„Świat się zmienił. Zmarli powstali, by nawiedzać żywych. Tylko potężny Kościół Prawdy może ochronić ludzi przed duchami…

Chess Putnam, czarownica na usługach Kościoła, ma prawdziwy talent do odsyłania duchów z powrotem do zaświatów.
Ale ma i kłopotliwy sekret: ogromny dług za narkotyki. Żeby go odpracować, Chess musi oczyścić z duchów nawiedzone lotnisko.
I pakuje się w piekielne kłopoty, przy których jej dotychczasowe problemy rozwiewają się jak zjawa potraktowana ektoplazmarkerem…”

 

Nadeszła zatem kolej na serie „Downside Ghosts” autorstwa Kane Satcia, jedna k dziś poruszę tylko temat pierwszej części serii,a mianowic ie pozycji o tytule „Nieświęta Duchy”. Muszę nadmienić wam tutaj, że jest to pozycja z półki literatury grozy, aczkolwiek samazakwalifikowałabym ją również do literatury kryminalnej, choć paranormalnej.

Książka jest o Chess, czarownicy, która pracuje dla jedynego, właściwego kościoła. Rządzi on światem za pomocą jedynej i słusznej magii,ponieważ chroni go przed duchami zmarłych, a społeczność z wdzięczności (albo strachu) płaci za to raz na jakiś czas „dziesięcinę”.
Losy Cesari Putman poznajemy już na samym początku, tak jak i losy kościoła. Dowiadujemy się, dlaczego powstał i co jest jego obowiązkiem, również dowiadujemy się jak na życie zarabia Chess. Z pozoru wydaje się całkiem normalną, młodą kobietą, doskonale czującą się w swoim zawodzie, jednak po chwili dowiadujemy się, że dziewczyna ma problem… a mianowicie jest uzależniona od narkotyków.
I tu właśnie zradzają się jej problemy, prawdziwe problemy… Kościół, (choć tak naprawdę wcale nie można nazwać go kościołem, gdyż ich mottem jest hasło brzmiące „fakty są prawdą” i wykluczają oni istnienie jakiegokolwiek „boga”) oprócz ochrony przed duchami sprawuje również władzę „świecką” – pilnuje wszelakiego prawa. Narkotyki są nielegalne, a Chess, jako pracownica kościoła – demaskrator, wie to najlepiej i z pierwszego źródła, głównego źródła. Mimo to sięga właśnie po nie, aby uciec przed przeszłością, przed wszystkim co ją spotkało, zabija emocje…
I właśnie przez to uzależnienie Chess wpada w układ z jednym z większych dilerów narkotykowych, z Bumpem, co zaprowadzi ją do ogromnych kłopotów, szalonej sprawy, w którą wmieszany jest duch morderca, jak i również niepozorny, młody człowiek.
Cesaria odkryje także, że potrafi żywić uczucia, pozytywne uczucia i kogoś, kto może zostać jej przyjacielem…

Powieść jest pełna zwrotów akcji, szybkiej i zaskakującej. Głównym wątkiem jest właśnie owy wątek kryminalny, jednak po drodzenapotykamy wiele innych wątków, ale o wszystkim przekonacie się sami, sięgając do tej pozycji. Aktualnie seria liczy pięć  książek w wydaniu oryginalnym i trzy w wydaniu polskim. Postaram się tutaj poruszyć przynajmniej jeszcze jedną część z serii. Jak zawsze wspominam tak i tym razem wspomnę o języku, ponieważ jak rzadko się zdarza w ostatnich czasach, język książki jest troszkę trudniejszy, gdyż autorka zmusza nas odrobinkę do tego, aby się domyślać, więc co za tym idzie ruszyć wyobraźnie i umysł do pracy.
Osobiście uznaję pomysł na książkę ciekawy i nietuzinkowy. Rzadko zdarza nam się poczytać o duchach i o magii związanej z nimi.
W dużej mierze tak naprawdę wielu z nas nie wiąże magii z duchami, jednak autorka książki potrafi zrobić to w niesamowity sposób.
Warto zwrócić na nią swoją uwagę. Jak raz złapie w swoje sidła, nie puści was aż do ostatniej strony. Obowiązkowo trzeba jeszcze wspomnieć,  że zaskoczy (mnie bynajmniej zaskoczył) was świat, który ujrzycie. Nie jest on krystaliczny ani taki, jakiego się można spodziewać.
Ukazany jest nam obraz samego dna miasta, rynsztunku. Również w końcu nie mamy za bohaterki młod ej, niewinnej dziewczynki tylkokobietę, która ma problemy i nie umie sobie z nimi poradzić, nie ma, kto jej wesprzeć, jest sama!

Książka na pewno jest godna polecenia. Nie zawiedziecie się.

Pozdrawiam Aleksandra.

352x500

Dodaj komentarz