Na nietypowy pomysł połączenia poezji ze zdrowym spędzaniem czasu wpadnięto w okolicach Portu Czerniakowskiego w Warszawie. Od końcówki listopada działa tam Sauna Wisła, obiekt otwarty od godz. 06:00 rano do 24:00, w dodatku w niektórych godzinach, po wcześniejszej rezerwacji, dostępny bezpłatnie. Pomysł powstania placówki zrealizowany został ze środków Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy Wisła Miasta Stołecznego Warszawy.

Od grudnia w każdy poniedziałek o godz. 18:00 odbywa się w Saunie Wisła wydarzenie zatytułowane „Must Be the Poet”. Każda osoba, która wyrecytuje lub przeczyta z kartki (ale nie z telefonu czy tabletu!) własny wiersz, bądź wiersz ulubionego poety, może za darmo skorzystać z sauny. Zdarzyło mi się już dwukrotnie uczestniczyć w „Must Be the Poet”. Za pierwszym razem byłem jedynym zgłaszającym się, więc nie musiałem niczego czytać ani recytować, a do tego przez godzinę miałem saunę na wyłączność. Kilka dni temu poszedłem ponownie. Tym razem sauna pękała w szwach. Ośmioosobowe pomieszczenie było pełne. Pełne ludzi i pełne poezji. Choć światło nie sprzyjało czytaniu, to na szczęście nie zraziło to saunowiczów zgłodniałych duchowej strawy. Oprócz własnej twórczości czytano poezję Agnieszki Osieckiej czy nawet tekst wiersza „Zła zima” Marii Konopnickiej („Huhuha, huhuha, nasza zima zła”). Wszystko to z widokiem na Wisłę i z jedynym minusem w postaci nie wszystkich osób poprawnie korzystających z sauny (do sauny wchodzimy nago lub okręceni ręcznikiem. W żadnym wypadku w majtkach bądź strojach kąpielowych!).

Zaiste, zima w Saunie Wisła nie jest zła, a idea połączenia balsamu dla ciała z balsamem dla duszy wydaje się być bardzo trafionym pomysłem. Zatem nie pozostaje nic innego, jak zaprosić warszawiaków i osoby będące w tym czasie w stolicy na poniedziałkowe saunowanie z poezją w tle. Należy tylko pamiętać o wcześniejszym wysłaniu zgłoszenia mailem na adres rezerwacje@miamiwars.pl.

Na dole wpisu zamieszczam wiersz mojego autorstwa prezentowany w ostatni poniedziałek.

Sauna Wisła
Adres: Warszawa, ul. Czerniakowska 136 (Port Czerniakowski)
Otwarta: codziennie 06:00-24:00.
Wydarzenia: „Must Be the Poet” (w każdy poniedziałek o 18:00)
Strona internetowa: TUTAJ

Samoakceptacja

Czym jest wstyd, a czym nieśmiałość?
Czemu wiary w nas tak mało?
Wiary w piękno swego ciała,
Które nam natura dała.
Po co skrywać to czy owo,
Nago żyć jest bardzo zdrowo!
Bez znaczenia są wielkości,
Wybrzuszenia czy krągłości.
Jeden ma do kolan jądra,
Druga płaska niczym flądra.
Najważniejsze, że się lubisz,
I kompleksy w sobie gubisz.
Zatem zdejmij przyodziewek.
Nowy rok powitaj śpiewem.
Twoje ciało jak świątynia,
Złotych skarbów pełna skrzynia,
Niech nam błyszczy w świetle słońca,
I tak trwa i trwa bez końca.

Dodaj komentarz