9 pomysłów na zrobienie filmu w dwie doby

20953118_1611770272189735_2244523386198149601_nNakręcenie filmu w 48 godzin wydaje się być mało wykonalne. Niski budżet, ograniczenie czasowe i niewielkie zasoby ludzkie. Nic bardziej mylnego! Uczestnicy konkursu filmowego 48 Hour Film Project Poland, co roku udowadniają, że zrobienie filmu w tak krótkim czasie jest możliwe. Wykorzystując swoją kreatywność pokazują, że naprawdę można stworzyć krótkometrażowy film z ciekawą fabułą. I do tego wcale nie potrzeba milionowych budżetów.

Festiwal 48 Hour Film Project, odbywa się w 140 miastach na świecie, a w Polsce organizowany jest od siedmiu lat przez Fundację Przestrzeń Filmowa. Konkurs polega na zgłoszeniu ekipy, która przygotuje krótkometrażowy film w weekend. Produkcja musi zawierać 3 elementy podane przez organizatora: linijkę tekstu, imię i nazwisko jednej z postaci, zawód bohatera oraz wylosowany gatunek filmowy. Wytyczne ogłaszane są podczas tzw. “kick offu”, wydarzenia rozpoczynającego wyścig z czasem.

Mało sprzętu, dużo talentu!

Wykorzystaj to, co masz pod ręką: papier śniadaniowy czy zasłonka prysznicowa to świetny sposób na zmiękczenie światła. Do tego można z pewnością wykorzystać lampki biurkowe i nocne, które świetnie zastąpią profesjonalne światło filmowe.

Dokumentacja?

Realizując film, nawet ten krótkometrażowy, trzeba pamiętać o przygotowaniu odpowiednich dTIP 5okumentów, bez których nawet najlepsza produkcja nie może być zrealizowana. Nawet niewielkiej ekipie, z pewnością przyda się kierownik produkcji, który ogarnie całą papierkową robotę.

Jak zrobić dojazd/odjazd kamery bez filmowego wózka?

“Potrzeba matką wynalazków” – mówi polskie przysłowie. Chcąc wykonać ruchy kamery, można skorzystać z dostępnych rzeczy – deskorolki, rolek, wózków. Należy jednak pamiętać o stabilizacji sprzętu, aby ruch nie był zbyt trzęsący się oraz upewnić się, że operator nie przewróci się podczas kręcenia.

Ekipa głodna = ekipa zła.

Ekipa filmowa to ludzie – muszą jeść, inaczej nie pracują. Catering może zapewnić żona, chłopak, mama lub dziadek – to wcale nie musi być drogie jedzenie z knajpy!

Jesteś reżyserem, a Twoja obsada to sami naturszczycy?

Często osoby z branży zapominają, że ich język może być mało zrozumiały dla tych “nie branżowych”. Wówczas należy posługiwać się prostym słownictwem i używać czasowników, np.: “podejdź do niego, uśmiechnij się, przeczesz włosy palcami”. To o wiele prostsze niż komenda: „Poderwij go”.

Papier przyjmie wszystko… Tylko jak to potem zrealizować?

Genialny pomysł, nie zawsze jest łatwy do wykonania. Przed napisaniem scenariusza na 48HFP i wymyśleniem sceny z księżniczką uwięzioną w wieży i smokiem, należy się zastanowić czy wszystkie elementy są osiągalne: lokacje, sprzęt, aktorzy, kostiumy itd.

Kiedy na plan wkrada się chaos…

Przed przystąpieniem do pracy, należy dobrze podzielić się obowiązkami. Najlepiej zrobić to zgodnie z kompetencjami każdej osoby w ekipie. Warto zaznaczyć, że reżyser jest tylko jeden i to on decyduje czy „macie to”.

Pokazuj, nie mów!

Dobre, wiarygodne dialogi to trudna sprawa, zwłaszcza jak się ma tylko kilka godzin na napisanie scenariusza. Film, to nie tylko dialogi między aktorami, ale przede wszystkim akcja, emocje, światło i dźwięk. A cisza potrafi czasem bardziej boleć niż najpiękniejsza partytura.

Jeśli nie wygrasz 8 edycji 48HFP Poland…

Nie szkodzi. Masz film! Ten film możesz wysyłać na inne konkursy i festiwale, a co więcej zdobywać nagrody. Można skorzystać z platform np. shortfilmdepot.com, poprzez które możesz dystrybuować swój film. To naprawdę się opłaca.

O konkursie 48 Hour Film Project Poland

48 Hour Film Project to jedyny w Polsce konkurs i festiwal, w którym rolę odgrywa czas. W ciągu jednego weekendu ekipy filmowe biorące w nim udział dają z siebie wszystko – tworzą i piszą scenariusz, kręcą i montują film i mają na to tylko 48 godzin. 48 Hour Film Project to festiwal filmowy bez barier, otwarty dla wszystkich. Jego głównym celem jest mobilizacja do aktywnego tworzenia i uczestnictwa w kulturze. Festiwal jest szansą zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów na sprawdzenie się w tak wymagającym zadaniu, jakim jest zrobienie filmu w 48 godzin. Pokazuje, że jest to możliwe w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie środków. Ponadto zachęca filmowców do wyjścia z kamerą w przestrzeń miejską.

O Fundacji Przestrzeń Filmowa

FUNDACJA PRZESTRZEŃ FILMOWA powstała z chęci dzielenia się pasją, wiedzą i pozytywną energią twórczą z wszelkiej maści twórcami. Naszym celem i misją jest stworzenie przestrzeni dla polskich artystów i dawanie im perspektywy wyjścia poza utarte ramy systemu myślenia o ich ekspresji i możliwości realizacji projektów. Chcemy, aby tłem do ich działań, ale i katalizatorem była tkanka miejska. Wierzymy, że dzięki wskazaniu im nowych ścieżek będą potrafili tworzyć dzieła uniwersalne, bez ograniczeń, a przy tym niekonwencjonalne, i zaskakujące.

Dodaj komentarz