mdv 2Tytułowany jest żyjącym królem samby, mistrzem stylu MPB (música popular brasileira – brazylijski pop). Jest jednym z najbardziej prominentnych Afrobrazylijczyków w szołbiznesie. W dorobku ma 40 solowych płyt, krajowy Order Zasługi dla Kultury (Ordem Nacional do Mérito Cultural), wiele nagród muzycznych oraz tytuł honorowego obywatela Rio de Janeiro.
O kogo chodzi? To Martinho da Vila, czyli Marcinek Wieśniak, jak dosłownie można przetłumaczyć pseudonim artystyczny prawie osiemdziesięcioletniego dziś Martinho José Ferreiry.
Da Vila przyszedł na świat w małym miasteczku w stanie Rio de Janeiro. Mimo że ogromna aglomeracja leżała o rzut beretem, niełatwo było się wyrwać z prowincji, a już zaistnieć na scenie muzycznej Rio to dla przybysza z jakiegoś Duas Barras zadanie równe lotowi w kosmos. Gdy Da Vila wygrał pierwszą nagrodę na III Festiwalu da Record miał na karku 29 lat, pierwszy album nagrał całe 2 lata później. Za to potem, poszło już ciurkiem – 24 albumy w 20 lat (1969-1989) i status gwiazdy samby oraz MPB. Jeśli chodzi o sambę, to należy dodać, że Martinho da Vila od lat związany jest ze szkołą samby Grêmio Recreativo Escola de Samba Unidos de Vila Isabel, sześciokrotnymi zwycięzcami parady na głównym sambodromie w Rio (ostatni ich triumf miał miejsce w 2013 r., gdy reżyserką programu była Rosa Magalhães, zaś głównym wokalistą Tinga).
Martinho da Vila jest w naszym kraju praktycznie nieznany, choć trzeba uczciwie powiedzieć, że i w całej Europie (oczywiście oprócz Portugalii) nie jest to jakaś rozpoznawalna postać. Dzieje się tak dlatego, że artysta nie szuka rozgłosu i fałszywego poklasku, tylko skupia się na tym, co wychodzi mu najlepiej, czyli na śpiewaniu. Wiadomo, że muzyka obroni się sama.
W 2014 r. światło dzienne ujrzała ostatnia jak dotąd płyta mistrza samby – krążek zatytułowany „Duetas„, na którym da Vila śpiewa razem z takimi artystami jak Ana Carolina, Hiszpanka Rosario Flores, Kamerunka Sally Nyolo czy Greczynka Nana Mouskouri. I właśnie duet z Naną Mouskouri zamieszczam na dole wpisu. To portugalskojęzyczna wersja przeboju „Un Jour Tu Verras” wykonanego po raz pierwszy w 1954 r. przez Marcela Mouloudjiego. Utwór rozpoczyna się z francuska, od akordeonu, ale szybko okazuje się, że mamy do czynienia z prawdziwą sambą, z sambą Martinho da Vili.

Martinho da Vila
Prawdziwe nazwisko: Martinho José Ferreira
Ur. 12.02.1938 r. – Duas Barras, Rio de Janeiro, Brazylia.
Trzykrotnie żonaty: 1. Anália Mendonça (rozwód), 3 dzieci: 2 córki: Analimar (ur. 1961) i Mart’nália (ur. 07.09.1965) oraz syn Martinho Antônio (ur. 1958); 2. Ruça, 2 dzieci: córka Juliana oraz syn Tunico; 3. Clediomar „Cléo” Corrêa Liscano (od 13.05.1993), 2 dzieci: córka Alegria i syn Preto. Martinho da Vila ma także córkę Marię Ritę ze związku z Ritą Mariano.
Wybrane płyty: „Martinho da Vila” (1969), „Maravilha de Cenário” (1975), „Martinho da Vila Isabel” (1984), „Batuca No Chão” (1997), „Duetas” (2014).
Ważniejsze utwory: „Casa de Bamba” (1968), „Canta Canta , Minha Gente” (1974), „Balaio De Gato e De Rato” (1980), „Batuca No Chão” (1997), „Um Dia Tu Veras” z Naną Mouskouri (2014).
Strona internetowa: www.martinhodavila.com.br

Dodaj komentarz