„Kibice” Teatru Żydowskiego 20-22 grudnia znowu na deskach!

Kibice - premiera Teatru Żydowskiego plakat (autor Przemek Niciejewski)Na ogłoszenie nowych terminów wystawiania tego głośnego spektaklu czekało wielu. „Kibiców”, produkcję Teatru Żydowskiego w reżyserii Michała Buszewicza, ostatnio mogliśmy oglądać we wrześniu tego roku, kiedy spektakl miał swoją premierę. W tym tygodniu ruszyła sprzedaż biletów na kolejne pokazy w dniach 20-22 grudnia, które wyprzedają się błyskawicznie. Spektakl wystawiany będzie gościnnie w Nowym Teatrze.

„Kibice” to przedsięwzięcie na wpół fikcyjne i na wpół dokumentalne, w którym obok aktorów Teatru Żydowskiego na teatralnych deskach zadebiutowali kibice piłki nożnej. Spektakl wyreżyserował Michał Buszewicz, autor scenariusza „Aktorów żydowskich” – jednego z najgłośniejszych i najlepiej ocenianych przez krytyków spektakli ostatnich lat. Scenariusz „Kibiców” napisał wspólnie z Sebastianem Krysiakiem, dramaturgiem spektaklu. Spektakl stara się odpowiedzieć na pytanie, jak wiele wspólnego ma piłka nożna z teatrem i czy możliwe jest porozumienie pomiędzy tymi, wydawałoby się, zantagonizowanymi społecznościami?

Słowo reżysera o spektaklu:

Projekt realizowany w Teatrze Żydowskim w Warszawie jest pomyślany jako realizacja w warunkach scenicznych spotkania, do którego raczej nie dochodzi w przestrzeni publicznej. Pracując z dwiema grupami o bardzo silnym poczuciu zbudowanej wspólnoty mamy nadzieję odpowiedzieć sobie na pytania o motywy, sposoby i korzyści z jej tworzenia. Mamy nadzieję spotkać we wspólnej przestrzeni aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców Legii. Mieszkający na co dzień w jednym mieście, odbierani jako grupy zantagonizowane mają szansę wytworzyć porozumienie ponad przypisywanym im podziałem. Naszym marzeniem jest wytworzenie tego dialogu, na który naszym zdaniem jest szansa, a którego brakuje w szerszym kontekście – miasta czy kraju. Jest dla nas ważne, żeby przełamywać stereotypy dotyczące kibiców – grupy dużo bardziej różnorodnej, niż zwykło im się to przypisywać, a także społeczności żydowskiej, o opinii obrosłej nie mniejszą ilością uproszczeń. W teatrze – sztuce żywej i najczulej reagującej na rzeczywistość, widzimy możliwość spotkania – na bezpiecznym gruncie, gdzie stworzyć możemy fikcję, która być może za jakiś czas stanie się rzeczywistością.

Michał Buszewicz

Zobaczcie zapowiedź spektaklu:

Elwira:

Piotr:

Tomek:

Jurek:

Asia:

Gosia:

Rysiek:

Premiera: 11 września 2017 r.

Produkcja: Teatr Żydowski im. Estery Rachel – Centrum Kultury Jidysz

Terminy: 20-22 grudnia, godzina 20.00

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/kibice

Bilety online: (35 zł normalny, 20 zł studencki) http://www.teatr-zydowski.art.pl/ oraz w kasach Teatru Żydowskiego (przy ul. Senatorskiej 35 i al. Niepodległości 141 A)

Miejsce wystawienia spektaklu: gościnnie w Nowym Teatrze, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa

Realizatorzy:

Scenariusz i reżyseria: Michał Buszewicz

Scenariusz i dramaturgia: Sebastian Krysiak

Scenografia i kostiumy: Anna Met

Choreografia: Katarzyna Sikora

Muzyka: Kuba Wandachowicz

Reżyseria świateł, video: Jakub Laskowski

Asystent reżysera: Piotr Wiszniowski

Asystentka scenografa: Sandra Stępień

Konsultant merytoryczny: Piotr Żelazny

Obsada aktorska:

Ryszard Kluge

Joanna Rzączyńska

Małgorzata Trybalska

Jerzy Walczak

Piotr Wiszniowski

Olaf Lubaszenko – gościnny udział w materiałach audio-video

Obsada dodatkowa – kibice*:

Elwira Szyszka

Tomasz Jakubczyk

*Kibice występujący w spektaklu nie są reprezentantami oficjalnych stowarzyszeń kibicowskich ani klubu Legia Warszawa.

Informacje dodatkowe:

Spektakl został objęty patronatem przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Spektakl jest produkcją wyłącznie Teatru Żydowskiego i nie są wykorzystywane w nim żadne znaki zastrzeżone i towarowe.

Specjalne podziękowania dla Ośrodka Sportu i Rekreacji Żoliborz za udostępnienie przestrzeni do nagrań wideo.

Dodaj komentarz