Happy Jazz Festiwal 2018

HAPPY JAZZ FESTIWAL 2018 POSTERAutorem koncepcji festiwalu Happy Jazz jest nestor polskiego jazzu, pan Adam Jędrzejowski. Dzięki jego determinacji i sile przekonywania pomysłem zainteresowali się i wsparli go w tworzeniu tego wydarzenia: pan Leszek Dzierżewicz (burmistrz Ciechocinka), pan Marek Gaszyński (charyzmatyczny dziennikarz muzyczny, pisarz, autor tekstów piosenek), pan Krzysztof Sieradzki (Centrum Niezależnego Życia – „Sajgon”) oraz pan Jerzy Szymański (CNŻ „Sajgon”). Festiwal od lat rozwija się dynamicznie. W 2018 roku odbędzie się w dwóch miastach: Ciechocinku (Amfiteatr w Parku Zdrojowym oraz Skwer Ekscentryków lub w zależności od pogody Teatr Letni) i Toruniu (Hard Rock Pub Pamela). Zapraszamy do udziału w trzydniowym wydarzeniu (18-20 sierpnia 2018).

Jerzy Szymański o Happy Jazz Festiwal 2018:
 „W ramach Happy Jazz Festiwal 2018 chcemy zaprezentować pogodne, radosne oblicze muzyki jazzowej i bluesowej. Koncerty tworzące wydarzenie, z założenia mają nieść optymizm, dać radość życia, wprowadzać w dobry nastrój, łączyć ludzi.”

Terminarz Happy Jazz Festiwal 2018:

Happy Jazz Festiwal 2018 odbędzie się w dwóch miastach: Ciechocinku i Toruniu. Wydarzenie poprowadzi pan Marek Gaszyński. Wystąpią:
Sobota 18.08.2018 start godz. 17 (Muszla Koncertowa w Parku Zdrojowym, Ciechocinek). Wstęp wolny.
* Skołowani & Przyjaciele feat. Apostolis Anthimos
* Jarosław Małys & Izabela Zając
* Joanna Dudkowska feat. KOVA
* Krzysztof Głuch Oscillate
* Bernard Maseli Trio
* LeBurn Maddox Band
Niedziela 19.09.2018 start godz. 16 ( Teatr Letni, Ciechocinek). Wstęp wolny.
* Sunny Side
* Giełda Płyt Winylowych, start godzina 15.30 (Skwer Ekscentryków przy Teatrze Letnim, Ciechocinek)
Poniedziałek 20.08.2018 start godz. 19 ( Hard Rock Pub Pamela, Toruń). Wstęp wolny.
* LeBurn Maddox Band
* Apostolis Anthimos & Young Friends
* Giełda Płyt Winylowych Start godzina 18 ( Ogródek Letni przy Hard Rock Pubie Pamela).

SOBOTA 18.08.2018, GODZINA 17. MUSZLA KONCERTOWA (PARK ZDROJOWY W CIECHOCINKU)

  • SKOŁOWANI & PRZYJACIELE FEAT. APOSTOLIS ANTHIMOS

Zespół Skołowani powstał w 2013 roku. Pierwszy występ grupy odbył się z okazji dwudziestolecia działalności Centrum Niezależnego Życia w Ciechocinku – „Sajgon”. Formacja wykonuje szeroko pojętą muzykę blues – rockową.  Członkowie zespołu to:  Adam Majewski ( vocal, gitara), Jurek Szymański (flety proste, whistle), Krzysiek „Broda” Sieradzki (gitara,harmonijka ustna, ukulele),  Dariusz Grzalak( gitara basowa), Juan Mariano Perez Lobet( konga, bębny),  Krzysztof „Kisiel” Biaduń (perkusja), Przemek Iwo Gronkowski( gitary, ukulele). Ich debiutancki album pt. „Wieczny chłopiec”, wydany przez toruńską wytwórnię HRPP RECORDS, uzyskał tytuł BLUESOWEJ PŁYTY ROKU 2017 w plebiscycie opiniotwórczego portalu bluesonline.pl

Apostolis Anthimos: Zadebiutował w 1971 roku jako gitarzysta zespołu Silesian Blues Band (SBB). Już jako 17-latek, w ramach projektu Grupa Niemen, wystąpił w 1972 roku na festiwalu Jazz and Rock Now otwierającym Igrzyska Olimpijskie w Monachium, grając obok takich znakomitości jak Charles Mingus oraz John McLaughlin i The Mahavishnu Orchestra. W okresie tym towarzyszył też z Grupą Niemen w trasie koncertowej Jacka Bruce’a. Z SBB koncertował w kraju i za granicą (Węgry, Austria, NRD, RFN, Czechosłowacja, Dania, Szwecja, Holandia, Finlandia, Szwajcaria, Belgia, Rosja, Meksyk, USA, Kanada). W latach 80 XX wieku współpracował jako gitarzysta z wieloma grupami muzycznymi (Dżem, Osjan, Krzak) oraz z trębaczem jazzowym Tomaszem Stańko. W roku 1989 wyjechał na stałe do Grecji, gdzie również zajmował się muzyką. Współpracował ze znanymi muzykami greckimi (Vangelis Katsoulis, Jorgos Dalaras, Papadopoulos Thimios). Brał udział nie tylko w nagraniach, lecz także w trasach koncertowych, podczas których zjeździł niemal cały świat. Do Polski przyjeżdżał sporadycznie, głównie na zaproszenie Tomasza Stańko. Gdy w latach 90 XX w. zespół SBB reaktywował się, Apostolis Anthimos również miał w tym swój udział. Współpracował z Johnem McLaughlinem oraz z Patem Methenym. W XXI wieku znów zaczął szerzej działać w Polsce, m.in. współpraca z Marcinem Pospieszalskim, a także z Tomaszem Stańko. Założył też własne zespoły – Theatro z muzykami greckimi, Apostolis Anthimos Trio (z perkusistą Krzysztofem Dziedzicem i Robertem Szewczugą, grającym na gitarze basowej), Apostolis Anthimos Quartet, w którym grają Arild Andersen (pochodzący z Norwegii kontrabasista), Tomasz Szukalski i Krzysztof Dziedzic oraz Anthimos Skowron United z Januszem Skowronem. Występuje też gościnnie w zespołach EMPE3 i Drum Freaks.

  • LEBURN MADDOX BAND

LeBurn rozpoczął swoją muzyczną karierę w połowie lat 70-tych, jako 20-letni gitarzysta  nagrywał dla amerykańskiej wytwórni Atlantic Records, nagrywając z takimi artystami jak, Jimmy Castor & The Jimmy Castor Bunch, którzy teraz uznawani są za  dwójkę najlepszych artystów wszechczasów, tuż za Jamesem Brownem i tuż przed Georgem Clintonem. Jako członek JCB, Leburn spędził lata grając ze światowej sławy artystami takimi jak: Chaka Khan, Patti La Belle, Lionel Ritchie, Pan Bill Withers, Kool & The Gang, Mother’s Finest, Gil Scott Heron, Cameo, LTD, Rose Royce, Tavares, Chic, KC & The Sunshine Band, Larry Graham & Graham Central Station,Yellow Man, Burning Spear, Steel Pulse.

Fantastyczny funk i soul, przyozdobione szczyptą bluesa, rocka i reggae oraz niezrównaną energią wynikającą  z ponad 40 letniego doświadczenia scenicznego, to kwintesencja  Leburn Maddox

Leburn zagrał na wrocławskim festiwalu Jimi Hendrix w 2007 i 2008 roku.

  • JAROSŁAW MAŁYS & IZABELA ZAJĄC

Jarosław Małys – pianista jazzowy, aranżer, muzyk sesyjny i kompozytor. Absolwent klasy fortepianu jazzowego na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. W latach 1998-2003 wykładowca fortepianu na Wydziale Jazzu w ZSM II stopnia im. F. Chopina w Warszawie. Wykładowca na warsztatach jazzowych w Puławach i musicalowych w Teatrze Roma w Warszawie. Występował na wielu festiwalach: Jaz Jamboree, Umbria Jazz Festival we Włoszech, Pori Jazz Festival w Finlandii, Jazz Festival Bratysława. Współpracował z czołówką polskich i zagranicznych muzyków jazzowych. Ostatnio koncertował z gwiazdą jazzu z USA – saksofonistą tenorowym – Scottem Hamiltonem.

Izabela Zając–   polska wokalistka jazzowa. Edukację muzyczną rozpoczęła od nauki gry na fortepianie marząc o karierze pianistki. W szkole średniej zainteresowała się jednak wokalistyką jazzową i rozpoczęła studia w Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Jak sama przyznaje, swój styl jazzowy kształtowała pod wpływem Elli Fitzgerald, Sary Vaughan, Betty Carter i Dee Dee Bridgewater. Już podczas studiów zdobywała wyróżnienia na festiwalach jazzowych (w 1984 roku): Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Warszawie oraz Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Występuje na koncertach i festiwalach: Jazz Festival Bratysława, Jazz Jamboree, Sopot Jazz Festiwal oraz wspomniany powyżej Old Jazz Meeting, jak również i w klubach jazzowych. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji. W 1999 roku z okazji jubileuszu stulecia urodzin Duke’a Ellingtona nagrała wspólnie z zespołem instrumentalistów autorską płytę zatytułowaną Iza Sings Duke, do której aranżację wykonał pianista jazzowy Jarosław Małys. W 2001 roku płyta Piosenki dla Armstronga była nominowana do Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku, zaś sama artystka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. Występuje również na deskach Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, gdzie gra główną rolę Grizabelli w musicalu Koty. W swoim repertuarze ma również obszerny program z piosenkami z Kabaretu Starszych Panów w opracowaniu jazzowym.

  • JOANNA DUDKOWSKA FEAT. KOVA

Projekt – Joanna Dudkowska feat. KOVA, to wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Połączenie muzyki wykonywanej przez profesjonalną grupę muzyków uzupełniający dwie osobowości sceniczne: Joannę grającą na gitarze basowej i Agnieszkę na wiolonczeli, które tworzą niespotykane duo – połączone z aranżacjami świetlnymi. Spektakl sceniczny w wykonaniu tej grupy jest niecodziennym przeżyciem dla każdego widza. Przestrzenie stylistyczne, w które prowadzi nas muzyka grupy są swoistą podróżą po współczesnej muzyce rozrywkowej. Nowatorskie aranże znanych utworów na bas i wiolonczelę oraz utwory autorskie z towarzyszeniem zespołu na nowo odkrywaj przeboje muzyki popularnej i klasycznej. Dziewczyny tym razem wystapią w zmniejszonym skłądzie: Mateusz Urbaniak – piano, Mateusz Brzostowski – perkusja.

Joanna Dudkowska – basistka, pedagog, muzyk sesyjny, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu (IV wydział) Grała na największych festiwalach w Polsce i za granicą m.in. Bliuzo Naktys – Litwa, Blues Alive – Zlin, International Blues Challenge 2015 Memphis TN, USA, Rawa Blues Festival, Jimiway Blues Festiwal, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Young Stars Festival 2014, Festiwal Marzeń 2015, JP ARTIST Festival 2014, Blues Express, Las, Woda i Blues, Suwałki Blues Festival i inne. Występowała m.in. z takimi muzykami jak: Robert Chojnacki, Felicjan Andrzejczak, Wojciech Hoffmann, Niki Buzz, Chuc Frazier, Nicolas Zdankiewicz, Dr Blues, Grzegorz Kupczyk, Leszek Cichoński, Piotr Kałużny, Zbigniew Lewandowski, Marta Podulka, Jacek Jaguś, Bobby „Mercy” Oliver i wielu innych znakomitych polskich i zagranicznych muzyków.

Uczestniczka programu telewizyjnego – Must Be The Music 4 – z zespołem Lejdis bez Gentlemen. W październiku 2011 r. zdobyła nagrodę dla najlepszego basisty na Ogólnopolskim XVI Przeglądzie Zespołów Rockowych Rock Blok w BOK w Bolesławcu z zespołem Nawiasemówiąc. Na przeglądzie Kapel Gitarowych z Wielkopolski Mosina 2012 otrzymała dodatkową nagrodę dla najlepszego gitarzysty basowego. 3 lutego 2014 r. na antenie radiowej „Trójki” ogłoszono zwycięzców ankiety Blues Top 2013. Wśród najlepszych polskich muzyków bluesowych znalazła się basistka Joanna Dudkowska. W kategorii „instrumenty różne” zajęła drugie miejsce. W następnych latach klasyfikowała się kolejno na trzecim i drugim miejscu w ankiecie Blues Top. Razem z amerykańskim gitarzystą Niki Buzzem i zespołem Dr Blues & Soul Re Vision nagrała album „Dr Blues – Tribute To Ol’Skool Masters”, który został najlepszą płyta bluesową roku 2013 w Polsce. W marcu 2015 roku ukazała się na okładce w ogólnopolskim magazynie BASISTA. W 2015 roku wzięła udział w nagraniu płyty B.B. King Tribute – w hołdzie Królowi Bluesa, w której brali udział czołowi gitarzyści polscy m.in. Dariusz Kozakiewicz, Wojciech Hoffmann, Jerzy Styczyński. W 2016 roku wzięła udział w nagraniu nowej płyty Roberta Chojnackiego razem z takimi muzykami jak Jacek Królik czy Ryszard Sygitowicz. Obecnie współpracuje z zespołem Robert Chojnacki &, Felicjanem Andrzejczakiem (Budka Suflera), Witkiem Łukaszewskim & Grand Piano, Jaromi zez Ekom. Można ją również zobaczyć i usłyszeć na koncertach zespołów: SoulfunK – Dr Blues & Joanna Dudkowska. W tym roku 19 maja po raz pierwszy wystąpiła ze swoim projektem Joanna Dudkowska feat Kova na Międzynarodowym Festiwalu Bass&Beat Festival Wrocław 2017. Razem z zespołem Chojnacki& zagrała na 54 Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2017.

KOVA – Agnieszka Kowalczyk – wiolonczelistka, absolwentka AM w Poznaniu, przełamuje swoje klasyczne wykształcenie i poszukuje inspiracji w muzyce innych gatunków. Współpracowała z wieloma muzykami sceny jazzowej, rockowej czy elektronicznej. Występowała i nagrywała m.in. z zespołem Nicole Mitchell, Dee Alexander, grupą Adre’ N’Alin czy An_Arche. Od kilku lat współpracuje też z Rayem Wilsonem, ostatnim wokalistą Genesis. Zagrała na festiwalach Open’er, Tauron Nowa Muzyka, Transatlantyk i innych. Współpracuje z reżyserami teatralnymi i twórcami muzyki teatralnej. Można ją było usłyszeć i zobaczyć w spektaklach Teatru Nowego w Poznaniu, Polskiego Teatru Tańca, Teatru Biuro Podróży czy grupy teatralnej Usta Usta. Występuje również w ramach swojego solowego projektu KOVA na wiolonczelę elektryczną i loop station.

  • BERNARD MASELI TRIO

Bernard Maseli karierę rozpoczął w 1985r. wraz z zespołem „WALK AWAY” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem „WALK AWAY” nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal „Jazz Jamboree” w Warszawie, „Jak-Jazz” w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support).

W latach 1985-87 współpracował z zespołem „YOUNG POWER”, z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem zakłada duet pod nazwą „BACK IN” (dwie płyty). Od 1995 roku rozpoczyna trwająca do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim (początkowo jako trio „MUSIC PAINTERS” wraz z perkusjonalistą Jose Torresem, ostatnio jako duet „Big 2”). Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Jako producent zaistniał płytami „Tylko Chopin” dla Lory Szafran,płytą „Melodies” Anny Serafińskiej,płytą „Colors” zespołu Colors oraz wszystkimi albumami formacji „THE GLOBETROTTERS” . Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Również od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej.

W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą „The Globetrotters”. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500! zagranych koncertów i współpraca z gwiazdą instrumentów perkusyjnych Nippy Noya (Indonezja).Od 2006r wraz z Krzysztofem Ścierańskim,Markiem Raduli oraz Paulem Vertico jest członkiem formacji „COLORS”.W 2004 roku nawiązuje współpracę z wyśmienitym kompozytorem Zbigniewem Preisnerem który w 2007 roku zaprasza go do nagrania płyty”Silence, Night And Dreams”.Płyta została nagrana w gwiazdorskiej obsadzie m.in.Teresa Salgueiro-voc,Lars Danielsson-bass,John Parricelli-guit.Trasa promująca ten album obejmowała tak prestiżowe sceny jak amfiteatr Herodes Atticus on the Acropolis w Atenach gdzie w 2007 w obecności ponad 4 tys.słuchaczy odbyła się światowa premiera albumu.W 2009 roku rozpoczyna również swój nowatorski solowy projekt pod nazwa „DIARY” w którym w maksymalnym stopniu eksploruje możliwości współczesnej elektroniki.W 2011 roku jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych otrzymuje zaproszenie do współpracy z amerykańskim kwartetem pod wodzą gitarzysty Deana Browna (Dean Brown,Marvin „Smitty” Smith,Hadrien Feraud,Bernard Maseli) i odbywa entuzjastycznie przyjęte tournee oraz nagrywa płytę Browna „Unfinshed Business”.

Bernard Maseli współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac ,Bill Evans, Matthew Garrison,Manou Gallo,Paco Sery, Dave Samuels,Victor Mendoza,Marvin „Smitty” Smith,Hadrien Feraud, Ewa Bem, Lora Szafran,Anna Maria Jopek,Grzegorz Skawinski, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał ponad siedemdziesiąt płyt.

  • KRZYSZTOF GŁUCH OSCILLATE:

Początki zespołu sięgają roku 2004. Nowoczesna wizja, różnorodność i sposób podania  tej muzyki podkreśla zmiany jakie na przełomie ostatnich lat wydarzyły się w muzyce na Świecie. Jest to również podróż przekrojowa przez historię światowych trendów i stylów muzycznych. Płyta paradoksalnie dowodzi temu, że Blues jest formą otwartą, nieprzewidywalną a co za tym idzie świeżą, improwizatorską i wirtuozerską skupiającą wokół siebie muzyków o szerokich horyzontach muzycznych. Znakiem, że nurt ten czerpie inspiracje z zewnątrz,  przełamuje konwenanse poprzez dodawanie elementów zaczerpniętych z innych gatunków muzycznych, a co za tym idzie pozwala     się skutecznie przełożyć na język współczesny. Grupa łączy w sobie muzyków z różnych grup wiekowych dzięki czemu owoc ich wspólnej pracy pozostaje nowatorski, pozbawiony ram i schematów.

Krzysztof „Kris” Głuch – śląski pianista jazzowy i bluesowy, ceniony muzyk sesyjny, kompozytor, aranżer, producent i inicjator. W ciągu swojej czterdziestoletniej działalności artystycznej nagrał ponad dwadzieścia albumów muzycznych. Współpracował m.in. z Martyną Jakubowicz, Włodzimierzem Kiniorskim, Ireneuszem Dudkiem, Henrykiem Gembalskim, Romanem „Pazurem” Wojciechowskim, z zespołem Dżem i Young Power, tworzonego wspólnie   z  Krzysztofem Popkiem. Koncertował zarówno  w Polsce jak i za granicą m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Francji, Holandii, we Włoszech  i Afryce. W latach 1997-2003 współtworzył zespół Cree, z którym nagrał dwie płyty. Od 2004 roku lider formacji „Ości”, która z biegiem czasu ewoluowała w jego autorski projekt „Krzysztof Głuch Oscillate” i która debiutowała na rynku fonograficznym albumem „Live” wydanym w 2013r. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę i publiczność a sam autor został doceniony przez czytelników kwartalnika Twój Blues i okrzyknięty pianistą roku 2014r i 2016r.

KRZYSZTOF GŁUCH OSCILLATE – PŁYTA

Prace nad pierwszym studyjnym albumem grupy trwały od kwietnia 2014r. Na płycie znajduje się 12 kompozycji autorstwa Krzysztofa Głucha z tekstami Agnieszki Łapki. Premiera płyty miała miejsce na festiwalu Rawa Blues.

 

NIEDZIELA 19.08.2018, GODZINA 16. TEATR LETNI CIECHOCINEK

  • SUNNY SIDE

 

PONIEDZIAŁEK 20.08.2018, GODZINA 19. KLUB HARD ROCK PUB PAMELA (TORUŃ)

  • LEBURN MADDOX BAND

LeBurn rozpoczął swoją muzyczną karierę w połowie lat 70-tych, jako 20-letni gitarzysta  nagrywał dla amerykańskiej wytwórni Atlantic Records, nagrywając z takimi artystami jak, Jimmy Castor & The Jimmy Castor Bunch, którzy teraz uznawani są za  dwójkę najlepszych artystów wszechczasów, tuż za Jamesem Brownem i tuż przed Georgem Clintonem. Jako członek JCB, Leburn spędził lata grając ze światowej sławy artystami takimi jak: Chaka Khan, Patti La Belle, Lionel Ritchie, Pan Bill Withers, Kool & The Gang, Mother’s Finest, Gil Scott Heron, Cameo, LTD, Rose Royce, Tavares, Chic, KC & The Sunshine Band, Larry Graham & Graham Central Station,Yellow Man, Burning Spear, Steel Pulse.

Fantastyczny funk i soul, przyozdobione szczyptą bluesa, rocka i reggae oraz niezrównaną energią wynikającą  z ponad 40 letniego doświadczenia scenicznego, to kwintesencja  Leburn Maddox

Leburn zagrał na wrocławskim festiwalu Jimi Hendrix w 2007 i 2008 roku.

  • APOSTOLIS ANTHIMOS & YOUNG FRIENDS

Apostolis Anthimos: Zadebiutował w 1971 roku jako gitarzysta zespołu Silesian Blues Band (SBB). Już jako 17-latek, w ramach projektu Grupa Niemen, wystąpił w 1972 roku na festiwalu Jazz and Rock Now otwierającym Igrzyska Olimpijskie w Monachium, grając obok takich znakomitości jak Charles Mingus oraz John McLaughlin i The Mahavishnu Orchestra. W okresie tym towarzyszył też z Grupą Niemen w trasie koncertowej Jacka Bruce’a. Z SBB koncertował w kraju i za granicą (Węgry, Austria, NRD, RFN, Czechosłowacja, Dania, Szwecja, Holandia, Finlandia, Szwajcaria, Belgia, Rosja, Meksyk, USA, Kanada). W latach 80 XX wieku współpracował jako gitarzysta z wieloma grupami muzycznymi (Dżem, Osjan, Krzak) oraz z trębaczem jazzowym Tomaszem Stańko. W roku 1989 wyjechał na stałe do Grecji, gdzie również zajmował się muzyką. Współpracował ze znanymi muzykami greckimi (Vangelis Katsoulis, Jorgos Dalaras, Papadopoulos Thimios). Brał udział nie tylko w nagraniach, lecz także w trasach koncertowych, podczas których zjeździł niemal cały świat. Do Polski przyjeżdżał sporadycznie, głównie na zaproszenie Tomasza Stańko. Gdy w latach 90 XX w. zespół SBB reaktywował się, Apostolis Anthimos również miał w tym swój udział. Współpracował z Johnem McLaughlinem oraz z Patem Methenym. W XXI wieku znów zaczął szerzej działać w Polsce, m.in. współpraca z Marcinem Pospieszalskim, a także z Tomaszem Stańko. Założył też własne zespoły – Theatro z muzykami greckimi, Apostolis Anthimos Trio (z perkusistą Krzysztofem Dziedzicem i Robertem Szewczugą, grającym na gitarze basowej), Apostolis Anthimos Quartet, w którym grają Arild Andersen (pochodzący z Norwegii kontrabasista), Tomasz Szukalski i Krzysztof Dziedzic oraz Anthimos Skowron United z Januszem Skowronem. Występuje też gościnnie w zespołach EMPE3 i Drum Freaks.

Dodaj komentarz