Top 10 na Light. Move. Festival. 2017
Monumentalne rzeźby świetlne przypominające polne osty, dzikie zwierzęta origami, malowany światłem awangardowy mapping na Placu Wolności – to zaledwie kilka atrakcji, które pojawią się na Light. Move. Festival.
Program festiwalowy właśnie został zamknięty. – To największy festiwal jaki do tej pory przygotowaliśmy – mówi Beata Konieczniak, Kreator Light. Move. Festival.
W tym roku zaplanowano rekordową liczbę atrakcji. 15 kilometrów usłanej iluminacjami i instalacjami trasy. Na awangardowym szlaku rozbłyśnie 55 zabytkowych kamienic, w pasażach i parkach miejskich staną 32 instalacje świetlne, a na fasadach budynków wyświetlonych zostanie 5 mappingów 2D/3D. I jeszcze animacja na koronie drzewa.
Co musisz zobaczyć na LMF:
Nowości Light. Move. Festival.
„Zawiłości” to dynamiczny, monochromatyczny mapping 3D połączony wspaniałą muzyką. Po raz pierwszy Cerkiew św. Aleksandra Newskiego przy ulicy Kilińskiego odegra jedną z głównych ról na festiwalu światła. 15 tysięcy „ożywionych” nowoczesną muzyką elektroniczną kamieni, zamieni cerkiew w niespotykane dzieło sztuki. Spektakularną projekcję uzupełnią lasery i światła. Animację stworzy francuski artysta Yann Nguema, znany z niezwykłych projekcji w technologii 3D.
Nowością na festiwalowej mapie jest także projekcja na budynku Łódzkiego Domu Kultury przy ulicy Traugutta. Pani Pawlosky stworzy na nim surrealistyczny mapping pomiędzy jawą a snem „niemający jasnego początku ani końca”.
Plac Wolności światłem malowany
Projekcje wielkoformatowe będzie można oglądać także na Piotrkowskiej 76. Włoski artysta Luca Pulvirenti, znany jako Mammasonica, przeniesie gości festiwalu w abstrakcyjny świat awangardy. Na Placu Wolności wyświetlone zostaną bajkowe projekcje „Paradox” i „Światłem malowane” na budynkach muzeum i kościoła. Mappingi będą tętnić tysiącami barw, obrazów i kolorów, zamieniając fasady budynków w płótno malarskie.
Wszystkie projekcje można zobaczyć między 29 września a 1 października od godz. 19 do północy.
Zwierzęta origami w centrum Łodzi
W programie Light. Move. Festival. znalazły się aż 32 instalacje świetlne. Uwagę zwracają zwłaszcza zgeometryzowane dzikie zwierzęta nawiązujące formą do awangardowego kierunku sztuki z początku XX wieku – kubizmu. W Parku Staromiejskim będzie można przejść obok jelenia, wilka i niedźwiedzia w ich naturalnych rozmiarach skonstruowanych z lustrzanego tworzywa podświetlanego niebieskim światłem. Z kolei w Manufakturze czaić się będą ogromne tygrysy. Inspiracją do „Digital Origami Tigers” jest technika składania papieru, znana również jako origami. Pulsujące z ich wnętrza oświetlenie LED ma pobudzić rzeźby do życia.
Kolejną atrakcją są monumentalne rzeźby świetlne zainspirowane polnym ostem w Pasażu Schillera. Ich wysokość i rozpiętość to aż 12 metrów! Instalacja jest dziełem francuskiej grupy TILT, która od lat współpracuje z festiwalem światła.
Rzeźby multimedialne i interaktywne na festiwalu światła
Na Light. Move. Festival. będzie można zobaczyć także multimedialne i interaktywne rzeźby świetlne. „Brama do światła” Aleksandra Dynarka jest portalem wciągającym i hipnotyzującym widza. Instalacja w Parku Sienkiewicza nawiązuje do typologii geometrii bramy – przypominając łódzkie bramy do podwórek, ale także abstrakcyjnie rozumiane „wrota”. Instalacja interaktywna znajdzie się natomiast w Parku Staromiejskim. „Social Sparkles” składająca się ze stu świecących elementów to „świetliki” schowane wśród drzew, które będą wprawiane w ruch, dzięki spacerującym po parku festiwalowiczom.