Miej oko na XII Węgierską Wiosnę Filmową

plakat B1 Krakow WIOSNA FILMOWA 2018Centrum Węgierskie w Krakowie już po raz dwunasty zaprasza miłośników Węgier i kina na przegląd najnowszych filmów wyprodukowanych w kraju naszych bratanków. W tym roku Węgierska Wiosna Filmowa przyjeżdża z wizytą aż do dziewięciu miast: najpierw przywita się z publicznością w Krakowie, następnie wyruszy do Warszawy i Torunia, odwiedzi również Lublin,  Nowy Sącz, Łódź, Katowice i Wrocław, by wreszcie dotrzeć do stacji końcowej w Poznaniu.

Na tegorocznym przeglądzie filmowym zaprezentowane zostanie aż dziesięć produkcji węgierskich – pięć filmów fabularnych i pięć krótkometrażowych -, a repertuar będzie niezwykle różnorodny. Festiwal otworzy uwielbiana przez węgierską publiczność superprodukcja „Miłość i hazard” (reż. Gábor Herendi), która opowiada historię klaczy o wdzięcznym imieniu Kincsem (czyli Mój Skarb), uznawanej za najlepszego konia wyścigowego w historii. Uhonorowana m.in. nagrodą za najlepszy scenariusz (Międzynarodowy Festiwal Filmowy Fantasporto) produkcja Rolanda Vranika pt. „Obywatel” oraz film krótkometrażowy „Dialog” (reż. Gábor Fabricius) oferują nową perspektywę w dyskursie na temat miejsca uchodźców w Europie. Z problemami historii naszego regionu staniemy oko w oko oglądając obsypany wręcz nagrodami film „1945″ znanego już polskiej publiczności reżysera Ferenca Töröka. Drugi czarno-biały film w repertuarze to „Męskość” (reż. Péter Politzer), w którym ukazane są przebłyski z życia codziennego trzech mieszkających w Budapeszcie mężczyzn. Wisienką na torcie jest wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Anatomy, Crime & Horror w Atenach nagrodami za najlepsze efekty specjalne, dla najlepszego operatora i najlepszego aktora drugoplanowego (Zsolt Anger) film „W pętli”.

Program:

Kraków – Kino Pod Baranami – 21-26 maja
Warszawa – Kino Luna – 25-29 maja
Toruń – Kino Centrum – 25-27 maja
Lublin – Kino Chatka Żaka – 1-3 czerwca, 8-9 czerwca
Nowy Sącz – Kino Sokół – 3-7 czerwca
Łódź – Kino Charlie – 6-10 czerwca
Wrocław – Kino Nowe Horyzonty – 8-10 czerwca
Katowice – Kino Sokół – 8-10 czerwca
Poznań – Kino Muza – 11-15 czerwca

Ulotka-Wiosna-Filmowa-2018-1080-1 Ulotka-Wiosna-Filmowa-2018-1080-2

FILMY FABULARNE

Miłość i hazard
Węgry 2017, 122’
Reżyseria: Gábor Herendi
Scenariusz: Gábor Herendi, Bálint Hegedűs

Film uwielbiany przez węgierskich widzów, najczęściej oglądana produkcja filmowa 2017 roku, zdobywca nagrody publiczności podczas IV Tygodnia Filmu Węgierskiego w Budapeszcie Węgierska Nagroda Filmowa 2018: najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja, nagroda publiczności Festiwal Filmowy Wine Country: najlepszy film zagraniczny, najlepszy operator (Péter Szatmári), najlepszy scenariusz (Gábor Herendi)

Opis: Ernő Blaskovich stracił wszystko po Rewolucji Węgierskiej z 1848 roku: jego ojciec będący wybitnym trenerem koni został oskarżony o zdradę i zginął z rąk przyjaciela, austriackiego oficera Otto von Oettingena, który wprowadził się do jego posiadłości ze swoją córką Klarą. Po wielu latach Ernő próbuje odzyskać utracony majątek ojca wierząc, że pomoże mu w tym niepokonany koń wyścigowy Kincsem.

Klacz Kincsem, znana na całym świecie jako Węgierski Cud, uważana jest za najlepszego konia wyścigowego w historii. Wystartowała w 54 gonitwach i nigdy nie została pokonana.

Obywatel
Węgry 2017, 109’
Reżyseria: Roland Vranik
Scenariusz: Roland Vranik, Iván Szabó

Nagrody: IFF Fantasporto w Porto – nagroda za najlepszy scenariusz, IFF Cinequest w San Jose – nagroda dla najlepszego dramatu, Festiwal Movies that Matter w Hadze – Students’ Choice Award, IFF Love is Folly w Warnie – nagroda główna Golden Aphrodite, Węgierska Nagroda Filmowa dla najlepszego aktora drugoplanowego (István Znamenák), Skip City International D-Cinema Filmfestival w Saitamie – wyróżnienie specjalne

Opis: Wilson jest afrykańskim uchodźcą, który stracił rodzinę w opętanym wojną kraju i przybył do Europy w poszukiwaniu azylu. Już od lat mieszka i pracuje jako ochroniarz w Budapeszcie. Teraz stara się o węgierskie obywatelstwo.

Męskość
Węgry 2017, 79’
Reżyseria i scenariusz: Péter Politzer
Festiwale: Premiera filmu odbyła się na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym

Opis: Przebłyski z życia trzech mężczyzn żyjących w Budapeszcie: Dezső, 91-letni fotograf, wplata ostatnie nici w niezwykle bogaty gobelin swojego życia; Frank, 40-letni kontrabasista, gubi klucze, a jego starannie zaplanowany dzień obraca się w ruinę; 13-letni Samu niespodziewanie sam musi stawić czoła wyzwaniom związanym ze szkołą, przyjaźnią i miłością.

W pętli
Węgry 2016, 95’
Reżyseria i scenariusz: Isti Madarász

Nagrody: Festiwal Science+Fiction w Trieście – Silver Méliès, IFF Anatomy, Crime & Horror w Atenach – nagroda dla najlepszego operatora (András Nagy), nagroda za najlepsze efekty specjalne, nagroda dla najlepszego aktora drugoplanowego (Zsolt Anger)

Opis: Ádám traci w wypadku samochodowym swoją dziewczynę, która spodziewa się dziecka. Wkrótce mężczyzna dostaje jednak szansę, by naprawić swoje błędy. A potem jeszcze jedną i jeszcze jedną…

1945
Węgry 2017, 91’
Reżyseria: Ferenc Török
Scenariusz: Gábor T. Szántó, Ferenc Török

Nagrody: IFF Berlinale w Berlinie – nagroda publiczności (III miejsce) w sekcji Panorama, Warszawski Festiwal o Tematyce Żydowskiej – nagroda za najlepszy scenariusz (Gábor T. Szántó), nagroda dla najlepszego aktora (Péter Rudolf), nagroda publiczności, Berlin Jewish Film Festival – nagroda dla najlepszego reżysera (Ferenc Török), San Francisco Jewish Film Festival – nagroda krytyków filmowych, nagroda publiczności… i wiele, wiele innych

Opis: W pewien upalny sierpniowy dzień w 1945 roku, kiedy wszyscy przygotowują się do ślubu syna poważanego we wsi urzędnika, na dworcu pojawia się dwóch Żydów z drewnianymi skrzynkami. Mieszkańcy obawiają się, że tajemniczy przybysze chcą odzyskać utracone w czasie wojny majątki.

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

Dialog
Węgry 2016, 7’
Reżyseria i scenariusz: Gábor Fabricius
Nagrody: Bratislava Febiofest – wyróżnienie specjalne

Opis: Dwie paralelne historie: w 2015 roku Moses, Nigeryjczyk, przez morze i ląd ucieka ze swoją rodziną do Europy; 1989 roku para z NRD próbuje uciec na zachód, gdy Węgry otwierają granicę z Austrią na zaledwie kilka godzin.

Niewidzialnie
Węgry 2017, 32’
Reżyseria: Áron Szentpéteri
Nagrody: IFF w Cannes – Oficjalna Selekcja: sekcja Cinéfondation, Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Friss Hús w Budapeszcie – wyróżnienie specjalne, IFF Tofifest w Toruniu – wyróżnienie specjalne

Opis: Dwoje ludzi spotyka się w ciemności. W toku dalszej znajomości przekraczając niewyraźne granice zbliżają i oddalają się od siebie, zmuszeni są jednak nauczyć się łamać również własne ograniczenia.

Zabawa w chowanego
Węgry 2017, 14’
Reżyseria i scenariusz: Benő Gábor Baranyi
Nagrody: Festiwal filmowy Pannonfíling w Veszprém – I miejsce, nagroda publiczności

Opis: 7-letni Matyi przyszedł na świat jako czwarte dziecko w ubogiej rodzinie. Uwielbia bawić się w chowanego, jednak w zabawie tej nie zna granic, czym przysparza swoim rodzicom wiele kłopotu. Gdy pewnego dnia znika ojciec, matka sama musi poradzić sobie z krnąbrnym dzieckiem.

Akcja Kamień
Węgry 2017, 18’30”
Reżyseria i scenariusz: Barnabás Tóth
Nagrody: Festiwal Filmów Krótkometrażowych BuSho w Budapeszcie – III nagroda / Brązowy Busho

Opis: Ojciec i syn próbują przekroczyć Żelazną Kurtynę w 1949 roku.

Wulkaniczna wyspa
Węgry 2017, 9’
Reżyseria: Anna Katalin Lovrity

Nagrody: IFF w Berlinie – sekcja Generation, Międzynarodowy Festiwal Animacji Anilogue w Budapeszcie – wyróżnienie specjalne, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Tricky Women w Wiedniu – wyróżnienie specjalne

Opis: Kiedy w młodej tygrysicy zaczyna budzić się kobiecość, zwraca na nią uwagę starszy od niej tygrys, a ona musi nauczyć się walczyć o swoją niezależność.

Dodaj komentarz