W poniedziałkowy poranek w Kinie Muranów odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono tegoroczny program 12. Festiwalu Filmów Azjatyckich Pięć Smaków oraz 2. Festiwalu Muzycznego Radio Azja.
Na wstępie dyrektor festiwalu, jak zawsze profesjonalny Jakub Królikowski, poinformował zebranych przedstawicieli mediów, że w tym roku przerwę w pracy przy organizowaniu imprezy z powodu narodzin córki ma Jagoda Murczyńska, przesympatyczna osoba znana wszystkim fanom Pięciu Smaków. Jej miejsce zajęła tłumaczka języka chińskiego, obecna na sali filmoznawczyni Maja Korbecka. Z kolei przedstawicielką Festiwalu Radio Azja była niemniej urocza Anna Mamińska. Trzeba też dodać, że Radio Azja jest wydarzeniem niezależnym od Pięciu Smaków, organizowanym wszelako przez tę samą Fundację Sztuki Arteria.
W tym roku w ramach Festiwalu Pięć Smaków przedstawionych zostanie 37 filmów podzielonych na 5 sekcji:
NOWE KINO AZJI to 11 propozycji filmowych (z 13 krajów) będących najbardziej wyróżniającymi się produkcjami Azji Południowo-Wschodniej ostatniego roku. Zobaczymy m.in. głośne dzieło malezyjskiego reżysera Nam Rona (Shahili bin Abdan) „One Two Jaga” (polski tytuł: „Raz, dwa, trzy, kryjesz ty”) przedstawiające problem migracji oraz chińsko-tajwańskie „Podmiejskie ptaki” w reżyserii Qiu Shenga, z główną rolą Masona Lee, który jest synem samego Anga Lee (jeden z najwybitniejszych reżyserów tajwańskich i hollywoodzkich, autor takich filmów jak „Życie Pi” czy „Tajemnica Brokeback Mountain”).
ASIAN CINERAMA to z kolei 6 filmów (z 4 krajów) nominowanych i nagrodzonych w ramach Azjatyckich Nagród Filmowych (Asian Film Awards). Propozycją z tej sekcji będzie ponaddwugodzinna opowieść z czasów Rewolucji Kulturalnej w Chinach zatytułowana „Młodość” w reżyserii Fenga Xiaoganga. Produkcja ta jest tegorocznym filmem otwarcia. Natomiast fanom kina kostiumowego z pewnością przypasuje „Braterstwo ostrzy. Piekielna bitwa” Lu Yanga, które przeniesie widza w chińskie realia końca XVI w., a więc u schyłku panowania dynastii Ming.
ANIMACJA – jak przyznał dyrektor festiwalu Jakub Królikowski, do przedstawienia tej sekcji zbierano się od kilku lat. Tym razem nie chodzi o ogólnie znane japońskie filmy anime, a o animowane produkcje będące poza tym gatunkiem. Pokazanych zostanie 9 filmów z ośmiu krajów, w tym japoński film dla dorosłych z 1973 r. – „Belladonna smutku” w reżyserii Eiichiego Yamamoto oraz kambodżański „Funan” Denisa Do, przedstawiający tragiczną historię z czasu reżimu Czerwonych Khmerów.
POKAZY SPECJALNE to 9 filmów (z 12 krajów) oraz 2 odcinki serialu produkcji HBO. Twórcami dzieł są najczęściej uznani reżyserzy, tacy jak Birmańczyk chińskiego pochodzenia mieszkający na Tajwanie Midi Z (Chao Te-yin) czy 56-letni Taj Pen-Ek Ratanaruang, którego film „Samul Song” wejdzie na ekrany polskich kin w przyszłym roku (jest to jedyna produkcja pokazywana na Pięciu Smakach, którą będzie można potem obejrzeć w normalnej dystrybucji kinowej).
KLASYKA to minisekcja zawierająca trzy filmy, w tym wspomnianą już wcześniej animację dla dorosłych „Belladonna smutku”. Będzie to najstarszy film wyświetlany na tegorocznym festiwalu. Oprócz tego w sekcji tej zobaczymy tajwańsko-japońskie „Cudowne chwile” w reżyserii Changa Tso-chi z 2002.
Szczegółowy program 12. Festiwalu Filmów Azjatyckich Pięć Smaków można zobaczyć TUTAJ
Zapraszamy do Kinoteki i Kina Muranów już od 14. listopada.
2018-10-23