Listopad to kolejny miesiąc, w którym przeprowadzka do kina brzmi jak dobry pomysł i przede wszystkim spora oszczędność czasu. Może być bowiem tak, że będziemy do niego chodzić znacznie częściej, a wychodzić dużo rzadziej niż zazwyczaj. Tak, dobrze rozumiecie. Mam na myśli, że czeka nas tyle filmowego dobra! Miesiąc zaczniemy z przytupem, bo od nowego, acz mocno już znienawidzonego filmu Aronofsky’ego. Później czeka nas czterogodzinna opowieść o kobiecie, która odeszła (?!) i wspólna produkcja reżyserującego Clooney’a oraz dostarczających scenariusz braci Coen. W połowie miesiąca zweryfikujemy czy warto jeszcze inwestować w projekt o nazwie DC Universe, razem z Jerzym Górskim pobiegniemy w Podwójnym Ironmanie i poznamy wszystkie 13 wersji Cate Blanchett. Koniec miesiąca to już samo złoto, ponieważ do kin trafi laureat Złotego Lwa z Gdyni i nowa animacja Pixara. Na małym ekranie dobroci również nie zabraknie. Zobaczcie sami! 


FILMY 

Zestawienie obejmuje 14 filmów ułożonych w kolejności polskich dat premier!

 

Mother! – 3 Listopada

Jedna z bardziej wyczekiwanych premier listopada i jednocześnie ta budząca moje największe obawy. Nowy film Aronofsky’ego wzbudza skrajne opinie, wśród których znaczną przewagę mają niestety te negatywne. Recenzenci piszą o kiczu, hochsztaplerstwie, balansowaniu na granicy dobrego smaku czy zwyczajnym przeintelektualizowaniu i przeroście formy nad treścią. Z pewnością nie nastraja to pozytywnie przed seansem, szczególnie jeśli przypomnimy sobie, że na tegorocznym festiwalu w Wenecji, film reżysera „Czarnego łabędzia” został dosłownie wybuczany przez widownie… A może jednak nie będzie tak źle?

Pewnego razu w listopadzie – 3 LISTOPADA

Andrzej Jakimowski w swoim nowym filmie postanowił przyjrzeć się nam Polakom i naszym najgorszym cechą. Bohaterem zbiorowym Pewnego razu w listopadzie  jest niedawno wyeksmitowana rodzina, która po długich tułaczkach po noclegowniach wreszcie znajduje dla siebie lokum w opuszczonej kamienicy w centrum Warszawy. Ich szczęście nie trwa jednak zbyt długo, bo w stolicy właśnie rozpoczyna się manifestacja niepodległościowa. Do budynku, w którym znaleźli schronienie, próbuje wedrzeć się grupa agresywnych chuliganów. Wydarzenia, które rozegrają się później odcisną piętno nie tylko na naszych bohaterach, ale i poprzez kontekst ukarzą społeczne napięcia i patologie, które targają naszym krajem.

Kryptonim HHhH – 10 Listopada

Prawdziwa historia człowieka, który skrywał największe tajemnice III Rzeszy. Każda władza potrzebuje kogoś, kto pozostanie w cieniu i zatroszczy się o jej sekrety. Reinhard Heydrich skrycie pracuje nad stworzeniem siatki szpiegowskiej na ogromną skalę. W tajemnicy powstaje tajna organizacja, która zmieni bieg historii i wpłynie na losy milionów. Ale człowiek, w którego rękach spoczywają niebezpieczne tajemnice, staje się zagrożeniem również dla swoich przywódców.

Kobieta, która odeszła – 10 Listopada

Bohaterką tego niemal czterogodzinnego metrażu jest uniewinniona, a wcześniej niesłusznie wtrącona do więzienia Horacia, która tuż przed wyjściem z zakładu dowiaduje się, kto faktycznie popełnił zarzucaną jej zbrodnię. Mimo że przez te trzy dekady jej nieobecności świat zdążył zmienić się na gorsze, to Horacia ze spokojem i godną podziwu determinacją obmyśla plan zemsty na byłym kochanku. Kobieta która odeszła to artystyczne kino, które powinno trafić w gusta festiwalowych bywalców i widzów ceniących filmy spod znaku slow-cinema. Jakby to Was nie zachęciło, to spieszę donieść, że Lav Diaz zdobył za ten obraz zeszłorocznego Złotego Lwa w Wenecji.

Beksińscy. Album wideofoniczny – 10 LISTOPADA

Historia wybitnego polskiego malarza – Zdzisława Beksińskiego i jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem – niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający, dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowany na podstawie prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparty na bestsellerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny”.

Suburicon – 10 LISTOPADA

Suburicon to wspólne dzieło próbującego kolejny raz swoich sił w reżyserce Georga Clooney’a i odpowiedzialnych za scenariusz braci Coean. Suburicon to również idealne amerykańskie miasteczko, istna reklama sta­tecznego życia i dobrobytu, czyli American Dream w czystej postaci. Jednak nie dla wszystkich. Życie rodziny Lodge’ów obraca w gruzy napad z bronią w ręku, w którym ginie seniorka rodu, ukochana mama nastoletniego Nicky’ego Lodge. Pogrążony w rozpaczy chłopak postanawia pomścić swą ukochaną rodzicielkę. W poszukiwaniu sprawców rozpoczyna śledztwo na własną rękę, w trakcie którego odkryje mrocz­ne rodzinne sekrety, układy, machinacje i animozje, które nie były bez związku ze śmiercią jego matki.

Slumber – 10 LISTOPADA

Alice jest cenioną specjalistką od zaburzeń sennych. Jej nowym pacjentem zostaje Morgan, którego rodzice zgłaszają się do bohaterki wierząc, iż ich syn podczas snu jest nawiedzany przez prastarego demona. Paraliżuje on swoje ofiary w czasie snu, stając się ich prawdziwym koszmarem i uwalniając straszną agresję.

Liga Sprawiedliwości – 17 LISTOPADA

Miejmy nadzieje, że nie będzie to kolejny paszkwil od DC. W końcu cóż innego można opowiedzieć o tym filmie, co nie zostało jeszcze opowiedziane? Ja wierzę, że Joss Whedon wycisnął z tego, co otrzymał od Zacka Snydera to co najlepsze i w najgorszym wypadku będziemy mogli się chociaż pocieszać faktem, że tak czy siak dostaliśmy lepszy film niż ten, który pierwotnie mieliśmy.

Mudbound – 17 LISTOPADA

https://www.youtube.com/watch?v=xYIQpYpursQ

Akcja nowej oryginalnej filmowej produkcji Netflixa rozgrywa się na południu Stanów Zjednoczonych wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Dwie rodziny muszą zmierzyć się z bezwzględną hierarchią społeczną i nieprzyjaznym krajobrazem, tocząc wojnę nie tylko na froncie, ale i na swym lokalnym poletku. Film opowiada o przyjaźni, nieznanym dziedzictwie oraz o niekończącej się walce o ziemię i przeciw jej kaprysom. Rodzina McAllanów przenosi się na Południe ze spokojnego Memphis, pełna nadziei na sukces rolniczego przedsięwzięcia Henry’ego. Laura stara się nie tracić wiary w powodzenie planów męża, choć wizja ich realizacji coraz bardziej się oddala. W tym samym czasie Hap i Florence Jackson, których rodziny od pokoleń zajmowały się uprawą roli, borykają się z wieloma problemami, próbując zbudować dla siebie lepszą przyszłość. Na drodze do realizacji marzeń obu rodzin staje również wojna. Powracający z niej Jamie i Ronsel nawiązują mocną, choć niełatwą przyjaźń, która zatrzęsie w posadach ich życiem rodzinnym. 

Najlepszy – 17 LISTOPADA

Łukasz Palkowski nie zwalnia po „Bogach” i w swoim nowym filmie prezentuje nam kolejną niezwykłą, ale prawdziwą historię człowieka walczącego z przeciwnościami losu. Wcześniej był nim przeprowadzający pierwszy w Polsce przeszczep serca Zbigniew Religa, a w Najlepszym jest nim mało znany Jerzy Górski.  Walczący z zabijającym go dzień po dniu uzależnieniem od narkotyków bohater, w ramach terapii postanowił wziąć udział w najbardziej wymagającym zawodach na świecie, czyli w organizowanym w USA Podwójnym Ironmanie. Co więcej, wygrał je i tym samym zachwycił cały świat.

Manifesto – 17 LISTOPADA

Niektóre idee są jak odbezpieczony granat i stają się zarzewiem buntu. Inne wietrzeją i stają się śmieszne, a jeszcze inne mają uniwersalną moc wybudzania z letargu i wyostrzania spojrzenia na świat. Nagrodzona Oscarem Cate Blanchett wciela się w 13 różnych postaci – od wokalistki punkowego zespołu, przez nauczycielkę, robotnika, naukowca, wdowę, aż po bezdomnego – aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z bieżącą rzeczywistością.

Cicha noc – 24 LISTOPADA

Tytuł, na który w listopadzie czekam najbardziej i to nie tylko dlatego, że wygrał tegoroczny Konkurs w Gdyni. Jeśli wierzyć recenzją, Cicha noc to film stylem podobny do nieco bardziej wyciszonej i kameralnej wersji twórczości Wojciecha Smarzowskiego, a opowiada o rodzinie, która żyjąc na co dzień z dala od siebie w rozjazdach i na emigracji, spotyka się razem na jeden Bożonarodzeniowy wieczór w roku. Jak możecie się domyśleć na stole nie brakuje alkoholu,  a w powietrzu wyciąganych brudów, oszczerstw i rosnącego napięcia, które towarzyszy niespodziewanej wizycie pracującego za granicą Adama.

Coco – 24 LISTOPADA

Nowa animacja Pixara. Wreszcie! Bohaterem filmu jest Miguel. W jego rodzinie od pokoleń muzyka jest zakazana. Jednak Miguel marzy, by pójść w ślady swojego idola, wielkiego muzyka Ernesta de la Cruza. Zdesperowany chce udowodnić światu swój talent, a to – za sprawą serii przedziwnych wydarzeń – doprowadzi go do niezwykle kolorowej Krainy Umarłych. Po drodze spotyka uroczego oszusta Hectora. Wspólnie spróbują rozwikłać tajemnicę z przeszłości rodziny Miguela…

Morderstwo w Orient Expressie – 24 LISTOPADA

 

Ekranizacja klasycznej powieści kryminalnej Agathy Christie, wyreżyserowana przez pięciokrotnie nominowanego do Oscara Kennetha Branagha. On sam gra także słynnego detektywa Herculesa Poirot, rozwiązującego sprawę morderstwa, którego ofiarą w najsłynniejszym pociągu świata pada wpływowy amerykański biznesmen. Luksusowa podróż staje się punktem wyjścia do stylowej, pełnej napięcia i zaskakującej opowieści sensacyjnej, uznawanej za największą zagadkę kryminalną wszech czasów. Trzynaścioro pasażerów uwięzionych zostaje w pułapce, nie wiedząc, co ich czeka. Jeden człowiek musi wskazać mordercę, zanim ten zaatakuje ponownie.

Pozostałe:

Jusqu’a la garde – 3 listopada (Francja/ REŻ. Xavier Legrand)  TRAILER
Listy do M 3 – 10 listopada (POlska/ REŻ. Tomasz Konecki) TRAILER
Droga Aszera – 17 listopada (Polska, Izrael/ REŻ. Matan Yair)  TRAILER
Tunel – 17 listopada (Korea Południowa/ REŻ. Seong-hoon Kim) → TRAILER
Tom of Finland – 24 listopada ( Dania, Finlandia, Niemcy, Szwecja/ REŻ. Dome Karukoski TRAILER

SERIALE

Zestawienie obejmuje 5 seriali ułożonych w kolejności amerykańskich dat premier!

Grace i Grace – 3 Listopada

Grace i Grace to opowieść o Grace Marks, mieszkającej w Górnej Kanadzie młodej ubogiej służącej o irlandzkich korzeniach, którą w 1843 r. oskarżono, wraz ze stajennym Jamesem McDermottem, o brutalne zabójstwo ich wspólnego chlebodawcy Thomasa Kinneara oraz jego gospodyni Nancy Montgomery. Stajennego ostatecznie powieszono, natomiast Grace skazano na dożywocie. Ze względu na jej rzekomy udział w sensacyjnym podwójnym morderstwie osadzona szybko stała się najbardziej tajemniczą i fascynującą kobietą w Kanadzie lat 40. XIX wieku. Po 30 latach spędzonych w więzieniu Grace została ostatecznie uniewinniona. Jej sprawa wzbudziła wielkie kontrowersje i wywołała gorącą debatę na temat tego, czy kobieta rzeczywiście maczała palce w zabójstwie, czy też była nieświadomym pomocnikiem prawdziwego zbrodniarza.

Punisher – 17 listopada

https://www.youtube.com/watch?v=lIY6zFL95hE&t=2s

Oby to było dobre, oby to było dobre, oby to było dobre…

Runaways – 21 Listopada

https://www.youtube.com/watch?v=plyJQG-nRN0

Runaway’s to owoc współpracy Hulu, Marvela i… Netflixa, do którego serialów ma nawiązywać. Głównymi bohaterami produkcji będzie szóstka nastolatków, którzy odkrywają że ich rodzice tworzą grupę złoczyńców. Dotąd nie mogli znieść swojej obecności, teraz muszą stanąć przeciwko wspólnemu wrogowi. W końcu nie od dziś wiadomo, że rodzice to największe zło…

Godless – 22 Listopada

https://www.youtube.com/watch?v=mMUiRYoc76A

Wciąż nie wiele wiem o tym serialu poza tym, że jego głównym bohaterem ma być przestępca Franka Griffin, który ściga byłego członka swojego gangu -Roy’a Goodema. Ale w końcu to Netflix… na pewno będzie dobrze.

Wikingowie: Sezon V – 30 Listopada

Bez Ragnara to już nie będzie to samo, ale jestem bardzo ciekawy, w jaką stronę pójdzie serial bez swojej najważniejszej postaci. Czy Ivar to udźwignie? Oby.

Pozostałe:

Damnation – 7 listopada (USA/ USA Network) TRAILER
Future Man – 11 listopada (USA/ Hulu) TRAILER
Peaky Blinders: sezon IV – 17 listopada (Wielka Brytania/ BBC) TRAILER

Dodaj komentarz