Marc Glassman, jego żona i córka zostają zabici przez dwóch zamaskowanych mężczyzn.

Przeżył tylko najmłodszy, siedmioletni Evan.
Całe zajście wygląda tak, jakby dokonano napadu rabunkowego. Bardzo szybko okazuje się, że Glassman, dzięki któremu firma Wertheimer Grant zarabiała nieprawdopodobne pieniądze, był oszustem.

Śledcza jednostki Departamentu Skarbu, Naomi Blum, włącza się do prowadzonego śledztwa. Jej zadaniem jest identyfikowanie i udaremnianie finansowych oszustw na wielką skalę oraz spisków mających wpływ na bezpieczeństwo narodowe i rynek. Nieformalnie zainteresowany sprawą morderstwa jest były porucznik policji, Ty Hauck (znał osobiście żonę Marca, April i postanowił pomóc w ujęciu sprawców morderstwa).

Nie mija dużo czasu, a pojawia się kolejny denat. I tym razem jest to trader z Wall Street. Wszystko wygląda na to, że mężczyzna odebrał sobie życie. Ale czy na pewno? Naomi wietrzy skandal. Tak, jak w przypadku Glassmana, Donovan był zamieszany w kolejną finansową grandę. Znów w tajemniczy sposób zniknęły miliardy dolarów. Ukrywane przez traderów straty okazały się tak ogromne, że stały się śmiertelnym ciosem dla Wertheimer i Beeston. Zaistniały efekt domina ciągnie resztę rynków finansowych na krawędź przepaści. Indeks akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych spadł do najniższego poziomu od ośmiu lat. I co wspólnego ma z zaistniałą sytuacją tajemniczy Dani Thibault, na którego, co i rusz natykają się bohaterowie tej książki?

Dżihad dwudziestego pierwszego wieku.

Krach to pierwsza powieść Andrew Grossa, którą przeczytałam. Jest to pełen niespodzianek thriller, rozgrywający się w świecie wielkich pieniędzy. Morderstwo traderów z Wall Street. Tajemniczy playboy z Serbii, którego przeszłość wiąże się z krwawą masakrą podczas wojny z Bośnią. Zabójstwo zagadkowego finansisty z Bliskiego Wschodu w apartamencie Waldorf. Strzelanina w pociągu. Udział w spisku dyrektora generalnego jednej z największych firm na Wall Street, który doprowadza odpowiednie służby prosto do Sekretarza Skarbu Stanów Zjednoczonych. Jedenaście osób, które straciło życie lub zostało uznanych za zaginione. Upadek trzech banków inwestycyjnych. Na całym świecie miliony ludzi straciły pracę. Oszczędności życia zmniejszyły się drastycznie. Wall Street trzęsie się w posadach.

Krach to ekscytująca historia, z międzynarodowym spiskiem i finansowymi oszustwami. Rewelacyjny thriller, od którego trudno się oderwać. Zawrotne tempo nie pozwala na chwilę wytchnienia. Nie ma się do czego przyczepić. Bohaterowie są bardzo wyraziści i wiarygodni. Chociaż mogłabym się przyczepić do byłego super gliny Ty’a Haucka. Trochę mnie irytował i z końcem służby chyba utracił zmysł policjanta. Zdecydowanie zbyt często pakuje się w różne kabały. Krach to bardzo wciągająca powieść, z misterną intrygą. Akcja dynamiczna, bogata w wątki, wciągająca bez reszty, ale i przerażająca. Zakończenie nieprzewidywalne, zaskakuje i dosłownie powala.

Polecam!!

krach

Dodaj komentarz