Publiczność ma głos – kto skomponuje operę „Człowiek z Manufaktury”?

Czterech młodych i bardzo zdolnych kompozytorów bierze udział w kolejnym etapie konkursu na operę „Człowiek z Manufaktury”, którą przygotowuje Teatr Wielki w Łodzi. Nie tylko jury, ale również melomani mogą wybrać najlepszą kompozycję. Głosować można w internecie, a od piątku (20.01) także w rotundzie galerii handlowej Manufaktury.

Teatr Wielki w Łodzi, Człowiek z manufaktury, konferencja prasowa w Muzeum Fabryki, 5 stycznia 2017, fot. Hawa (12)Katarzyna Brochocka, Kamil Cieślik, Rafał Janiak i Aleksander Nowak pokonali aż czterdziestu kompozytorów z różnych krajów, którzy zgłosili się do konkursu „Człowiek z Manufaktury”. Jury w składzie: Krzysztof Penederecki, Joanna Wnuk-Nazarowa, Urszula Kryger, Maciej Tworek i Wojciech Rodek, wskazało te cztery kompozycje jako wyróżniające się na tle innych zgłoszeń. – Jury wybierało partytury w oparciu o zapis nutowy. Jurorzy pracowali niezależnie, nie konsultując wzajemnie swoich typów – mówi Wojciech Rodek, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi, przewodniczący jury.

5 stycznia w Teatrze Wielkim, łódzcy melomani usłyszeli pierwsze wykonanie fragmentów czterech konkursowych kompozycji. W koncercie wzięła udział jedna z najsłynniejszych światowych mezzosopranistek – Małgorzata Walewska, która w „Człowieku z Manufaktury” śpiewa partię Zofii. Koncert miał nietypową formułę próby otwartej i spotkania z kompozytorami. Opowiadali o swoich inspiracjach i pracy nad kompozycją. Dla wielu widzów, była to pierwsza okazja do tak bezpośredniego spotkania z twórcami muzyki klasycznej. – To absolutnie unikatowe wydarzenie! Jeszcze nigdzie na świecie nie było takiego konkursu, takiego koncertu, takiego spotkania! – mówił ze sceny Teatru Wielkiego Krzysztof Korwin-Piotrowski, koordynator projektu „Człowiek z Manufaktury”.

Widzowie Teatru Wielkiego po koncercie oddali swoje głosy na ulubioną kompozycję. Jednak wpływ na wybór zwycięzcy mają wszyscy. Już teraz na stronie http://www.operalodz.com/Publicznosc_ma_glos,198 można obejrzeć konkursowe wykonania i zagłosować na swojego faworyta. Od piątku (20.01) w rotundzie galerii handlowej Manufaktury stanie specjalne stanowisko, przy którym najpierw będzie można posłuchać wszystkich czterech fragmentów utworów, a następnie, za pomocną multimedialnego ekranu, wybrać i oddać głos na ten, który spodoba się najbardziej.

Z możliwości głosowania będzie można skorzystać przez ponad tydzień – od piątku (20.01) do niedzieli (29.01.). Na ten czas rotunda galerii handlowej Manufaktury zmieni się niemalże w teatralne foyer. Z Manufakturowego radiowęzła będzie można usłyszeć teatralny gong i zachęty do głosowania. Jak na wydarzenie ze świata opery przystało, nie zabraknie również muzyki na żywo… Warto być w Manufakturze w drugiej połowie stycznia!

„Człowiek z Manufaktury” to wspólny projekt dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Pawła Gabary, Krzysztofa Korwin – Piotrowskiego (reżysera i scenarzysty filmów dokumentalnych) oraz Manufaktury, która jest mecenasem i fundatorem nagród w konkursie. Ich łączna pula dla wszystkich uczestników wynosi 50 tys. złotych, w tym zawiera się nagroda Grand Prix – 30 tys. złotych. Jej zdobywca otrzyma jeszcze honorarium autorskie, co daje w sumie 45 tys. złotych. Premierę opery na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi zaplanowano na 24 listopada 2018. Natomiast 18 maja 2019, podczas urodzin Manufaktury, widowisko zostanie zaprezentowane w plenerze – na scenie na rynku Manufaktury.


Ci, którzy w ferie poczują zew sztuki, powinni wybrać się do Empiku – tu trwa cykl warsztatów artystycznych. W poniedziałek (23.01) z bibuły i włóczki powstawać będą kolorowe pompony. Można nimi później ozdobić np. pokój, plecak, poduszkę. Dzień później dzieci przekonają się, jak twórczo można wykorzystać patyczki po lodach. Środa 25.01 będzie dniem tworzenia kwiatów lotosu z origami. W czwartek 26.01. zaplanowano zajęcia idealne dla wszystkich niewierzących w swój talent plastyczny. Pomocna będzie tu prosta technika wykorzystująca skarpetki, guziki, filc i wypełniacz w postaci ryżu lub kaszy z którego powstają niesamowite bałwanki. Na zakończenie – zakładki do książek, które dzieci przygotują w piątek 27.01. Wszystkie warsztaty zaczynają się o godz. 11 i są bezpłatne, a Empik zapewnia wszystkie materiały.

Wciąż są jeszcze miejsca na drugi turnus półkolonii naukowych „Tropiciele Przygód” w Experymentarium. Podczas tegorocznych ferii uczestnicy półkolonii przeżyją niezapomniane przygody związane z różnymi dziedzinami nauki, kultury i sportu. Zaplanowano m.in. futurystyczny pokaz chemiczny, zwiedzanie teatru od kulis czy zawody na torze wrotkarskim. Dodatkowo, uczestnicy będą mogli bliżej poznać nowoczesne technologie – m.in. podczas zajęć z robotyki, a także przeniosą się w wirtualną rzeczywistość dzięki specjalnym goglom VR.


O fantastyce i… medycynie estetycznej w Empiku

Po świątecznej przerwie Empik w Manufakturze powraca do cyklu spotkań z autorami najpoczytniejszych książek na polskim rynku wydawniczym. W tym tygodniu goście Empiku spotkają się z autorką fantasy Mają Lidią Kossakowską oraz z Krzysztofem Gojdziem – lekarzem medycyny estetycznej.

Kossakowska_EmpikW czwartek (19.01) o godz. 18 gościem Empiku w Manufakturze będzie Maja Lidia Kossakowska – autorka kilkunastu książek i opowiadań z nurtu fantasy. W swoich powieściach lubi eksperymentować ze stylem i gatunkami. W styczniu 2017 roku minie dokładnie 20 lat od jej debiutu. Czwartkowe spotkanie będzie poświęcone premierze książki „Bramy Światłości” t.1 (Fabryka Słów). Stanowi ona kontynuację jej najbardziej znanego cyklu czyli „Zastępów anielskich”.

Dzień później, w piątek (20.01) o godz. 18 do Manufaktury przyjedzie Krzysztof Gojdź – „lekarz gwiazd”, jeden z najbardziej znanych lekarzy medycyny estetycznej. Po zeszłorocznym debiucie wydawniczym pt. „Zatrzymać czas”, teraz przyszedł czas na kolejną książkę:  „Twoja twarz, twój charakter” (Edipresse). Ten poradnik z zakresu medycyny estetycznej zawiera praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry twarzy oraz wiele innych podpowiedzi związanych z dbaniem o dobry wygląd. Podczas spotkania charyzmatyczny doktor z pewnością opowie o swoich planach na przyszłość, związanych nie tylko z zabiegami medycyny estetycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Test AntySPAMowy *