dalszy sens małżeństwa. Poszukująca nowego początku kobieta prosi męża o rozwód. Urażony tym niespodziewanym i niczym niesygnalizowanym zachowaniem żony Robert, wpada w złość. Bohaterka odkrywa że droga do wolności, nie będzie taka prosta jak oczekiwała.

Niepewne – 9 października

Bohaterką kolejnego w zestawieniu serialu HBO jest młoda Afroamerykanka, mieszkanka Los Angeles. Mimo licznych upokorzeń i chronicznego braku pewności siebie stara się żyć po swojemu, nie patrząc na różnego rodzaju konwenanse. Chociaż nieustannie zmaga się z brakiem pieniędzy i problemami z pracą, do wszystkiego podchodzi z humorem. Jej najlepszą przyjaciółką jest skupiona na sobie prawniczka Molly.

Supernatural: sezon XII – 13 października

Z dwunastym sezonem wraca serial Nie z tego świata. Po walce z Ciemnością i po zaskakującym zakończeniu poprzedniego sezonu, Sam i Dean po raz kolejny będą musieli zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów. Jakby tego było mało, po piętach depcze im pewna kobieta, podająca się z angielską przedstawicielkę Ludzi Pisma.

Black Mirror: sezon III – 21 października

Z chwilą gdy do informacji publicznej dotarła wieść o nabyciu praw do serialu przez platformę Netflix, odliczano już dni do nadchodzącej premiery. Serial Black Mirror to połączenie thrillera i science fiction. Seria telewizyjna posługuje się formułą antologii, gdzie każdy kolejny odcinek przedstawia inną historię. Wspólnym mianownikiem wszystkich epizodów jest czas akcji – niedaleka przyszłość. Tam w świecie opanowanym przez technologie, poznajemy przykre konsekwencje postępu i cyfryzacji życia społecznego. To jeden z seriali, który przeze mnie i przez wielu innych uważany jest z jeden z najlepszych w historii telewizji. Oglądać koniecznie.

The Walking Dead: sezon VII – 24 października

I tak. Na koniec serial The Walking Dead. Mimo wiadra pomyj, który w swojej recenzji wylałem na zakończenie poprzedniego sezonu przyznaje – czekałem. Kto bliżej poznał Lucile? Jak wypada podobno największy w historii serialu badass Negan? Jak potoczą się dalsze losy Ricka, Carol i spółki? I w końcu – jakich nowych bohaterów poznamy tym razem? Na te wszystkie pytania odpowiedź już niedługo.

 

Pozostałe:

Flash: sezon III – 4 października (USA/ The CW) trailer
Arrow: sezon V – 5 października (USA/ The CWtrailer
Frequency – 5 października (USA/ The CW) trailer
Goliath – 14 października (USA/ Amazon trailer
Pamiętniki Wampirów: sezon VIII – 21 października (USA/ The CW) trailer

Dodaj komentarz