Gdańsk nad wodą – woda w Gdańsku. Nowy cykl wykładów Akademii Gdańska

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście. Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 24 stycznia o godz. 18.00. Jerzy W. Wołodźko przedstawi znane motywy fotograficzne i prace gdańskich fotografików, związane z Gdańskiem nad wodą i wodą w Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem pejzażu zimowego.

mewy_1pmAkademia Gdańska to roczny cykl wykładów, organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. W roku 2017 poruszymy temat wody w mieście. Wyjątkowość systemu wodnego w Gdańsku związana jest z wieloma zagadnieniami. Gdańska sieć wodociągowo-kanalizacyjna była jedną z pierwszych w XVI – wiecznej Europie. W tradycji i historii kaszubsko-pomorskiej woda stanowiła ważny aspekt każdej opowieści, mitu oraz kultury i codzienności. Gdańsk zrodził się z wody, świadczy o tym nie tylko etymologia nazwy miasta („Gyddanyzc”, oznaczająca mokradła, tereny wilgotne), ale przede wszystkim jego dumna portowa historia. Z wodą związane są gdańskie młyny, dawny system obronny czy komunikacja, jak również sport i rekreacja oraz liczne w dawnym Gdańsku studnie i fontanny.

 

Wśród prowadzących wykłady Akademii Gdańska 2017 będą osoby związane z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Europejskim Centrum Solidarności, Stowarzyszeniem „Nasz Gdańsk’”, Politechniką Gdańską, Gdańską Infrastrukturą Wodno – Kanalizacyjną, Narodowym Muzeum Morskim oraz Muzeum II Wojny Światowej. Następny wykład odbędzie się 21 lutego o godz. 18.00 w IKM. Prelegentką będzie historyk sztuki Magda Staręga.

Akademia Gdańska, „Motywy fotograficzne – Gdańsk nad wodą – Woda w Gdańsku”

Data: 24 stycznia, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/273071279778023/

Prowadzący: Jerzy W. Wołodźko – artysta grafik, absolwent (w 1983 r.) i przez kilka lat pracownik PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku. Uczestnik wielu wystaw plakatu, m.in. MBP w Warszawie, BPP w Katowicach, Biennale Plakatu Politycznego w Mons (Belgia). Współzałożyciel i prezes Fundacji Karrenwall. Autor koncepcji albumów, tekstów i opracowań graficznych publikacji oraz wystaw plenerowych związanych z historią gdańskiej fotografii (www.karrenwall.eu).

Dodaj komentarz