Trwają intensywne próby do spektaklu „Komediant” w reżyserii Agnieszki Olsten.  

Premiera 18 i 19. grudnia 2015 r., na Scenie Kameralnej Teatru im. Jaracza w Łodzi. Za scenografię i kostiumy odpowiada Joanna Kaczyńska, muzykę – Jakub Suchar. W roli Bruscona Agnieszka Kwietniewska, a w obsadzie m.in.: Agnieszka Więdłocha, Urszula Gryczewska, Dorota Kiełkowicz, Marcin Korcz.

SONY DSCDramat Thomasa Bernharda KOMEDIANT jest opowieścią o frustracji i niespełnieniu, która spotyka podstarzałego aktora. Bruscon, mimo wszystko, nadal pielęgnuje w sobie poczucie ogromnego talentu i wartości. Wraz z rodziną, która jest jego zespołem teatralnym i ze spektaklem, który uważa za swoje opus magnum, jeździ po małych miastach i wystawia na scenach, które bardziej służą zabawom tanecznym niż wielkiemu repertuarowi teatralnemu. Niezadowolony aktor projektuje swoje frustracje na rodzinę, stając się toksycznym mężem i ojcem. Nie umiejąc znaleźć rozwiązania problemów w sobie, obarcza tym zadaniem żonę i dzieci. Te wszystkie uwikłania powodują, że teatr Bruscona staje się psychoterapią i oddala się od sztuki. Ten toksyczny rodzinny układ jest dobrym materiałem do przyjrzenia się kondycji aktora oraz teatru we współczesnej kulturze.
SONY DSC

Przygotowując premierę KOMEDIANTA interesuje nas nie sama historia Bruscona, ale bardziej opowieść o statusie aktora. Ważnym wydaje się znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy aktorstwo to jeszcze powołanie, misja, czy już tylko zawód, a czy teatr to przestrzeń dialogu i dyskusji, czy miejsce czystej i szlachetnej rozrywki. Te fundamentalne pytania dotyczące profesji i zawodu są również pytaniami o kondycję współczesnych ludzi, o ich poczucie wartości, o frustracje wynikające z niemożliwości wypełnienia stawianych nam społecznie wymagań. Te wszystkie aspekty powodują, że tekst Bernharda staje się ostrą krytyką rzeczywistości opartej na posiadaniu i konsumowaniu która, mimo że jest stworzona dla ludzi, staje się nieludzka.

Autor zdjęć: Marcin Nowak.


 

Dodaj komentarz