Muzykę reggae znają wszyscy. Oczywiście w Polsce ta wiedza w 95% ogranicza się do najbardziej znanych utworów Boba Marleya, plus ewentualnie Daab i „W moim ogrodzie”.
Jednak prawdziwi fani reggae wiedzą, że tak jak po reggae przyszła pora na raggamuffin i dancehall, tak przed reggae była ska i rocksteady, zaś król ska był tylko jeden i nazywał się Desmond Adolphus Dacres, lecz świat poznał go pod nazwiskiem Desmond Dekker.
Właściwie młodzieńcze lata życia Desmonda Dekkera mogłyby się pokrywać ze scenariuszem najsłynniejszego jamajskiego filmu w historii, czyli „Harder They Come” (w Polsce wyświetlany pod tytułem „Im lepiej, tym gorzej”) z 1972 r., do którego Dekker, wespół z Jimmym Cliffem, stworzył muzykę. Oto do Kingston przybywa nieopierzony młodzian (grany przez Cliffa) z prowincji. Nie ma grosza przy duszy, praca się go nie ima, za to on bardzo chce nagrać płytę, co w końcu mu się udaje. Różnica była taka, że Desmond Dekker miał w rękach fach spawacza, znał się także na krawiectwie. Poza tym, choć przybył do Kingston z prowincji, to wczesne dzieciństwo, aż do śmierci matki, spędził w stolicy.
Tym, który pomógł zaistnieć Dekkerowi w świecie muzyki był trzydziestoletni wówczas syn Jamajki i Chińczyka, Leslie Kong, odkrywca talentu Jimmy’ego Cliffa. Do dziś wielu uważa, że bez Leslie Konga nie powstałyby największe hity Desmonda Dekkera. I rzeczywiście, przedwczesna śmierć Konga, a zmarł on na zawał serca w 1971 r., była jak gdyby granicą – najbardziej znane utwory Dekkera powstały do 1971 r.
Premierowym wielkim hitem Desmonda Dekkera był utwór „King of Ska” z 1964 r., z udziałem grupy The Cherry Pies (znanej później jako The Maytalls). To był prawdziwy przebój na całą Jamajkę. Dzięki sukcesowi nagrania Dekker mógł powołać do życia własną grupę (w tamtych czasach niemal wszyscy na Karaibach nagrywali z towarzyszeniem grup muzycznych) – The Aces, w skład której weszli także bracia Desmonda: Carl, Patrick, Clive i Howard, zwany przez wszystkich Barrym. Pierwsze dwie płyty Dekker nagrał właśnie z The Aces. To wtedy powstały tak znane dziś kawałki, jak „007 (Shanty Town)” (utwór ten zamieszczam na dole dzisiejszego wpisu), „Fu Manchu” czy „Israelites”. I właśnie „Israelites” był pierwszą piosenką z Jamajki, która dotarła do pierwszego miejsca Brytyjskiej Listy Przebojów (1968), oraz pierwszym numerem, który znalazł się w Billboard Top 10 w USA (1969). Można więc śmiało powiedzieć, że Desmond Dekker był prekursorem jamajskich rytmów na Wyspach i w Stanach.
W tym samym roku, gdy nagranie „Israelites” wylądowało na szczycie UK Singles Chart inny kawałek Desmonda Dekkera & The Aces, utwór „Music Like Dirt (Intensified ’68)” wygrał Jamajski Muzyczny Festiwal Niepodległości (Jamaica Independence Festival Song Contest).
Potem był jeszcze sukces „You Can Get It If You Really Want” (2. miejsce w Wielkiej Brytanii) oraz wspomnianego filmu „Harder They Come”, i nadeszła niespodziewana śmierć Leslie’go Konga.
Następne lata twórczości króla ska i rocksteady nie były już tak tłuste. Światem zawładnął Bob Marley i muzyka reggae, w której Dekker nie do końca się odnalazł. W latach 1975-1981 artysta z Kingston wydał jedynie 3 albumy studyjne, zaś w 1984 r. Dekker ogłosił publicznie, że jest bankrutem. Oczywiście cały czas wychodziły składanki i The Greatest Hits, ale w latach 90. światło dzienne ujrzały już tylko dwie studyjne płyty Desmonda Dekkera.
Król ska zmarł, tak samo jak Leslie Kong, na atak serca. W chwili śmierci miał 64 lata.
Desmond Dekker
Prawdziwe nazwisko: Desmond Adolphus Dacres
Ur. 16.06.1941 r. – Kingston, Indie Zachodnie (obecnie Jamajka).
Zm. 25.05.2006 r. – Londyn, Anglia, Wielka Brytania.
Żona: Margaret (rozwód), 2 dzieci: córka i syn.
Wybrane płyty: „007 (Shanty Town)” z The Aces (1967), „Action!” z The Aces (1968), „Intensified” z The Aces (1970), „You Can Get It If You Really Want” (1970), soundtrack „Harder They Come” z Jimmym Cliffem (1972).
Ważniejsze utwory: „Honour Your Mother and Father” (1963), „King of Ska” z The Cherry Pies (1964), „007 (Shanty Town)” (1967), „Israelites” (1968), „You Can Get It If You Really Want” (1970).
Strona internetowa: www.desmonddekker.com