14. stycznia rozpoczęła się w Internecie 12. edycja My French Film Festival (MFFF). Przez cały miesiąc można oglądać za darmo 24 produkcje francuskojęzyczne (z polskimi napisami), głównie z Francji, ale też m.in. ze Szwajcarii.

W zeszłym roku w ramach MFFF zaprezentowano bardzo dobre filmy krótkometrażowe, takie jak „Guy Moquet” w reżyserii Demisa Herengera, „Najlepszy przyjaciel człowieka” („Le meilleur ami de l’homme” (reż. Vincent Mariette, 2010), „Aïssa” z odważną rolą Mandy Touré czy „To nie jest film o kowbojach” („Ce n’est pas un film de cow-boys”, reż. Benjamin Parent, 2011).

Tym razem najciekawszą propozycją fabularną wydaje się być komedia z 2020 r. w reżyserii Guillaume’a Braka, zatytułowana „Na pokład” („À l’abordage”), w której w subtelny sposób pokazano młodych ludzi z różnych kultur. Miłośnicy hip-hopu i tańca nowoczesnego, ale także opery, z zaciekawieniem powinni obejrzeć film „Zamorskie zaloty”. Reżyser Philippe Béziat sfilmował pokolenie tancerzy, którzy po raz pierwszy występują na scenie Opery Paryskiej i adaptują to barokowe arcydzieło, proponując nową interpretację europejskiej historii.

Jak zwykle najmocniejszym punktem MFFF są filmy krótkometrażowe. Niekoniecznie nowe, ale zawsze mało dostępne w Polsce. Tym razem warto zwrócić uwagę na trzy propozycje na literę O: szwajcarski „Oldschool” oraz „Osiłka” i „Omnibusa”.

24 dostępne filmy można znaleźć TUTAJ, wystarczy się jedynie zalogować np. poprzez najpopularniejszy portal społecznościowy.

Dodaj komentarz